Prvi domaći poraz Montepaschija

Vedran Babić • nedjelja, 01.05.2011.

28. prvenstveno kolo u Italiji donijelo je iznenađenje u liku pobjede Air Avellina kod Montepaschija. Prvi pratitelji nedodirljivog sastava iz Siene, Bennet i Armani Jeans, upisali su pobjede...

Košarkaši Air Avellina ušli su u izabrano društvo onih koji su ove sezone uspjeli poraziti najuspješniju talijansku momčad u zadnjih nekoliko godina. Nakon Varesea i Pepsija, trenutno četvrtoplasirana momčad lige nanijela je prvi domaći poraz Montepaschiju u prvenstvu (82:77).

Već u osmoj minuti bilo je 20:9 za goste, a početkom druge četvrtine i plus 14 (30:16). Montepaschi je ubrzo uspio smanjiti na minus šest, no taj priključak bio je kratkoga vijeka jer Avellino je na poluvrijeme ipak otišao s deset koševa viška. U drugom poluvremenu četverostruki aktualni prvak nikako nije uspijevao pronaći protulijek za igru suparnika, premda je u par navrata stigao vrlo blizu, pogotovo u završnici kada su gosti većinu svojih koševa postizali s crte slobodnih bacanja.

Na kraju je ipak presudio veći broj raspoloženih igrača u sastavu gostiju, među kojima su najefikasniji bili Omar Abdul Thomas (23) i Szymon Szewczyk (17). Kod domaćih najistaknutiji bio je Kšištof Lavrinovič s 24 poena, no nije imao preveliku podršku svojih suigrača. Tek su Nikolaos Zisis i Rimantas Kaukenas postigli po 11 koševa.

Drugoplasirani Bennet nadvisio je Scavolini sa 63:55 u utakmici u kojoj je u trećoj četvrtini palo samo 15 koševa (7:8), a trećeplasirani Armani je u gostima slavio kod Pepsija (85:74).

Benetton je kod "fenjeraša" Enela vodio praktički cijelu utakmicu, ali je pobjedu osigurao tek u posljednjim sekundama nakon što su domaćini promašili tricu za pobjedu. Na kraju je završilo 75:74 u korist momčadi Jasmina Repeše za koju je Devin Smith ubacio 16 koševa, Hrvoje Perić samo dva, dok je Sandro Nicević ostao bez koša, a Dino Repeša je ponovno samo bio u zapisniku.

Varese je uz osam koševa Roka Stipčevića poslije produžetaka izgubio u Sassariju kod Dinama, a Jasmin Perković je ubacio 18 koševa u pobjedi njegove Vanoli-Brage kod kuće protiv Banca Tercasa. Fabi Shoes je na svom parketu porazio Lottomaticu, koja je još uvijek u igri za doigravanje, a Canadian Solar je sa samo dva koša razlike nadjačao Angelico.

Do kraja prvog dijela prvenstva ostale su još samo dvije utakmice, nakon kojih počinje doigravanje najbolje osmorice.