Vodeni sportovi

Talijani krenuli u ofenzivu

Maja Giljanović • petak, 26.11.2010.

Drugog dana Europskog prvenstva u Eindhovenu probudili su se Azzurri, olimpijska pobjednica na 200 slobodno, svjetska i europska prvakinja na 200 i 400 slobodno u velikim bazenima i trostruka europska prvakinja u malim bazenima Pellegrini je osvojila zlatnu medalju na 800 metara, Scozzoli je pobijedio na 100 prsno, a Boggiatto i Turrini su brončani na 200 prsno i 400 mješovito. Stanislav Donjec je na 50 leđno ubio dvije muhe jednim udarcem, obranio je naslov prvaka i srušio europski rekord koji je postavio u Istanbulu prošle godine.

Nakon srebra u Debrecenu 2007., naslova prvakinje Europe u Rijeci prije dvije godine i srebra u Istanbulu prošle godine Sanja Jovanović je u Eindhovenu zapela u kvalifikacijama na 20. mjestu, a u finalu su odsustvo Dubrovkinje najbolje iskoristile Darina Ževina, Sharon van Rouwendaal i Duane Da Rocha Marce.

16-godišnja Ukrajinka je osvojila naslov (57,57), Nizozemka srebro (57,91), a Španjolka broncu (58,37) ispred među ostalima i braniteljice naslova i europske rekorderke Ksenije Moskvine tek na petom mjestu (59,24).

Olimpijska pobjednica na 200 slobodno, svjetska prvakinja na 200 i 400 slobodno u 50-metarskim bazenima, europska prvakinja na 200 i 400 slobodno u velikim bazenima te trostruka europska prvakinja na 200 slobodno u 25-metarskim bazenima Federica Pellegrini je Italiji donijela prvu zlatnu medalju na 14. Europskom prvenstvu u 25-metarskim bazenima u Eindhovenu.

22-godišnjakinja je nakon prvih 100 metara zauzimala drugo mjesto iza Grainne Murphy samo da bi u nastavku finala na 800 metara podigla u višu brzinu i više se do kraja nije osvrtala, a iza 8:15,20 Pellegrini podij su izborile i Boglarka Kapas (8:18,56) i Murphy (8:19,45).

Talijanska himna je svirala i za Fabija Scozzolija, prvaka Europe na 100 prsno koji se jedini spustio ispod 58 sekundi (57,78) i slavio ispred Hendrika Feldwehra (58,09) na drugom i branitelja naslova i europskog rekordera Robina van Aggelea (58,68) na trećem mjestu dvije stotinke sekunde ispred Igora Borišika kratkog na četvrtom mjestu.

Medalju u Italiju nose i Chiara Boggiatto i Federico Turrini. Boggiatto je osvojila treće mjesto na 200 prsno (2:24,52) iza Anastazije Čaun (2:22,68) i Tanje Šmid (2:22,88), a Turrini brončanu medalju na 400 mješovito (4:05,24) iza brata europske prvakinje na 200 mješovito Evelyn Davida Verraszta (4:03,06) i europskog prvaka na 200 leđno Yannicka Lebherza (4:05,24).

Navijači u Pieter van den Hoogenband Areni i sami trostruki olimpijski pobjednik i 10-erostruki europski prvak toplo su pozdravili osvajačice prva dva mjesta na 100 slobodno i 50 delfin.

Ranomi Kromowidjojo (51,44) i Femke Heemskerk (52,02) osvojile su zlatnu i srebrnu medalju na 100 slobodno ispred olimpijske pobjednice i svjetske prvakinje Britte Steffen (52,92), a Inge Dekker (25,38) i Hinkelien Schreuder (25,49) ispred prve osvajačice medalje za Estoniju Triin Aljand (25,90).

U posljednjoj pojedinačnoj utrci drugog dana natjecanja Stanislav Donjec je ubio dvije muhe jednim udarcem. 27-godišnjak je prošle godine u Istanbulu osvojio zlatnu medalju i europski rekord postavio na 22,76, a u Eindhovenu je ispred Vitalija Borisova (23,72) i Nicka Driebergena (23,73) osvojio još jedan naslov prvaka i poboljšao europski rekord za još dvije stotinke sekunde (22,74).