Najveći derbi bez golova

Vedran Babić • nedjelja, 27.02.2011.

Ni jedan od tri nizozemska predstavnika u osmini finala Europske lige nije upisao pobjedu u 25. kolu domaćeg prvenstva. U najvećem derbiju nizozemskog nogometa PSV i Ajax odigrali su remi bez golova, a Twente je doživio poraz u Alkmaaru...

90 minuta bez golova pružili su nam nogometaši PSV-a i Ajaxa u derbiju 25. kola. Nakon uspješnih europskih ispita i plasmana među 16 očito su i jedni i drugi ostali malo ispražnjeni pa je utakmica bila lišena promjena rezultata.

Na gotovo do kraja ispunjenom Philips stadionu u Eindhovenu PSV je u prvom poluvremenu prijetio preko raspoloženog Ole Toivonena, koji je uputio čak četiri opasna udarca u tom periodu. Početkom drugog dijela prvi je zaprijetio Ajax preko Siema de Jonga, no on je bio neprecizan nakon asistencije Miralema Sulejmanija. Opasan je bio i Christian Eriksen, no njegov udarac obranio je domaći vratar Andreas Isaksson.

Do kraja utakmice PSV je još nekoliko puta mogao doći do velike pobjede, no gostujući čuvar mreže Maarten Stekelenburg obranio je pokušaje Dzsudzsaka i Zeefuika pa su se tako i jedni i drugi morali zadovoljiti s jednim osvojenim bodom. To u prijevodu znači da je PSV povećao prednost nad Twenteom na tri boda, a u odnosu na Ajax razlika je pet bodova.

Aktualni prvak Twente je, pak, u Alkmaaru samo potvrdio da je ipak u krizi što se prvenstva tiče. Doživio je ukupno četvrti poraz u sezoni, no u posljednje četiri utakmice pobijedio je samo jednom.

Na kišnom travnjaku AZ je poveo autogolom Thea Janssena u 26. minuti, a kada je krajem prvog dijela Douglas zaradio isključenje i ostavio Twente s desetoricom, činilo se kako je pobjeda AZ-a još sigurnija. No, u 63. minuti izravni crveni karton dobio je i domaći igrač Nick Viergever pa su i gostujuće nade opet živnule.

U dramatičnoj završnici prvo je Twente izjednačio preko Luuka de Jonga u 89. minuti, da bi u četvrtoj minuti sučeve nadoknade Erik Falkenburg donio sva tri boda domaćinu i doveo ga na samo bod od četvrtoplasiranog Groningena, kojeg je s čak 5:1 pregazio Feyenoord uz četiri gola Georginija Wijnalduma.

Feyenoord je ovom pobjedom napravio veliki korak prema ostanku u prvoligaškom društvu te je sada na 13. mjestu sa šest bodova više od prvog ugroženog, Excelsiora, a do kraja prvenstva je još devet kola.

Efikasnom kolu pridonijela je pobjeda Heraclesa nad Vitesseom (6:1), kao i ona Willema protiv Heerenveena (4:3), pa su tako u devet utakmica ovog vikenda postignuta ukupno 33 gola.