Veliki povratak i trijumf Cedevite

Bernard Jurišić, Branko Barić • utorak, 01.02.2011.

Nakon jedne od najboljih utakmica koju je zagrebačka košarkaška publika u posljednje vrijeme imala prilike vidjeti, Cedevita je stigla do prve pobjede u drugom krugu Eurokupa. Iako je Gran Canarija bila pred pobjedom u Draženovom domu, nakon dramatične završnice i produžetka kući se vraćaju praznih ruku, za što im je ponajviše kriv fenomenalni Damjan Rudež...

Susret koji su odigrali Cedevita i Gran Canaria zaslužio je puno više od dvije tisuće gledatelja koliko ih je pohodilo dvoranu Dražena Petrovića. 224 koša, 34 trice (obje ekipe po 17 iz 35 pokušaja), preokreti, dramatična završnica, produžetak te na koncu pobjeda domaće momčadi... Nitko iz dvorane zasigurno nije izašao razočaran. Cedevita je na krilima fenomenalnog Damjana Rudeža upisala pobjedu koja ih izjednačuje na tablici s Hemofarmom i Španjolcima te im ostavlja nadu u prolazak u sljedeću fazu.

Rekord Eurokupa

34 postignute trice u ovom susretu novi su rekord ovog natjecanja od njegovog pokretanja 2002. godine. Zanimljivo, i u dosadašnjem rekordu sudjelovao je naš klub - u sezoni 2002/2003. u susretu Zadra i Pamese u Jazinama postignuto je 30 trica.

Vezane vijesti

Dvoboj Cedevite i Gran Canarije s 224 poena treći je po broju koševa u povijesti ovog natjecanja. Prvo mjesto drži epski obračun berlinske Albe i Bosne 2007. kojeg je nakon pet produžetaka dobila Alba sa 141:127, dok drugo mjesto drži ogled Lukoil Academic - KK Zagreb iz 2003. koji je završio 116:115 nakon tri produžetka.

Prednost Gran Canarije od druge četvrtine stalno je iznosila između 5 i 10 poena, a momčad Aleksandra Petrovića puno je energije gubila kako bi se vratila u minimalan zaostatak. No, nakon toga nisu imali dovoljno snage i koncentracije da utakmicu konačno okrenu na svoju stranu.

U 34. minuti prednost Gran Canarije iznosila je velikih 9 razlike (70:79) i činilo se da je utakmica odlučena. No, igrači Cedevite nisu se predavali, Trohu je krenula trica i u zadnju minutu ušlo se s minimalnom prednošću gostiju - 89:90.

Carroll potom probija Rudeža za 89:92 pola minute prije kraja, ali Rudež tricom za 93:94 daje zadnju nadu svojoj momčadi 9 sekundi prije kraja. Wright u završnoj akciji najprije pogađa prvo slobodno bacanje, a zatim dohvaća loptu nakon promašenog drugog i pogađa za 96:96 i produžetak.

A tamo se raspištoljio Damjan Rudež, koji je s tri uzastopne trice stavio Cedevitu u pobjedničku poziciju. Prednost od šest razlike zagrebačka momčad uspješno je sačuvala do kraja i proslavila veliku pobjedu protiv španjolskog predstavnika.

Zanimljivo je da je od 114 poena čak 109 zabila Cedevitina prva petorka, a samo se još Vukušić upisao u strijelce (5 poena). Damjan Rudež ubilježio je 35 poena, od čega je čak 7 trica, Wright je zabio 24, uz 6 skokova i 5 asistencija, Draper je uz 16 poena imao i 11 asistencija, Edwards 18 poena i 9 skokova, a Troha 16 ubačaja. Kod Gran Canarije Carroll je bio najefikasniji s 28 poena.

Naredni susret Cedevita igra 15. veljače i to u gostima kod svog današnjeg protivnika.

• Obrisan korisnik02.02.2011. u 10:22
    Ovo je bez sumnje uz finale NLB-a Cibona - Partizan daleko najbolja utakmica koju sam gledao u zadnjih par godina. Od borbenosti do izvrsnog šuta obiju momčadi. Ovakve utakmice privlače gledatelje i nadam se da će Cedevita nastaviti u ovom tonu. Čestitke još jednom na fenomenalnoj partiji protiv... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik02.02.2011. u 09:03
    gledao sam utakmicu i mogu čestitat dečkima na borbi do samog kraja! Iako su gubili većinu utakmice, nisu se predavali! Tako treba, sretno u nastavku natjecanja!
  • Obrisan korisnik02.02.2011. u 03:01
    JeremijaX s Hemofarmom igraju doma u gostima su debelo popušili iako rezultat na kraju tako ne govori a s Uniksom igraju u gostima jer su doma lipo popušili i tamo nemaju šta tražiti isto kao u Španjolskoj.
  • Captain Jack02.02.2011. u 01:06
    Bilo je i vrijeme da neki naš klub dobije pošteniju euro tekmu u ovoj godini poraza