Vodeni sportovi

Nijemci žare i pale Eindhovenom

Maja Giljanović • četvrtak, 25.11.2010.

Prvog dana 14. Europskog prvenstva u Eindhovenu svjetla pozornice su obasjala reprezentativce i reprezentativke Njemačke. U osam finalnih disciplina Nijemci su odnijeli šest zlatnih medalja, europski su prvaci redom Paul Biedermann, Steffen i Markus Deibler, Dorothea Brandt, Yannick Lebherz i štafeta 4x50 mješovito. Hrvatska štafeta je nakon petog mjesta u kvalifikacijama u finalu pala za jednu poziciju i ispred Čeha i Belgijaca osvojila šesto mjesto u Europi.

Prvog dana Europskog prvenstva u 25-metarskim bazenima podijeljeno je osam kompleta medalja od čega je čak šest zlatnih otišlo u Njemačku, a jedina nacija koja je još okusila slast osvajanja prvaka Europe je Mađarska.

Svjetski i europski rekorder i branitelj naslova osvojenog prošle godine u Istanbulu Paul Biedermann je europski prvak na 400 slobodno i godinu dana poslije na Europskom prvenstvu u Eindhovenu.

Federico Colbertaldo je Nijemcu pružio odličan otpor, na 200 metara s 1:49,91 i na 300 metara s 2:45,84 je okretao pet i četiri stotinke sekunde ispred Biedermanna, ali nakon što je u posljednjih 50 metara ušao sa samo 10 stotinki zaostatka Talijan u finišu nije izdržao. Biedermann ponovno slavi (3:39,51), a Colbertaldo je osvojio srebro (3:41,70) ispred Aleksandra Selina (3:43,70).

Njemačka himna je svirala i u čast pobjednika na 200 metara leđno i 200 metara mješovito. Yannick Lebherz je na 200 leđno vodio od prvog do posljednjeg zamaha i slavio (1:51,74) ispred srebrnog Damiana Lestingija (1:51,84) i brončanog Artema Dobovskog (1:52,72) baš kao u Markus Deibler koji je na 200 mješovito na najvišoj stepenici podija ostavio Vytaustasa Janušaitisa na drugom (1:54,07) i austrijskog Vukovarca Dinka Jukića (1:54,93) na trećem mjestu.

U obitelj Deibler stiže i zlatna medalja Markusovog tri godine starijeg brata na 50 slobodno, 23-godišnji Steffen Deibler jedini se spustio ispod 21 sekundu (20,98) i slavio ispred najbržeg i u kvalifikacijama i u polufinalu Marca Orsija (21,17) na drugom i Andrija Govorova (21,32) na trećem mjestu.

Peti njemački naslov osvojila je Dorothea Brandt u finalu utrke na 50 metara prsno. 26-godišnjakinja je s trona izborenog lani u Istanbulu skinula Moniek Nijhuis, Njemica je zid dotaknula za 30,40, a Nizozemka za 30,45 sekundi ispred brončane Valentine Artemijeve (30,55).

U finalu utrke na 200 mješovito neizvjesnosti je nestalo na polovici utrke. Kimberly Buys je nakon 100 metara ispred Evelyn Verraszto imala 12 stotinki prednosti, ali europska je rekorderka i braniteljica naslova prvakinje Europe u drugih 100 metara podigla gas i odjurila na 2:07,06 više od tri sekunde ispred Buys na drugom (2:10,14) i Lare Grangeon na trećem mjestu (2:10,22).

Zlatnu medalju u Mađarsku nosi i Zsuzsanna Jakabos, 21-godišnjakinja je na 200 delfin osvojila prvo mjesto (2:05,58) ispred Talijanki Alessije Polieri (2:06,18) i Caterine Giacchetti (2;06,49), a europska prvakinja i rekorderka europskih prvenstava Aurore Mogel ovog se puta mora zadovoljiti tek petim mjestom (2:07,74).

Za kraj Deiblerovi su "skuhali" zlato i u štafeti 4x50 mješovito. Nakon dionica Stefana Herbsta i Hendrika Feldwehra Nijemci su držali treće mjesto, ali Steffen i Markus Deibler su stisnuli papučicu gasa i s 1:33,40 slavili ispred Italije (1:33,83) i Rusije (1:34,25).

Hrvatska štafeta u sastavu Saša Gerbec, Ivan Capan, Mario Todorović i Aleksej Puninski za Nijemcima je zakasnila četiri sekunde i 24 stotinke i osvojila šesto mjesto (1:37,64) ispred Češke (1:38,07) i Belgije (1:39,32).