Cedevita dramom preko Cibone

Edvard Burić • petak, 15.10.2010.

Cedevita je teškom mukom uspjela svladati Cibonu iako je imala +22 na poluvremenu i +16 nakon 30 minuta igre. Cibona može žaliti za propuštenom prilikom, a minimalan poraz (70:68) u Sutinskim vrelima mora im biti dodatni poticaj u nastavku sezone.

Kakva utakmica u Podsusedu. Pravi derbi. Iako igra možda i nije bila najkvalitetnija, uzbudljiva završnica je pokazala kako košarka može biti zanimljiva. Cedevita je tek na kraju uspjela slomiti Cibonu i slaviti 70:68.

Cedevita je odlično otvorila utakmicu, povećavala razliku, igrala raznovrsno i borbeno, dok Ciboni ništa nije uspijevalo. Cibosi su mijenjali obrane, ali bez učinka.

Domaći sastav je igrao odlično, a izostanak kapetana Marina Baždarića uopće nije bio vidljiv prvih 30 minuta. Od samog početka utakmice Cedevita se autoritativno nametnula. Poslije četiri minute igre trener Cibone Zdravko Radulović je primoran uzeti minutu odmora. Damjan Rudež je na dodavanje Drapera iz kontre zakucao za 9:2.

Do kraje četvrtine razlika se još povećala. Rezultat 23:15 nakon deset minuta igre. Drugu četvrtinu Cedevita igra furiozno, lomi Cibonu i igra atraktivno. Rezultatom 22:8 u drugoj četvrtini odlazi na +22 (45:23).

PUNA DVORANA I "BORBA" NA TRIBINAMA

Posebno je zanimljivo bilo na tribinama. Cibona je imala bučnu podršku, ali ni Cedevitini navijači nisu dozvolili da se domaći osjećaju podređeno. U nekoliko navrata se čulo "Heja, heja Cibosi". Može se reći kako je na tribinama omjer navijača bio 50:50, a na kraju su ipak slavili domaći navijači koji su velikim pljeskom ispratili igrače Cedevite. Puna dvorana (oko 2000 gledatelja) je pokazatelj da ljude zanima košarka, a Cibona i Cedevita će svakako privlačiti pozornost i u narednim utakmicama.

Izgledalo je kao da je utakmica odlučena nakon 20 minuta, a Ciboni je prijetila prava katastrofa.

Ipak, treći period Cibosi odlično otvaraju, Stipčević zabija osam u nizu, Cedevita je bez koša malo više od četiri minute, a Cibona dolazi na 45:33.

To je trgnulo domaće koji s nekoliko kontri i koševa uz realizirano dodatno slobodno bacanje (Edwards, Draper) nakon prekršaja opet bježe. Kada je nakon 30 minuta na semaforu pisalo 60:44 sve je izgledalo kao kraj za Cibonu i visoku pobjedu Cedevite.

Vjerojatno su isto pomislili i igrači Aleksandra Petrovića i prestali se boriti. Cibona je odlično otvorila zadnju četvrtinu i pritisla Cedevitu. Radošević zabija pet u nizu za 67:59.

Cedevita je Ciboni u nekoliko navrata nudila da se vrati, Cibona je bila sve bliže i bliže, a kraj je donio potpunu dramu.

Prvo Stipčević spušta na 69:65, potom Bojan Bogdanović realizira slobodna bacanja za 69:67, zatim Draper radi korake 26,5 sekundi do kraja i tako omogućava Ciboni potpuno povratak.

Nakon minute odmora Cibona gubi loptu, zatim je gubi i Cedevita. Zubčić zabija jedno slobodno bacanje, odgovara mu Vukušić istom mjerom, a vremena za izrađenu akciju Cibone više nije bilo. Stipčević se namještao, pucao, ali nije uspio. Draper blokira i Cedevita slavi - 70:68.

Izuzetno zanimljiva utakmica koja je opravdala naziv derbi, ako zbog ničeg drugog, onda zbog završnice koja je bila infarktna. Cedevita je napravila prvi korak, protiv Cibone je povela 1:0, a sasvim smo sigurni da će ove dvije momčadi voditi borbu čitavu sezonu u svim natjecanjima (NLB liga, prvenstvo i kup). Polako se stvara pravo rivalstvo ove dvije momčadi.

Za Cedevitu najviše Corsley Edwards - 18 koševa i 12 skokova, dvoznamenkasti je još bio Tomislav Petrović s deset koševa. Kod Cibone najviše Radošević (20 koševa i 12 skokova), a po 18 su dodali Bogdanović i Stipčević.