Lyon slavio u derbiju

Maj Gašparac • nedjelja, 13.02.2011.

23. kolo francuskog prvenstva obilježila je visoka pobjeda Lyona u derbiju protiv Saint-Etiennea, slavlje nogometaša Marseillea protiv Sochauxa te kiks Paris Saint-Germaina koji na domaćem trenu nije uspio svladati momčad Lensa.

Derbi kola odigran je na stadionu Geoffroy-Guichard gdje je Saint-Etienne ugostio Lyon. Domaćini su bolje otvorili utakmicu, te su njihovi napadi urodili plodom u 13. minuti kada je Carlos Bocanegra poentirao nakon asistencije Dimitrija Payeta. Nogometaši Saint-Etienna nastavili su s pritiskom na vrata Lyona, no gostujući nogometaši uspješno su odolijevali njihovim napadima.

Lyon je do rezultatskog preokreta došao nakon dva udarca iz kuta koje je izveo Yoann Gourcuff. Nakon prvog, u 28. minuti, poentirao je Bafetimbi Gomis i poravnao rezultat, a 12. minuta kasnije Lyon je poveo. Tada je, nakon Gourcouffovog ubačaja, glavom pucao Cris, a njegov udarac Moustapha Bayal skrenuo u vlastitu mrežu.

Nogometaši Lyona pobjedu su osigurali u drugom poluvremenu. U 69. minuti Michel Bastos postigao je pogodak za 3:1, a u sudačkoj nadoknadi Jimmy Briand povećao je prednost na konačnih 4:1. Hrvatski reprezentativac u redovima Lyona Dejan Lovren odigrao je cijelu utakmicu, a u 62. minuti je zaradio žuti karton.

Montpellier na gostovanju kod zadnje momčadi na tablici, Arlesa, nije uspio osvojiti tri boda. Susret je završio rezultatom 0:0, te su tako domaćini osvojili svoj deveti bod u prvenstvu. Nogometaši Arlesa uspješno su se branili tijekom cijele utakmice, a najbolju priliku za postizanje pogodaka su imali u 33. minuti, ali tada je udarac Dja Djedje blokirao branič gostiju Yanga-M'Biwa. Montpellier je nekoliko puta zaprijetio preko Oliviera Girouda i Geoffreyja Dernisa, no njihovi pokušaji bili su neuspješni tako da je utakmica završena podjelom bodova.

Nogometaši Bordeauxa na svojem su terenu poraženi od Caena rezultatom 2:1. Gosti su poveli u desetoj minuti susreta pogotkom Kandie Traoréa koji je sigurno poentirao na asistenciju Romaina Hamoumija. Domaćini su izjednačili u 49. minuti kada je nakon pogreške veznog igrača gostujućeg sastava Damiena Marcqa uslijedila akcija iz koje je Anthony Modeste poravnao rezultat.

Domaćini su nakon izjednačenja preuzeli inicijativu i pokušavali doći u vodstvo, no njihovi napadi bili su neuspješni. Kada se već činilo da će utakmica završiti neodlučenim rezultatom, u sudačkoj nadoknadi Hamoumi je poentirao na asistenciju Thiubalta Moulina i razočarao domaće navijače na stadionu Chaban-Delmas.

Nogometaši Monaca slavili su na domaćem terenu protiv Lorienta i tako upisali svoju prvu pobjedu u 2011. godini. Domaćine je u vodstvo doveo Igor Lolo u trećoj minuti susreta, a rezultat je poravnao Kevin Gameiro u 22. minuti. U drugom poluvremenu domaćini su bili mnogo bolja momčad te su poveli u 56. minuti zgoditkom Thomasa Manganija, a pobjedu Monaca je potvrdio korejski napadač Chu-Young Park zgoditkom u 90. minuti.

Nancy je na domaćem terenu svladao Auxerre i upisao prvu pobjedu nakon tri uzastopna poraza. Nogometaši Nancyja odlučno su ušli u utakmicu i poveli u devetoj minuti susreta kada je mrežu zatresao Julien Feret. Nakon što su postigli vodeći pogodak, domaćini su nastavili s napadima te su u 14. minuti susreta, zgoditkom Alexandra Cuvilliera, udvostručili svoju prednost.

Drugo poluvrijeme trećim pogotkom su otvorili nogometaši Nancyja, u 47. minuti za 3:0 strijelac je bio Youssouf Hadji. U 55. minuti susreta gosti su smanjili zaostatak zgoditkom Ireneusza Jelena, no do kraja utakmice Nancy uspješno je branio svoju prednost te je utakmica završena rezultatom 3:1.

Nogometaši Paris Saint-Germaina na domaćem terenu nisu uspjeli svladati momčad Lensa, a susret je završio bez postignutih pogodaka. Momčad PSG-a bila je bolja tijekom cijele utakmice, ali niti jedan od brojnih napada nisu uspjeli okončati pogotkom. Hrvatski reprezentativni vratar na golu gostujuće momčadi Vedran Runje uspješno je zaustavljao pokušaje pariških igrača te je bio jedan od najzaslužnijih u momčadi Lensa za osvajanje boda na teškom gostovanju.

Domaća momčad prijetila je u nekoliko navrata preko Claudea Makelelea i Mevlüta Erdinça ali nije uspjela postići pogodak. Najbolji prigodu za postizanje pogotka domaćini su imali u 26. minuti, ali udarac glavom Guillauma Hoaraua odsjeo je na vratnici. S jedinim osvojenim bodom, momčad PSG-a izgubila je drugu poziciju na ljestvici te se sada nalazi na četvrtom mjestu s 38 osvojenih bodova.

Nogometaši Marseillea pobijedili su na gostovanju kod Sochauxa rezultatom 2:1 te su, s osvojena tri boda, ostali u utrci za osvajanje naslova. Domaćini su poveli u 43. minuti kada je Ideye Brown poentirao nakon asistencije Maxima Josea, a gostujući nogometaši do izjednačenja došli su već dvije minute kasnije. Junak u momčadi francuskog prvaka bio je njihov napadač André-Pierre Gignac koji je postigao oba pogotka za Marseille.

U 45. minuti susreta Gignac je na asistenciju Lucha Gonzaleza postigao izjednačujući pogodak udarcem s ruba kaznenog prostora, a svoj drugi pogodak postigao u 70. minuti kada je ubačaj Loica Remyja volejem pospremio u mrežu iza Teddyja Richerta. Ovom pobjedom nogometaši Marseillea iskoristili su kiks PSG-a i dospjeli na drugo mjesto prvenstvene ljestvice.