Barcelona se revanširala Hrvatima

Ante Zovko • četvrtak, 09.12.2010.

Europski prvak Barcelona vratila je hrvatskoj koloniji u Fenerbahčeu za poraz iz Španjolske odnijevši pobjedu u Istanbulu u osmom kolu Eurolige. Union Olimpija opet je odvela Panthinaikos do produžetka, ali u njemu nije imala odgovora na grčku igru.

Skupina C

Fenerbahče - Barcelona 69:75
(14:21, 14:19, 23:16, 18:19)

Barcelona se revanširala Fenerbahčeu za poraz u Španjolskoj, ali je ostala "kratka" u razlici poena. Tako bi u slučaju izjednačenog omjera momčad Nevena Spahije imala prednost zbog osam razlike iz Barcelone.

Iako oslabljena zbog nekoliko izostanaka, prije svega Juana Carlosa Navarra, Barcelona je vrlo brzo stekla ugodnu prednost. Predvođena Lorbekom, napravila 17:7 i dočekala treći period s prednošću 26:40.

Roko Ukić vodio je svoje u povratku na 47:50 i Fener se neko vrijeme dobro držao održavajući minimalan zaostatak. Međutim, u 35. minuti našli su se na 60:69 nakon serije Bonifacea, Ndonga i Rubija. Spahijina ekipa približila se u posljednjim trenucima, ali u zadnjoj minuti Barca je otišla na 68:73, da bi Rubio zaključio susret polaganjem.

Ukić je odigrao 30 minuta i bio jedan od najboljih u turskoj momčadi s 13 poena iako se dosta mučio sa šutom (3/9 za dva, 1/2 za tri, 4/5 s crte). Tome je pridodao pet asistencija i jedan skok. Marko Tomas dobio je 18 minuta što je iskoristio za 11 poena (1/5 za dva, 3/5 za tri) i jedan skok. Ricky Rubio bio je najistaknutiji pojedinac na utakmici i s deset poena, deset asistencija te tri ukradene lopte istaknuo kandidaturu za petorku kola. Ndong je imao 14, a Lorbek i Vasquez po 11.

Lietuvos Rytas - Cholet 92:80
(28:20, 22:21, 22:21, 20:18)

Litavski prvak pobjedom protiv Choleta zadržao je šanse za nastavak europskog života. Sada za Francuzima zaostaju jednu pobjedu, a do kraja natjecanja po skupinama objema momčadima na putu će se naći i Cibona. Lietuvos dočekuje Barcelonu pa ide u Draženov dom, a Cholet prvo čeka Cibonu, a onda ide na noge Fenerbahčeu. Litavci su nadoknadili minus od četiri poena iz prvog međusobnog susreta pa će biti u prednosti ako bude odlučivala razlika poena.

Presudnom se pokazala prva četvrtina i početak druge. Čemal Nalga odveo je domaće na plus osam, a Bajramović je prvo poluvrijeme zadržao domaće na 50:41. Gosti su nekoliko puta uspjeli smanjiti na četiri razlike, ali serija Litavaca 12:1 odvela je domaće na 84:63 u 35. minuti i do kraja su se mogli opustiti.

Martynas Gecevičius za 31 minutu ubacio je 19 poena (šut za dva 8/11, za tri 3/4) uz dva skoka i četiri asistencije. Jasikevičius je za 21 minutu zadržan na šest poena, dok je Bjelica postigao 19 uz osam skokova, a Bajramović 16. Kod Francuza petorica su bila dvoznamenkasta, najviše Sammy Mejia sa 17 (šut za dva 5/11) i Nelson s 13.

Skupina D

Panathinaikos - Union Olimpija 95:88*
(23:17, 14:16, 13:21, 29:25, 16:9)

Kao i u Stožicama početkom studenog, Union Olimpija odvela je Panathinaikos u produžetke i u njegovu dvorištu. No, Slovenci nisu bili iste sreće kao tada pa su srušeni grčkom serijom u dodatnih pet minuta.

Pao se u drugoj četvrtini mogao odlijepiti kad je imao 26:17, ali je uzvratila slovenska trojka Ilievski - Gregory - Jagodnik. Pridružio se i Damir Markota pa je slovenski predstavnik u posljednju četvrtinu ušao s prednošću 50:54.

Otišli su potom gosti i na plus devet, ali su Nicholas i Diamantidis vratili Grke u igru tricama. Deset sekundi prije završetka Olimpija je imala 75:79, ali je Diamantidis pogodio sva slobodna i kasnije pogodio za dva za produžetak. U produžetku neki drugi Panathinaikos. Serijom 13:0 Grci su ubili slovenske nade i zadržali se na prvoj poziciji.

Junak Diamantidis završio je sa 16 poena i čak 11 asistencija, a najefikasniji u domaćim redovima bio je Fotsis sa 17 poena i devet skokova. S druge strane, Markota je za 26 minuta upisao devet poena i pet skokova, dok su najučinkovitiji bili Ilievski sa 16 i Ožbolt s 15 poena.