Damir Žbulj • nedjelja, 03.04.2011.

U posljednja dva susreta 28. kola njemačke Bundeslige Köln je u drugoj minuti sudačke nadoknade stigao do pobjede protiv Nürnberga, dok je u dvoboju Wolfsburga i Eintrachta bod domaćima donio hrvatski napadač Mario Mandžukić. Utakmicu je započeo na klupi, u igru je ušao na početku drugog poluvremena, u 51. minuti zaradio je javnu opomenu, a u 85. minuti glavom je postigao izjednačujući pogodak za Wolfsburg, za konačnih 1:1 protiv Eintrachta...

Dvoboj Wolfsburga i Eintrachta promatran je kroz prizmu trenera koji su nedavno preuzeli ova dva kluba. Felix Magath na klupi Wolfsburga tražio je prvu pobjedu nakon ponovnog preuzimanja Vukova, dok je na klupu Eintrachta sjeo Christoph Daum, povratnik u njemački nogomet.

Nakon problema s ozljedom, naš reprezentativac Mario Mandžukić nije se našao u početnom sastavu domaćih, ali je na početku nastavka, umjesto Grafitea ušao u igru, a pet minuta prije kraja dvoboja uspio se upisati u strijelce i tako svojoj ekipi ipak donijeti vrijedan bod u borbi za opstanak.

Domaći su u prvom poluvremenu imali više od igre, a prije odlaska na odmor Helmes je mogao Wolfsburg dovesti u vodstvo. Imali su i gosti svoje prilike preko Meiera i Altintopa, ali u prvih 45 minuta ipak nije bilo pogodaka.

Na početku nastavka mjesto Brazilca Grafitea u napadu zauzeo je naš Mario Mandžukić i već se u 51. minuti istaknuo, ali ne po dobrom. Zaradio je već petu javnu opomenu u sezoni i morat će propustiti idući dvoboj svoje ekipe protiv Schalkea.

Eintracht je šokirao domaćina u 59. minuti utakmice. Domaći su napadali, a gosti su postigli pogodak. Meier je svladao Benaglia, za vodstvo 0:1. Mandžukić je blizu pogotku u 68. minuti, ali vratar brani njegov udarac.

Domaći su u 70. minuti ostali bez isključenog Friedricha, koji je zaradio drugu javnu opomenu te je u posljednjih 20 minutu Wolfsburg morao loviti rezultatski zaostatak s igračem manje na terenu.

Pet minuta prije kraja susreta to im je i uspjelo, zahvaljujući akciji Diega i Mandžukića. Brazilac je ubacio loptu u kazneni prostor s desne strane, naš igrač je prema ocjeni sudaca izbjegao zaleđa i matirao gostujućeg vratara. Imali su domaći još dva pokušaja, preko Diega i Schäfera, prije završnog sučevog zvižduka, ali rezultat je na kraju ipak ostao 1:1.

Nogometaši Kölna nastavili su svoj odličan niz na domaćem terenu. Pogotkom Slovenca Novakoviča, u drugoj minuti sudačke nadoknade, svladali su Nürnberg 1:0 te tako stigli do sedmog uzastopnog slavlja na svojem Rhein-Energie stadionu.

Köln je još jednom dokazao kako je izrazito domaćinska ekipa. Uvjerljivi poraz kod HSV-a u prošlom prvenstvenom kolu brzo je zaboravljen, na svom travnjaku minimalno su svladali goste iz Nürnberga, a s nova tri boda ipak su malo pobjegli od zone ispadanja. Mato Jajalo odigrao je svih 90 minuta za domaće, dok je Miro Varvodić i dalje vratarska zamjena Rensingu te je priliku i u ovoj utakmici čekao s klupe.

Nürnberg je u prošlom kolu, protiv Werdera na svom travnjaku, prekinuo svoj niz od osam utakmica bez poraza, u kojem su samo dva puta remizirali. Doveli su se u situaciju da se bore za mjesta koja iduće sezone vode u europska natjecanja, ali novim neuspjehom ekipa Dietera Heckinga propustila je priliku da se bodovno izjednači s petoplasiranim Mainzom.

Utakmica je započela u visokom ritmu, makar, bez pravih prilika pred vratima jednog od vratara. Obje ekipe većinu svojih napadačkih pokušaja svelo je na dugačka ubacivanja pred suparnički šesnaesterac, ali obrane su takve situacije rješavale bez većih problema.

Prvu ozbiljniju situaciju vidjeli smo pred gostujućim vratima. Na ubacivanje Brečka, u prilici se našao Podolski, ali njegov pokušaj glavom s pet metara otišao je iznad gola Nürnberga. Najveću priliku gosti su imali u 38. minuti. Pokušaj Cohena iz daljine odbija se od obrane Kölna i završava na nozi Hegelera, ali njegov slabi udarac s desetak metara, malo iskosa s desne strane, Rensing brani. Nije više bilo ozbiljnijih pokušaja te se na odmor otišlo s početnim rezultatom utakmice.

Nastavak nam je donio sličnu igru, a obje ekipe više su pazile na vlastita vrata, nego pokušavale ugroziti protivnička. Köln je opasno zaprijetio tek u 68. minuti. Izveli su domaći brzi protunapad, lopta je završila na lijevom krilu kod Podolskog, koji je odlično pronašao Novakoviča u kaznenom prostoru, ali Slovenac je loptu poslao malo preko grede.

U posljednjih deset minuta utakmice domaći nogometaši pokušali su preko Peszka i Novakovića stići do pogotka, ali vratar Nürnberga Schäfer zaustavio je njihove pokušaje. Gosti su izglednu priliku propustili dvije minute prije kraja, no, pokušaj Mintala odlično obranio Rensing.

Odluka o pobjedniku pala je u drugoj minuti sudačke nadoknade ove utakmice. Nakon lijepe akcije i dvostrukog proigravanja, Peszko je po lijevoj strani ušao u šesnaesterac, asistirao Novakoviću na petercu, kojem nije bilo teško poslati loptu u mrežu, za svoj 12 pogodak sezone i novu pobjedu Kölna. U idućem kolu nogometaši Kölna putuju u Mönchengladbach na noge posljednje plasiranoj Borussiji, protiv koje će pokušati popraviti svoj gostujući učinak. Igrače Nürnberga iduće subote očekuje bavarski derbi, jer im u goste dolazi Bayern.

• Obrisan korisnik03.04.2011. u 22:51
    Gledao utakmicu.. mandzo usao u nastavku i unio veliki preokret u igri, iznenadio.. utrcavanja, proigravanja, u velikoj zelji da dodje do lopte dobio i zuti nakon sto je faulirao golmana. Prije pogotka imao jos dvije dobre sanse, oba puta dobre intervencije golmana. Po meni wolfsburg zasluzio... [više na forumu]
  • nido03.04.2011. u 22:47
    ...bas sam gledo drugo poluvrijeme i Mandzo je ulaskom unio zivost i bio jedan od najboljih igraca...svaka cast samo da nastavi...