Marseille se budi

Maja Giljanović • subota, 25.09.2010.

Odahnuli su navijači Marseillea. Prvaci su nakon prvih 180 minuta nove sezone tavorili na 18. mjestu, usred Velodromea su doživjeli udarac i u Ligi prvaka od Spartaka, ali nakon što su u prošlom kolu slavili u Arlesu u sedmom su kolu Le Championnata protiv Sochauxa ubilježili i drugu pobjedu uzastopce i provizorno skočili na peto mjesto.

Sochaux je na Velodrome doputovao tri pozicije bolje plasiran od prvaka, ali forma koja je napukla još sredinom tjedna u Liga-kupu protiv trećeligaša Bastije (0:2) tri dana poslije nije izdržala ni protiv Marseillea.

Promašaj Perquisa u 18. minuti koji je u izglednoj poziciji propustio poslati loptu iza leđa Mandande dao je krila igračima Didiera Deschampsa, nepunu minutu poslije tribine su odahnule. Taye Taiwo je ispalio projektil s preko 35 metara, a kako u Marseilleu večeras na udare puše i 80 km/h lopta je još i više ubrzala i neobranjivo se zabila u gornji lijevi kut nemoćnog Dreyera.

Marseille je nastavio s pritiskom. Gignac je silovito pucao u 26. minuti i zamalo promašio, bivši napadač Toulousea neprecizan je i u 38. minuti, u 61. minuti Dreyer skida udarac Valbuene, ali u 61. minuti Marseille podebljava prednost. Loptu Azpilicuete Remy spušta na nogu Lucha Gonzaleza, a Argentinac nema milosti i iz prve je šalje iza Dreyera.

Maurice-Belay u 75. minuti smanjuje, ali Marseille ne paničari, spušta loptu na zemlju i bez drame privodi susret kraju. Pet minuta prije kraja zamalo su ponovno podigli na dva razlike, ali Gignac ni ovog puta ne postiže prvijenac u majici Olympiquea, 24-godišnjaka je zaustavila prečka.

Marseille je živnuo i skočio za tri pozicije na peto mjesto, a punih šest je profitirao Montpellier i uspeo se na šesto mjesto. Igrači Renea Girarda Arles-Avignonu su nanijeli i sedmi poraz uzastopce, Montpellier je u vodstvo doveo Giroud golovima u 41. i iz jedanaesterca u 48. minuti, Kermorgant je šest minuta nakon što je u 54. domaćinima isključen Collin iskoristio prednost igrača više i smanjio, ali Montpellier fenjerašu nije dozvolio povratak u život, sudbinu im je u 82. minuti zapečatio Camara.

Čelo je preuzeo Rennes, golovima Dalmata u 7. i Montana u 77. minuti Rouge et Noir su slomili otpor Nice za koju je u 26. minuti za privremeno izjednačenje strijelac bio Ljuboja. Rennes i Lille koji svoju utakmicu u Toulouseu tek mora odigrati jedine su dvije ekipe bez poraza, Monaco je u sedmom kolu pokvario svoju statistiku.

Gameiro je u 4. minuti doveo Lorient u vodstvo, Mbokani je poravnao u 26., ali skupu je cijenu Monaco platio za isključenje Puygreniera u 45. minuti. Odolijevali su gosti sve do 89. minute, ali su u posljednjoj suvisloj akciji na susretu poklekli, Kitambala je pronašao put iza leđa Ruffiera.

Auxerre je protiv Nancyja prokockao vodstvo od 2:0 dvostrukog strijelca Oliecha, bod gostima su osigurali Cuvillier i Vahirua, a bod vani je osvojio i Bordeaux, Žirondinci su odigrali 0:0 u Caenu.