Odluka pada u Amsterdamu

Vedran Babić • nedjelja, 01.05.2011.

Ime nizozemskog prvaka bit će poznato u posljednjem kolu za dva tjedna nakon što su u 33. kolu ove nedjelje do pobjede stigla oba vodeća kluba, Twente i Ajax. Takav razvoj događaja ujedno znači i da je PSV izgubio sve šanse za naslov...

15. svibnja s početkom u 14.30 sati kreće utakmica koja će nam dati konačan odgovor na pitanje tko će postati prvakom Nizozemske u sezoni 2010./2011. Naime, rezultati 33. kola bili su takvi da je razlika između vodećeg Twentea i drugoplasiranog Ajaxa ostala jedan bod, pa će njihov međusobni duel u Amsterdamu biti odlučujući. Twenteu igra i remi, a Kopljanicima isključivo pobjeda.

Branitelj naslova je kod kuće s čistih 4:0 nadigrao budućeg drugoligaša Willem II, koji je tako (p)ostao jedina momčad koja ove sezone nije uspjela pobijediti u gostima (3 remija i 14 poraza, gol razlika 9:50).

Na prvi pogodak ispunjeni De Grolsch Veste (24.000 gledatelja) čekao je do 39. minute kada je Luuk de Jong "otključao bravu" gostiju. Na 2:0 povisio je Douglas početkom nastavka, a treći pogodak djelo je Dragana Jelića, koji je matirao vlastitog vratara. Konačnih 4:0 postavio je Theo Janssen 13 minuta prije kraja s bijele točke.

Ajax je, pak, do pete uzastopne pobjede i očuvanja nade za osvajanje titule stigao u Heerenveenu kod istoimenog domaćina. 12. momčad lige povela je u 19. minuti i zabrinula gostujuće navijače, no već u sljedećem napadu na semaforu je svijetlilo 1:1 nakon pogotka Miralema Sulejmanija. Pobjedu je Ajaxu donio Christian Eriksen u prvoj minuti drugog dijela.

A danak kiksevima u posljednjih mjesec dana PSV je platio na taj način da od danas više ne konkurira za naslov prvaka. Iako je pobijedio Vitesse s 2:1, sastav iz Eindhovena je ostao na tri boda manje od Twentea i dva od Ajaxa, što mu u svakoj kombinaciji rezultata posljednjeg kola uskraćuje eventualni naslov. No, PSV će imati za što igrati jer još uvijek je u igri za drugo mjesto, koje vodi u Ligu prvaka. Treća pozicija, podsjetimo, donosi završno kolo kvalifikacija za Europsku ligu.

U ostalih šest utakmica bilo je vrlo efikasno. Postignuto je čak 29 golova, a najviše u Alkmaaru gdje je AZ s 5:1 deklasirao De Graafschap, te u Haagu gdje je Groningen slavio 4:2. Dario Vujičević igrao je 69 minuta u pobjedi njegova Venloa 3:2 protiv Feyenoorda, NEC je uz četiri gola Björna Vleminckxa s 5:0 potopio Rodu, a do tri boda još su stigli Excelsior i Heracles.

Uoči posljednjih 90 minuta poznato je da Willem sigurno ispada iz lige, Venlo ide u doigravanje za ostanak vrlo vjerojatno s Excelsiorom, koji ima tri boda manje i jedan pogodak manje od De Graafschapa u ukupnoj gol razlici.

Na kraju dodajmo kako će se sljedeće nedjelje u Rotterdamu na De Kuipu odigrati finale nizozemskog kupa, a sastaju se - Twente i Ajax. Bit će to sjajna uvertira u njihov konačni ligaški obračun sedam dana kasnije.

• Obrisan korisnik01.05.2011. u 20:39
    svi el clasico ono ovo, ovo će biti borba do posljedne sekunde..
  • Obrisan korisnik01.05.2011. u 20:25
    To je to! To će biti pakao! Kup i prvenstvo, borba između Ajaxa i Twentea. Klanje do kosti!