EP 2012., Kvalifikacije, Skupina F, 09.10.2010, 21:05 h, Tel Aviv, stadion Ramat Gan, gledatelja: 30.000
Suci: Wolfgang Stark, Salver, Pickel (svi Njemačka)

Bernard Jurišić • subota, 09.10.2010.

Hrvatska je u Izraelu uvijek dobro prolazila, a tradiciju je nastavila i večeras. S dva pogotka Nike Kranjčara i puno dobrih obrana Vedrana Runje Hrvatska je iz Tel Aviva odnijela tri boda koja nas opet guraju u dominantnu ulogu prvog favorita skupine...

Roberto Colautti
51'
20
Lior Rafaelov
56'
22
Eyal Golasa
69'
Luis Fernandez
7
(do 77')
18
(do 71')
Slaven Bilić

Hrvatska je u Izrael otišla po sva tri boda kojima bi opet zasjela na vrh ljestvice u našoj kvalifikacijskoj skupini. Dosadašnja iskustva u "svetoj zemlji" za našu su reprezentaciju bila pozitivna, pa smo se svi skupa nadali da će se tradicija nastaviti.

Bilić je na teren poslao prilično ofenzivnu momčad, bez Vukojevića u sredini i u početku se činilo da domaćini upravo zbog toga imaju dosta prostora u sredini. Naša zadnja linija izgledala je nesigurno, Izraelci su nam stvorili nekoliko velikih neugodnosti u prvom dijelu.

Tisuću hrvatskih navijača

Impresivnu sliku odavala je tribina s hrvatskim navijačima na stadionu Ramat Gan u Tel Avivu. Oko tisuću navijača s hrvatskim obilježjima potegnulo je na ovo daleko gostovanje i bučno, ali korektno bodrila Bilićevu momčad. Prepoznali su navijači važnost ovog trenutka i podržali Hrvatsku kad joj je bilo najpotrebnije. Bilićevi igrači odužili su im se na najbolji mogući način - pobjedom.

Već u prvoj minuti zaprijetio je Shechter, no prva je do prednosti mogla doći naša reprezentacija. Rakitić je u 7. minuti potegnuo s 25 metara, izraelski vratar nemoćno je pratio pogledom loptu koja je na njegovu sreću završila na vratnici.

Opet je Shechter zaprijetio u 13. minuti nakon što je vukao loptu od centra do našeg kaznenog prostora, no Runje je obranio. Još je bolje naš vratar reagirao minutu kasnije kad je oči u oči s njim izašao Yoav Ziv. Runje nas je održao u rezultatskom egalu, kao da je djelom htio začepiti usta brbljavom "Izraelcu" Tvrtku Kali koji ga je prozvao slabom točkom u izraelskim medijima u najavi susreta.

Taman kad se utakmica malo primirila, a napadi na obje strane prilično otupjeli, Hrvatska je posve iznenada povela. Keinan je povukao Šimunića nakon jednog našeg kornera u 35. minuti, a njemački sudac Stark u Collininom stilu energično pokazao na bijelu točku. Izraelci su prosvjedovali, no Niko Kranjčar bio je neumoljiv, a Hrvatska je povela.

Izrael ne može s Hrvatskom

Izraelci će zacijelo u budućnosti zazirati od dolaska Hrvatske u "svetu zemlju". U četiri naša gostovanja u Izraelu Hrvatska je ostvarila tri pobjede i jedan remi, uz gol-razliku 13:7.

Nakon još jedne opasne akcije Izraelaca koja je završila u našem bloku, Modrić u 41. minuti podvaljuje jednu kratku loptu u kaznenom prostoru odlično postavljenom Kranjčaru, koji "valja" svog čuvara i lijevom nogom pogađa dalji kut za sad već velikih i lijepih 2:0 za Hrvatsku. Ne previše impresivnih 45 minuta u igračkom smislu završeno je odličnim rezultatom i značajnom prednošću uoči odmora.

Drugi dio Izraelci su otvorili novim pritiskom, ugurali su nas nekoliko prvih minuta u naš kazneni prostor, no nisu stvorili neku veću opasnost osim uvijek neugodnih gužvi pred vratarom. Domaći izbornik Fernandez otvorio je karte do kraja, uveo dvojicu napadača, no time i oslabio svoj vezni red koji više nije bio toliko kompaktan.

Kranjčar je u 56. minuti mogao ponoviti Eduardov doseg i "hat-trickom" pokopati Izraelce, no zatresao je mrežu s vanjske strane. Zaprijetili su Modrić i Kranjčar i dvije minute kasnije, no Aouate je za trenutak prije stigao do lopte od Nike. U 69. minuti Ben Haim je laktom u skoku raskrvario Olićev nos, no nije dobio ni žuti karton, kamoli crveni, kakav je Robert Kovač za istovjetan start dobio protiv Engleske u Zagrebu u prošlim kvalifikacijama.

Primirili su utakmicu naši igrači, utihnuo je Ramat Gan, prvi domaći navijači počeli su napuštati tribine i činilo se da sve ide lijepim smjerom što se naše pobjede tiče. A onda je u 81. minuti Itay Shechter prošao kroz cijelu našu obranu, ušao u kazneni prostor, zakucao loptu u dalji kut i opet uzburkao duhove na tribinama. Izrael se vratio na 1:2, čekalo nas je teških desetak minuta.

Strepili smo potom od svakog izraelskog dolaska pred naš kazneni prostor, od svakog kornera, svake gužve pred našim vratima. Odbijali su i izbijali naši igrači loptu što dalje i što više, a u trećoj minuti sudačke nadoknade Mate Bilić i Mandžukić nisu uspjeli kazniti odlazak Aouatea pred naša vrata.

Nakon 95 minuta muke, sudac Stark odsvirao je kraj i donio nam svima veliko olakšanje. Iz Izraela smo još jednom donijeli puni plijen, s tri boda vraćamo se na vrh ljestvice i to je ono najvažnije što ostaje nakon zadnjeg sučevog zvižduka na stadionu Ramat Gan.

• Obrisan korisnik10.10.2010. u 15:58
    Što jedna reprezentacija kao što je naša može napraviti protiv jedne Engleske,Nizozemske,Njemačke,...apsolutno ništa.Navlačimo se sa zemljama kao što su Estonija Litva Kazahstan....i nakon viđenog nakon 4 god.tvrdimo Kako smo dobri...Žao mi je naših dečki jer tu zaista ima velikog potencijala koji... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik10.10.2010. u 14:51
    pa normalno da nam ne paše, nećemo uvijek dobiti gratis jedanaesterac da pi pobijedili uz ovako lošu igru. protiv jakih reprezentacija će to izgledati kao protiv engleske u zadnje 2 utakmice.
  • Obrisan korisnik10.10.2010. u 14:50
    Kao što smo pobijedili Ukrajinu i Grčku jel da?dajte molim vas pobjedili smo spletom sretnih okolnosti a ne igrom.
  • Obrisan korisnik10.10.2010. u 13:36
    Slažem se sa KB24! Hrvati nikad zadovoljni! Sad nam ne paše što smo uz lošijiu igru ostvarili 3 boda, a prije mjesec dana nam nije odgovaralo kad smo uz jako dobru igru igrali neodlučeno protiv Grka koji nisu izlazili svog 16-erca!
  • domba5710.10.2010. u 13:07
    iako je igra bila loša broji se pobjeda i 3 boda, bravo dečki a posebno i veliko bravo ide runji i niki, niko dokazao si da si klasa samo naprijed majstore :)