Premiership, 21. kolo, 01.01.2011, 13:45 h
West Bromwich Albion
West Bromwich Albion 1:2 Manchester United
Manchester United

Marin Vuković • subota, 01.01.2011.

Malo je utakmica tijekom sezone koje Manchester United u potpunosti zasluži izgubiti, a gostovanje na Hawthornsu na otvorenju 2011. godine upravo je jedna od njih. Što zbog kontroverznih sudačkih odluka, što zbog promašaja igrača West Bromwich Albiona, lider prvenstva izbjegao je prvi ovosezonski prvenstveni poraz i na kraju slavio s 2:1.

Ako je suditi po prvoj novogodišnjoj utakmici Premier lige, i u 2011. godini čeka nas pakleni nastavak sezone koja već sad nosi epitet jedne od najuzbudljivijih u povijesti ovoga natjecanja. West Bromwich Albion je odigrao sjajnu utakmicu protiv vodeće momčadi prvenstva, propustio iskoristiti i kazneni udarac i na kraju posve nezasluženo ostao bez ijednoga boda.

Manchester United je odlično otvorio utakmicu i već u drugoj minuti nakon ubačaja Patricea Evre, pogotkom Waynea Rooneyja došao do ranog vodstva. Bio je to prvi Rooneyjev pogodak iz igre od ožujka prošle godine.

Prerano su gosti pomislili da je utakmica završena, opustili se i dopustili West Bromwich Albionu povratak u utakmicu. U 14. minuti Nemanja Vidić je uspio tek djelomice očistiti jednu dugačku loptu, ona je došla do Jamesa Morrisona, a ovaj spektakularnim volejem pogodio gornji desni kut Kuszczakova gola.

Nedugo zatim dogodio se možda i ključni trenutak utakmice. Graham Dorrans je iskoristio slabosti u gostujućoj obrani, krenuo sam prema vrataru Manchester Uniteda, gdje ga evidentnim prekršajem za jedanaesterac, ali i izravni crveni karton, ruši Gary Neville. Na opće iznenađenje Hawthornsa, sudac Chris Foy ostao je nijem, premda je bio vrlo blizu mjesta događaja.

Što nisu dobili tada, domaći su dobili u 62. minuti. Ovaj put krivac je Rio Ferdinand, koji je u kaznenom prostoru srušio Jeromea Thomasa i skrivio jedanaesterac. Loptu je uzeo Peter Odemwingie i izveo jedan od najgorih kaznenih udaraca ove sezone, poslavši loptu više od metra pored desne vratnice.

Bio je to znak za buđenje gostiju, koji su ulaskom Darrona Gibsona, Javiera Hernandeza i Fabija povezali redove i nakon kornera u 75. minuti došli do pobjedničkog pogotka. Obrana West Broma posve je zaboravila na Hernandeza, a ovaj iz peterca glavom pogodio za 2:1.

Pokušao je domaćin do kraja doći do izjednačujućeg pogotka, no za razliku od sedam prethodnih gostovanja United je zadržao prednost i došao do tek druge ovosezonske pobjede u gostima. Sretno, spretno i uz pozamašnu pomoć kontroverznih sudačkih odluka.

• Mihalj02.01.2011. u 21:01
    za razliku od ostalih klubova koji jebeno igraju i konstatno nižu dobre rezultate. tako se i osvajau naslovi, tu i tam razbiješ nekog al inače vrijedno skupljaš bodove. svi koji mrze united će nać neki izgovor, a oni i dalje prvi. kaj se tiče penala, dobili su 1 pa ga nisu iskoristili :)