Vodeni sportovi

Bousquetu najbrži rezultat u Europi

Maja Giljanović • petak, 03.12.2010.

Naslov prvaka Francuske u 25-metarskim bazenima na 50 metara slobodno osvojio je Frederick Bousquet, prvo je ovo natjecanje europskog prvaka u velikim bazenima nakon odsluženja dvomjesečne suspenzije zbog dopinga, a u finalu je isplivao najbržu utrku sezone u Europi.

Frederick Bousquet je u Chartresu na nacionalnom prvenstvu u 25-metarskim bazenima osvojio naslov prvaka Francuske na 50 metara slobodno, 29-godišnji europski prvak na 50-ici u velikim bazenima iz Budimpešte odslužio je dvomjesečnu suspenziju zbog dopinga i vratio se na najljepši mogući način.

Bousquet je 21,95 iz kvalifikacija u A finalu spustio za više od sekunde, a 20,89 je i najbrža utrka sezone jednog Europljanina (devet stotinki ispred 20,98 europskog prvaka Steffena Deiblera u finalu Europskog prvenstva u Eindhovenu) i druga na svjetskim tablicama u 2010.

Drugo je mjesto osvojio najbrži u kvalifikacijama (21,58) Fabien Gilot (21,35), a podij je izborio i Amaury Leveaux čijih je 21,65 tri stotinke sporije od rezultata koji je Alaina Bernardu donio prvo mjesto u B finalu.

Prvakinja na 50 slobodno je Camille Muffat (24,65), a titule su odnijeli i Coralie Balmy (8:18,90) na 800 i Sebastien Rouault (14:53,58) na 1500 metara, Alexianne Castel (2:03,01) i Benjamin Stasiulis (1:52,45) na 200 leđno (2:03,01), Sophie De Ronchi (1:06,20) i Giacomo Perez Dortona (58,95) na 100 prsno, Diane Bui Duyet (57,61) i Gilot (51,62) na 100 delfin i Lara Grangeon (1:01,57), Florent Manaudou (53,52) i Jeremy Stravius (53,52) na 100 mješovito.

Bui Duyet i Muffat prvakinje su bez da su osvojile prvo mjesto, obje su gledale u leđa Nizozemki Inge Dekker. Četverostruka europska prvakinja na 100 delfin je pobijedila s 57,02, a na 50 slobodno s 24,22.