Automoto

Lorenzo svjetski MotoGP prvak

Maja Giljanović • nedjelja, 10.10.2010.

Jorge Lorenzo novi je svjetski prvak u klasi MotoGP. Španjolcu je na Velikoj nagradi Malezije u Sepangu dovoljno bilo i deveto mjesto, ali 23-godišnjak se nije štedio, izborio je treću poziciju i u stilu na podiju naslijedio Valentina Rossija koji je za treptaj oka slavio ispred Andree Doviziosa.

Jorge Lorenzo je tri utrke prije kraja iskoristio izostanak ozlijeđenog Danija Pedrose. Jedini koji je još imao teoretske šanse da Lorenza skine s prvog mjesta u ukupnom poretku slomio je ključnu kost prošli tjedan u Japanu i nakon konzultacija s liječnicima odustao od nastupa u Sepangu, a Lorenzo nije gubio vrijeme.

23-godišnjaku je u Maleziji dovoljno bilo i deveto mjesto, ali bez kalkulacija je osvojio i obilato više bodova. Krenuo je izvrsno s polea, vodio na prvom zavoju i u vodstvu ostao sve do polovice utrke do trenutka kad je Valentino Rossi preuzeo uzde ispred Andree Doviziosa.

Vezane vijesti

Rossi se oporavio od uspavanog starta koji ga je unazadio na 11. mjesto, dizao se iz kruga u krug i na koncu izdržao napade Doviziosa. Dovi je pružio izvrstan otpor do Malezije još uvijek aktualnom, a danas bivšem svjetskom prvaku, Talijani su se izmjenjivali u vodstvu, ali Rossi je nakon 20 krugova završio 0,224 sekunde ispred.

Lorenzo je osvojio treće mjesto i 13. podij sezone ispred Bena Spiesa i Alvara Bautiste, u Top 10 su i Nicky Hayden, Hiroshi Aoyama, Marco Simoncelli, Marco Melandri i Randy De Puniet, a najbrži i u Japanu prošlog tjedna i prethodno na Aragonu Casey Stoner je izletio u prvom krugu.

Lorenzo je u 23. godini nakon naslova u klasi do 250 kubika 2006. i 2007. osvojio i svoju prvu titulu u najjačoj klasi, a na putu je dosad osvojio Jerez, Le Mans, Silverstone, Assen, Catalunyu, Laguna Secu i Brno.

Slavi i Toni Elias, prvi svjetski prvak u Moto2 u povijesti. Španjolcu je pomogao i Julian Simon koji je jedini do Malezije stajao između Eliasa i titule, pole-man je izletio u sedmom krugu i Eliasu omogućio meč-loptu, a 27-godišnjak je na koncu osvojio četvrto mjesto dovoljno da zapečati naslov prvaka.

Pobijedio je Roberto Rolfo i to prvi put nakon Jereza u klasi do 250 kubika u Jerezu 2005. godine, a u klasi do 125 ccm prvo je mjesto odnio Marc Marquez i preuzeo i vodstvo u ukupnom poretku.