Ante Zovko • subota, 04.12.2010.

Barcelona je u 14. kolu Primere rutinski zadržala prednost pred Real Madridom. U Osasuni su s istom momčadi koja je briljirala u El Clasicu sve riješili s tri bljeska i s 3:0 prebacili lopticu u madridsko dvorište.

Uvertira u susret Osasune i Barcelone bila je vrlo osebujna. Zbog štrajka španjolskih kontrolora leta utakmica je navodno bila otkazana, a kad je potvrđeno da će se ipak igrati, gosti su promijenili mnoštvo prijevoznih sredstava prije nego što su stigli na dvoboj koji je počeo s 45 minuta zakašnjenja.

AVIONI, VLAKOVI, AUTOBUSI

Štrajk španjolskih kontrolora leta izazvao je igru "pokvarenih telefona" između dva kluba i Španjolskog nogometnog saveza. Barcelona je prvo poslijepodne objavila da je utakmica odgođena, a nakon što je Savez javio da nije i da će Barcelona biti kažnjena ako se ne pojavi, Messi i društvo morali su 350 kilometara prijeći prvo vlakom pa onda autobusom. Stigli su par minuta prije zakazanog početka susreta koji je počeo 45 minuta kasnije.

Guardiola je na teren poslao identičnu postavu kao protiv Real Madrida u ponedjeljak. Igračima koji su demoliranjem Reala zadivili svijet trebalo je nešto vremena da dođu na potrebnu radnu temperaturu jer su u početku dopuštali domaćinu da im parira u posjedu lopte i zaprijeti Valdesu.

No, već u petoj minuti bljesnula je Barcelonina napadačka osovina. Pedro je proigrao Messija na lijevoj strani, ovaj ubacuje u peterac, a Villa je zakasnio djelić sekunde na oštro ubačenu loptu. Nakon zatišja koje je trajalo oko 20 minuta, na vidjelo je opet izašla Messijeva genijalnost: gurnuo je loptu kroz srce Osasunine obrane i uhvatio braniče na spavanju, a Pedro je izbjegao zaleđe i s lakoćom poentirao za 1:0.

Barcelona je poslije gola zaigrala vidljivo opuštenije i potpuno zagospodarila terenom. Samo dvije minute poslije gola dvije fantastične kombinacije izbacile su Messija na lijevoj strani kaznenog prostora, a on pogađa desnu stativu. Katalonci su potom "sakrili" loptu domaćima, a posjed je u njihovu korist u nekim trenucima dosezao i 75 posto. Do kraja poluvremena Messi je mogao povećati vodstvo, ali mu je vratar Ricardo "skinuo" snažan udarac.

ATLETICO OPET PAO

U susretu Levantea i Atletico Madrida, prvog u 14. kolu, bolji je bio domaći davljenik s 2:0 pogocima Nana u trećoj i Caiceda u 59. minuti. Atleticu je to drugi prvenstveni poraz zaredom ili treći ako se u obzir uzme i domaći poraz protiv Arisa u Europskoj ligi.

Domaći su pružali solidan otpor i početkom drugog poluvremena uz poneku veću prijetnju Barcinih zvijezda koje su tražile drugi gol kako bi ubili nadu domaćih. Nije se dugo čekalo. U 65. minuti Osasuna nije mogla ništa protiv ubitačne jednostavnosti kad je Villa sa svoje polovice proigrao Messija u prostor. Argentinac je pobjegao čuvaru i druga se lopta ubrzo zakoprcala iza nemoćnog Ricarda.

Gosti su potom počeli igrati svoju klasičnu igru ne dopuštavši Osasuni da im zaprijeti. I tako je trajalo do 83. minute, kad se Messi našao okružen domaćim braničima koji su ga srušili u šesnaestercu. Dosuđen je jedanaesterac, a Messi s "kreča" postiže svoj 15. pogodak za 12. prvenstvenu pobjedu.

• Obrisan korisnik06.12.2010. u 01:51
    False nine Messi. Dva stopera ne cuvaju nikoga jer tu nema nikoga :):):):)
  • irilov05.12.2010. u 15:20
    ali kako pep prca sve trenere u primeri igrajuć bez napadača...
    irilov
  • Obrisan korisnik05.12.2010. u 15:14
    a tek kontrola lopte u punom trku, imam osječaj da 100 puta dira loptu od 20 metara do 16 m.... baš kao da mu je lopta zaljepljena za noge...
  • Obrisan korisnik05.12.2010. u 10:30
    Ipak ih nije puno poremetila vožnja busom.. prvo poluvrijeme ne baš najbolje, drugo rutinski. Messi
  • Obrisan korisnik05.12.2010. u 04:18
    zadivljujuca je messieva egzekucija 1 na 1, u punom trku nacima golmana ceka da ovaj odreagira i zatim kirurski u donji kut... kad ga gledas cini se lako al da je nebi ja ovo pisao a vi to citali