Pobjeda Širokog, poraz Partizana

Vedran Babić • subota, 27.11.2010.

U ostalim subotnjim utakmicama 9. kola NLB lige, izuzev one između Zagreba i Cedevite, Široki je upisao petu pobjedu protiv češkog Nymburka dok je Partizan ostao kratak u Kragujevcu. Olimpija je kod kuće bila bolja od Budućnosti i tako se pridružila Krki i Hemofarmu na vrhu ljestvice.

Košarkaši Širokog nastavljaju s odličnom formom na svom parketu. Nakon poraza u prvom kolu od Krke, na Pecari su redom padali Partizan, Budućnost, Cedevita i Zagreb, a večeras se toj listi pridružio i ČEZ Nymburk, kojeg su domaćini pred tri tisuće navijača ispratili rezultatom 94:80.

Utakmicu su bolje otvorili Česi te su većim dijelom prvog poluvremena bili u vodstvu, a najveće imali su krajem prve četvrtine (20:12). Do odlaska u svlačionice domaćini su ipak nadoknadili zaostatak i ne samo to, već su zahvaljujući seriji 15:5 u drugi dio ušli s plus šest (46:40).

Vođen raspoloženim Franom Pilepićem i Šimom Špraljom, Široki je početkom nastavka poveo s 12 razlike, a ubrzo i s 18 (67:49). Četiri koša u nizu Darka Planinića odveli su Široki do plus 20 (71:51) krajem treće četvrtine i tada je definitivno bilo jasno da će Česi pognutih glava napustiti dvoranu na Pecari. Najveća prednost bila je 24 razlike u posljednjem periodu.

Uz već spomenute Špralju (19 koševa) i Pilepića (18), istaknuo se i Vedran Morović također s 18 poena, no vrijedi izdvojiti i učinak iskusnog Siniše Štembergera od pet koševa, šest asistencija i isto toliko ukradenih lopti te tri skoka. Najučinkovitiji gostujući igrač bio je Francuz Afik Nissim s 19 koševa.

I dok Širokom odlično ide na domaćem parketu, toliko loše ide Partizanu u gostima. U svom četvrtom takvom nastupu doživio je i četvrti poraz. U Kragujevcu bolji od njega bio je Radnički (89:85). Bivši Splitovac Michael Lee na parketu je proveo svih 40 minuta tijekom kojih je s 24 poena i osam skokova bio daleko najbolji pojedinac domaće momčadi.

Raspucani domaćini, koji su u utakmici pogodili čak 12 od samo 20 trica, krajem prvog dijela imali su 14 razlike, no u nastavku su ipak malo pali, što je Partizan iskoristio za smanjenje zaostatka na 67:65. Ipak, u seriju koševa tada je ušao Vladan Vukosavljević i Radnički je otišao na sedam razlike, no u samoj završnici gosti se opet vraćaju i smanjuju na samo pola koša (81:80) i imaju napad za vodstvo, ali to je bilo najbliže pobjedi što su došli. Sigurnim izvođenjem slobodnih bacanja u posljednjoj minuti domaćin je zadržao prednost i ubilježio četvrtu pobjedu.

I konačno, Olimpija je u Tivoliju pobijedila Budućnost 68:53 i tako se izjednačila na vrhu s Krkom i Hemofarmom, koji također imaju omjer pobjeda i poraza 6-3. Na poluvremenu domaćin je goste limitirao na svega 19 koševa, a zabio je 35, i to je bilo dovoljno za relativno mirno privođenje utakmice kraju.

Sa 16 koševa Goran Jagodnik bio je najefikasniji igrač najugodnijeg iznenađenja Eurolige do sada dok je Damir Markota ubacio 12. Jedini raspoloženi pojedinac gostiju iz Podgorice bio je Vladimir Dragičević (21 koš i 8 skokova).