Cedevita rutinski preko Širokog

Iz Sutinskih vrelaEdvard Burić • subota, 29.01.2011.

Cedevita je u utakmici 19. kola NLB lige nadvisila Široki i došla do 11. NLB pobjede. Od samog početka Zagrepčani su pokazali tko je gazda u Podsusedu i upisali pobjedu 95:77.

Hercegovci slast NLB pobjede još nisu osjetili ove godine. Na uspjeh u regionalnom natjecanju čekaju od 23.12. i utakmice u Zadru (pobjeda 80:74 u 13. kolu). Cedevita je s druge strane ovom pobjedom vezala tri uzastopna NLB uspjeha. Prije Širokog stradali su beogradski Partizan i Hemofarm iz Vršca.

HKK Široki TT Kabeli nije uspio nametnuti svoj ritam i već od početka su za njih kola krenula nizbrdo. Cedevita je povela 16:1, a ubrzo i košem Drapera 20:3.

30. CEDEVITINA UTAKMICA

Košarkašima Cedevite utakmica protiv Širokog bila je 30. službena u sezoni. Ovo im je 19. NLB dvoboj, a upisali su 11 pobjeda i osam poraza. Tome treba pridodati deset Eurokup utakmica (dvije utakmice pretkola protiv Dinama iz Moskve, šest utakmica u grupi iz prve faze i dvije utakmice Topa 16) u kojima je Cedevita upisala po pet pobjeda i poraza. Ostaje još i četvrtfinale Kupa Krešimira Ćosića u kojem je sastav Ace Petrovića svladao Kvarner 2010 i tako izborio Final Four natjecanja. Ukupno je u 30 utakmica Cedevita ostvarila 17 pobjeda i upisala 13 poraza.

Gosti su odgovorili preko Štembergera i Ramljaka, ali ozbiljnije nisu zaprijetili. Nakon osam minuta igre Aleksandar Petrović na parket je umjesto Trenta Plaisteda prvi put uveo Corsleyja Edwardsa. Američki centar oporavio se od gripe, a koliko njegovo neigranje slabi momčad najbolje se vidjelo u utakmici protiv Uniksa koju je zagrebački sastav glatko izgubio.

Ipak, za pobjedu nad Širokim nije bilo od presudne važnosti da Edwards odigra odličnu utakmicu. Za nešto više od 17 minuta upisao je četiri koša i šest skokova. Izgleda da ga je gripa dosta iscrpila, ali na ovog odličnog Amerikanca Aleksandar Petrović uvijek se može osloniti.

Cedevita je prvih deset minuta dobila 31:17, a četvrtinu je odlično zatvorio Vedran Vukušić skokom u napadu i postizanjem koša nakon promašaja Drapera s linije slobodnih bacanja 1,7 sekundi do kraja.

Drugu četvrtinu bolje otvara Široki. Javljaju se i gostujući navijači. Podršku seniorima došli su pružiti juniori koje je čekala utakmica međunarodnog košarkaškog turnira također protiv Cedevite. Morović i Štemberger vraćaju Širokom nadu. Prvo na 31:25, a onda i na 32:28. Cedevita je bez koša četiri minute druge četvrtine. Morović je još goste iz Hercegovine držao tricom na minus tri (34:31), a onda je Vukušić istom mjerom nagovijestio ponovni bijeg Cedevite (37:31).

FRANKO SHOW

U posljednjoj četvrtini kada je utakmica već bila odlučena svoje minute na parketu dobio je i Franko Kaštropil. Uz podršku i ovacije domaćih navijača Kaštropil je u igru ušao umjesto Trenta Plaisteda koji je sakupio pet osobnih pogrešaka. Odigrao je sedam završnih minuta, a u jednom je napadu čak četiri puta pucao nakon vlastitih skokova u napadu i napokon postigao koš uz veliki pljesak navijača. Na kraju je upisao sedam poena uz šut 3/7 iz igre i jedno realizirano slobodno bacanje iz tri pokušaja.

Široki je preko Ivana Grgata (koš i dodatno slobodno bacanje) bio na -5 (41:36), a poluvrijeme završava 50:40 košem Braceya Wrighta. Cedevita je ubacila 50 poena i s tim segmentom igre trener Petrović itekako može biti zadovoljan, a na obrani će se možda malo morati poraditi, ako se želi biti konkurentan najboljim ekipama u regionalnom natjecanju.

Početak trećeg perioda protekao je pokušaju Cedevita da prelomi utakmicu, ali i nastojanjima gostiju da ostanu u igri. Kada je Edwards dobio nesportsku pogrešku (54:44), trener Cedevite uzima minutu odmora i smiruje situaciju. Do kraja četvrtine Zagrepčani dodaju gas i rješavaju pitanje pobjednika, ako je i bilo nekih nedoumica. Treća četvrtina završava 72:59.

U posljednoj četvrtini napetosti nije bilo, treneri su dali priliku igračima s klupe da odigraju pokoju minutu, a nakon 40 minuta na semaforu je ostalo zapisano - 95:77. Cedevita je upisala 11. NLB pobjedu i ostala u igri za Final Four NLB lige.

Cedevitu je do pobjede vodio vrlo dobri Damjan Rudež s 21 košem i pet skokova, a pratili su ga Dontaye Draper s 18 (uz sedam asistencija) i Wright sa 16 postignutih koševa.

Za Široki najviše je ubacio Vedran Morović - 20 poena, a pridodao im je i pet asistencija. 15 je dodao Darko Planinić, dok se Siniša Štemberger zaustavio na 13.