Reprezentacija - prijateljske utakmice, 12.10.2010, 20:15 h, Zagreb, Stadion u Maksimiru, gledatelja: 3.000
Suci: Damir Skomina, Kokolj, Žunič (svi Slovenija)

Bernard Jurišić • utorak, 12.10.2010.

I drugu utakmicu listopadskog okupljanja hrvatska nogometna reprezentacija okončala je pobjedom od 2:1. U prijateljskom ogledu s Norveškom pobjedu nam je donijela još jedna majstorija Nike Kranjčara...

Christian Grindheim
46'
8
Henning Hauger
46'
18
Erik Huseklepp
59'
3
Kjetil Waehler
64'
10
John Carew
65'
15
Knut Olav Rindaroy
85'
Egil Olsen

Nakon vrijedne i važne pobjede u Izraelu, hrvatska nogometna reprezentacija utakmicom s Norveškom zaokružila je ovaj uspješni desetodnevni ciklus. Još je jednom HNS dobio pljusku za svoj autistični stav i organizaciju ovakve utakmice u Zagrebu, gdje je privukla jedva 3.000 gledatelja.

Utakmicu je otvorio Eduardov pokušaj glavom prije nego što je istekla prva minuta, a Mandžukić je na Duduovo dodavanje zaprijetio u šestoj. U 15. minuti kapetan Srna je ubacio iz kornera, Vukojević na prvoj vratnici puca glavom i pogađa gredu.

Sablasne tribine, dobra zabava

Još je jednom HNS "zablistao" odlukom da prijateljski susret s Norveškom organizira u Zagrebu. Nategnutih 3.000 gledatelja sramotna su brojka navijača za domaću utakmicu najpopularnije hrvatske sportske momčadi, a još će jednom neodgovoreno ostati pitanje zašto se večerašnji susret nije mogao odigrati u Osijeku, Rijeci ili Vinkovcima, kad se već Split odlučio "bosti s rogatim" i odbiti gostoprimstvo reprezentaciji u ovoj utakmici.

No, usprkos malom broju gledatelja, oni najvjerniji koji su došli dobro su se zabavljali, a sarkastičnim skandiranjem nekoliko su puta "pozdravili" HNS i njegove čelnike smještene u loži.

U prvom izletu prema našim vratima Norveška je povela. Iz "skraćenog kornera" s lijevog boka lopta je otiša u buket igrača, tamo je najspretniji bio Mohammed Abdellaoue i tjemenom poslao loptu u dalji kut za 0:1.

Naši su nakon primljenog pogotka podigli u višu brzinu, ozbiljnije krenuli prema norveškim vratima i pritisnuli ih u njihovu polovicu. Kranjčar je prvi zaprijetio nakon povratne lopte Mandžukića, a potom su oba naša stopera dobro skakala nakon prekida, no Schildenfeld je bio neprecizan, a Šimunićev pokušaj norveški vratar Jarstein sjajnim je refleksom odbio.

Pritisak je urodio plodom u 35. minuti, kad smo postigli pogodak gotovo na istovjetan način kako smo ga i primili. Srna je izveo slobodan udarac s desnog boka ravno prema vratima, Mandžukić je u sredini okrznuo loptu vrhom kopačke i prevario Jarsteina za više nego zasluženih 1:1.

Do poluvremena je zaprijetio Vukojević s 20 metara ljevicom, a Niko Kranjčar je bombom sa 16 metara u gredu (prethodno je ipak svirano zaleđe) i soloprodorom pa šutem s 25 metara najavio svoj novi sjajan potez i pogodak na otvaranju drugog poluvremena.

Debitirao Iličević

Jesen iz snova proživljava Ivo Iličević. Nakon sjajnog ulaska u klupsku sezonu u dresu Kaiserslauterna, 24-godišnji veznjak dočekao je i debi u A reprezentaciji Hrvatske. I svidio se odmah Iličević u svom debiju, odradio je dobrih 45 minuta, sudjelovao u pogotku Kranjčara i s nekoliko dobrih akcija najavio da svakako za njega ima mjesta u reprezentativnoj konkurenciji.

Igrala se 49. minuta, Iličević je dodao loptu Kranjčaru na 20 metara, Niko krasnim driblingom izbacuje dvojicu Norvežana, ulazi u kazneni prostor i mirno šalje loptu u dalji kut za 2:1. Nova majstorija Kranjčara, treći pogodak u ovom tjednu i jasna poruka Redknappu da se ovakvi dragulji ne drže na klupi.

Po očekivanju utakmica u drugom dijelu nije bila na razini ritma iz prvog, pa se do prve naredne prijetnje moralo čekati do 63. minute. I to kakve, Riise je pronašao usamljenog Husekleppa u srcu našeg kaznenog prostora, no Pletikosa je odličnom reakcijom podsjetio na svoje najbolje dane.

Slijedio je novi pritisak naših koji su tražili treći pogodak za rješenje svih dvojbi glede pobjednika, Mandžukić je u dva navrata bio blizu pogotka, Iličević jednom. No, umjesto našem trećem pogotku tribine su zapljeskale objavi službenog spikera kako Crna Gora starijeg Kranjčara drži nulu nakon 45 minuta na Wembleyu.

Hrvatska je tako i drugu utakmicu ovog miniciklusa završila pobjedom od 2:1 i posve uspješno zaključila listopadsko okupljanje. Igrači se vraćaju klupskim obvezama, a u studenom nas čeka lakši kvalifikacijski ispit protiv Malte.

• snoopy13.10.2010. u 10:47
    mogu samo reći da smo sinoć na trenutke izgledali bolje nego u zadnjim utakmica, ali s druge strene je bila prosječna norveška sa rezervnim igračima, šta da je bio netko jači.....nemojte sad dizati euforiju...sad ih opet reba kritizirat da bi se još popravili
    snoopy
  • Obrisan korisnik13.10.2010. u 02:47
    Iličevič je dokazo kvalitetu. Bilo bi dobro pozvati Lakića (napadač 27g.) koji uz Iličeviča čini vrlo močan dvojac Kaisersa jer Dudu je izgubio "onaj" osjećaj.
  • Obrisan korisnik13.10.2010. u 01:07
    Za mene je Niko sto puta bolji igrac od Modrica!Svaki put kad gledam Hrvatsku taj momak me odusevi!
  • Obrisan korisnik12.10.2010. u 23:38
    Bio sam na tekmi i moram priznati da me je dio ekipe razočarao. Tu moram spomenuti Schildenfelda. Eduarda i Modrića, koji nisu uopće postojali na terenu. Sve pohvale u dašnjoj izvedbi idu Kranjčaru, Iličeviću i Šimuniću. Moram se složiti sa svima Vama da je vrijeme da Bilić pozove Jajala, Peričića... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik12.10.2010. u 23:34
    Srami se Zagrebe..to je sve sta cu rec..nasima svaka cast, a Niko je pokaza kakav je velemajstor.