Automoto

Lorenzo u sendviču Stonera i Pedrose

Maja Giljanović • nedjelja, 20.03.2011.

Ako se po jutru dan poznaje ovogodišnja MotoGP sezona bit će za prste polizati. Momčadske kolege, bivši svjetski prvak Casey Stoner i aktualni viceprvak svijeta Dani Pedrosa vodili su bespoštednu bitku iz koje je kao pobjednik izašao Australac, a Pedrosa se na koncu morao zadovoljiti tek trećim mjestom iza još i sunarodnjaka, aktualnog prvaka svijeta Jorgea Lorenza.

Osam je godina prošlo otkad je Honda slavila na otvaranju sezone, ali tko čeka, dočeka i japanska je momčad u prvoj utrci sezone, na noćnoj Velikoj nagradi Katara, dočekala svoj prvi veliki trenutak nakon što je 2003. godine Valentino Rossi pobijedio na Suzuki. Casey Stoner je bio oklada sigurna kao kuća, bivši svjetski prvak na Losailu je bio najbolji 2008. i 2009., a kakvu je formu pokazao kroz predsezonu, od Malezije preko oba testiranja u Kataru, rasplet drugačiji od Australčeve 31. pobjede karijere i 24. u MotoGP-ju razvuklo bi širok osmijeh na lica vlasnika kladioničkih kuća.

5.Simoncelli (ITA) 11

Uoči starta utrke vozači su minutom šutnje odali počast žrtvama potresa i tsunamija u Japanu, a odmah u prvom krugu krenula su uzbuđenja koja nisu prestajala tijekom sva 22 kruga. Najbrži na slobodnim treninzima i u kvalifikacijama Stoner nije dobro startao, prvi je u vodstvo prešao Dani Pedrosa, ali ubrzo se na prvo mjesto probio svjetski prvak Jorge Lorenzo. Uslijedila je bespoštedna borba trojice najvećih favorita za naslov svjetskog prvaka, Honde su se pomalo odvajale od Lorenzove Yamahe i timski su kolege do 10. kruga u nekoliko navrata jedan ispred drugog preuzimali inicijativu.

Na polovici utrke Stoner se prvi put opipljivije odlijepio i više se nije osvrtao, osvojio je prvih 25 bodova sezone, a Španjolcima ostavio da se obračunaju za drugo mjesto. Lorenzo je na koncu, tri sekunde iza Stonera, Pedrosu ostavio za dvije sekunde i osvajanje 20 bodova proslavio stisnutih šaka kao da je pobijedio što i ne čudi uzme li se u obzir koliko su Honde na testiranjima bile ispred Yamahe i koliko je Lorenzo nakon posljednjeg testa na Losailu bio pokisao činjenicom da je za Stonerom u generalnoj probi zaostao punu sekundu.

U Top 5 završile su još dvije Honde, Andree Doviziosa i Marca Simoncellija, Ben Spiesova Yamaha ostavila je Ducati deveterostrukog svjetskog prvaka Valentina Rossija na sedmom mjestu, plasman u Top 10 izborili su i Colin Edwards, Nicky Hayden i Hiroshi Aoyama, a utrku nisu završili prošle godine svjetski prvak u Moto2 Toni Elias (Honda), Loris Capirossi (Ducati) i Randy de Puniet (Ducati).

Stefan Bradl (40:38,549) je 4,330 sekunde ispred Andree Iannonea na drugom i 5,137 ispred Thomasa Luthija pobijedio u Moto2, a Nicolas Terol (38:28,687) 7,710 sekundi ispred drugoplasiranog Sandra Cortesea i 9,147 ispred trećeplasiranog Sergija Gadee u klasi do 125 kubika.

Druga utrka sezone je Velika nagrada Španjolske u Jerezu 3. travnja.