Zagrebu ostala još jedna šansa

Ante Zovko • nedjelja, 06.03.2011.

Porazom od Olimpije u Draženovu domu Zagreb je zakomplicirao svoju borbu za završni turnir NLB lige. Sada im preostaje boriti se s Budućnosti za četvrtu poziciju. Iako su imali ponovno fantastičnog Luku Žorića, Mravi su previše griješili, a Slovenci to obilato koristili i odnijeli vrlo važnu pobjedu 89:85. Zagrebu će sada ključna utakmica biti ona u sljedećem kolu u Podgorici.

U derbiju 23. kola NLB lige Zagreb je imao priliku ući u borbu za drugu poziciju. Poraz od Olimpije gurnuo ga je i nešto podalje od toga pa će se u sljedećem kolu boriti za posljednje mjesto koje vodi u Ljubljanu, u Stožice, i to protiv izravnog konkurenta - podgoričke Budućnosti u utorak.

Mogli su Mravi okrenuti derbi u svoju korist kad su se dva puta u drugom poluvremenu značajnije odvojili, ali previše nervoze, pogrešaka i izgubljenih lopti doprinijeli su slovenskom trijumfu koje znači da je Olimpija gotovo siguran sudionik turnira koji će se igrati na njezinom parketu.

Već je u samom početku Olimpija zaprijetila da će se opasno odvojiti. Do treće minute Sašo Ožbolt povezao je dvije trice, a Damir Markota dodao je jednu za 9:1. Poslije time-outa Mladena Erjaveca, Mravi su se malo pribrali. Iako je Ožbolt još jednom tricom odveo goste na 14:5, Zagreb je uhvatio ritam i Simon je tricom u završnici prve četvrtine poravnao na 18:18.

Zagreb je prvi put poveo u 17. minuti. Nakon gotovo dvije minute pogrešaka, izgubljenih lopti i promašenih šuteva, Luka Žorić polaganjem donosi 29:28, a do poluvremena momčadi su se držale u egalu. Kasun i Renfroe držali su Zagreb, a trica Ilievskog i slobodna bacanja Jagodnika Olimpiju pa se na poluvrijeme otišlo s 41:38.

Kako je počela utakmica, na sličan se način nastavila u drugom poluvremenu. Na krilima Luke Žorića Mravi su uspjeli doći do plus osam (50:42), malo poslije toga Žorić je digao na 55:46, ali u 25. minuti Samo Udrih vraća Zmajčeke u život. Nadovezao se Ilievski polaganjem i ubrzo je bilo 55:51.

Kasun, Mulaomerović i Žorić opet su odvojili Zagreb na respektabilnu prednost - u 28. minuti bilo je 62:53, no opet jedna "crna rupa" donosi Slovencima priliku za povratak. Aloysius je povezao dvije dvice. Ožbolt je ubacio tricu i Olimpija je za minutu smanjila na samo dva poena razlike. Ipak, da se treći period zaključi s kakvom-takvom prednošću pobrinuli su se Mulaomerović i Žorić za 66:61.

Tvrda i neizvjesna utakmica nastavila se i u posljednjoj dionici. Mnoštvo pogrešaka donijelo je priliku Olimpiji da se potpuno približi pa je u 34. minuti Jagodnik u 34. minuti izjednačio tricom - 71:71, a onda s linije doveo svoje u novu prednost.

Slovenski doprvak u tim je trenucima preuzeo utakmicu u svoje ruke. Ilievski, Jagodnik i Ožbolt držali su Olimpiju u prednosti. Kad je Ilievski minutu prije kraja postavio 86:81, Zagrebu je prijetilo da izgubi konce iz ruku. Ipak, Simon svojom petom tricom vraća u egal.

On nije dugo trajao. Sjajni Žorić smanjio je s linije na 86:85, ali Gregory novom dvicom 12 sekundi prije kraja riješava utakmicu. Simon je do kraja promašio dvije trice, a Jagodnik je pogotkom iz slobodnog bacanja postavio konačni rezultat.

Luka Žorić opet je statistički gledano pomeo konkurenciju. Postigao je 29 poena (šut za dva 10/14, slobodna bacanja 9/11) uz osam skokova te po dvije ukradene lopte i asistencije. Sve to za valorizaciju 40 koja će mu vjerojatno opet donijeti naslov najkorisnijeg igrača kola. Zagrebov centar imao je dobru podršku u kapetanu Simonu (17 poena, pet asistencija), Kasunu (12 poena, pet skokova) i Renfroeu (deset poena).

Prvo ime na pobjedničkoj strani svakako je bio Goran Jagodnik s 23 poena, osam skokova, dvije ukradene lopte i dvije asistencije. Po 17 su ubacili Ožbolt i Gregory, 13 Ilievski, a Damir Markota je za 12 minuta postigao sedam poena uz tri skoka.