Vodeni sportovi

U Rimu hrvatske boje brani Mladost

Maja Giljanović • četvrtak, 05.05.2011.

Susreti posljednjeg, šestog kola četvrtfinalnih skupina Eurolige odgovorili su na pitanje pred koja je dva kluba naizgled nemoguća misija zaustavljanja finala između Pro Recca i Partizana. Talijani su nenadano umjesto Juga dočekali Budvu, a Srbi od moguća dva hrvatska kluba Mladost koja im je zadala jedini poraz sezone.

Pro Recco i Partizan još su u četvrtom kolu četvrtfinalnih skupina izborili plasman na Final Four u Rimu 3. i 4. lipnja, u petom su osigurali pozicije broj jedan, a ni u šestom se nisu igrali s ugledom - Talijani su pobijedili Mladost 11:8, a Srbi Jadran 14:8.

Uzbuđenja u posljednjem kolu, međutim, nisu izostala, u Budimpešti na susretu između Vasasa i Primorja svjedočili smo infarktnoj završnici, a iskre su frcale i na bazenu "Dragan Trifunović" između Budve i Juga.

Jug je u Budvu otputovao po bod koji je hrvatskom prvaku osiguravao sedmi plasman na Final Four uzastopce, ali Budva je izvukla pouke iz devet poraza od Juga u posljednjih devet utakmica, pobijedila 9:7, prvi se put plasirala među četiri najbolje momčadi i jugaše ostavila da sezonu spašavaju u finalu domaćeg prvenstva protiv Primorja.

Nakon što su u prosincu izgubili polufinale Kupa (Mladost) i u travnju finale Jadranske lige (Jadran HN) igrači Elvisa Fatovića u Euroligi su prosuli što se nakon tri kola činilo gotovom stvari. Na Banjici im je nedostajalo malo sreće da Partizanu uzmu bod, u Igalu su odigrali bez pobjednika protiv nemotiviranog Jadrana, u Dubrovniku su nakon 1986. prvi put izgubili od Partizana i sada Budva.

Iz tabora Juga prije utakmice se čulo: "I dalje je sve u našim rukama", ali u bazenu je momčad djelovala uplašeno. Teško su krila i vanjski probijali zonu Budve, plivački su bili inferiorni, loše su igrali u situacijama s igračem manje (lopta Sutića u trenutku kad je Jug imao dva igrača više završila je u bloku, a iz kontre je Budva zabila za vodstvo 3:2), a u četvrtoj četvrtini bezidejno su prodali loptu u tri napada.

Nakon susreta Sandro Sukno je izjavio: "Previše smo toga prokockali i prije utakmice u Budvi. I dalje smatram da smo kvalitetniji sastav, ali ovog puta jednostavno nas nije išlo. Prošlotjednim porazom od Partizana u Gružu otvorili smo Budvi put, a oni su pruženu šansu iskoristili i zasluženo pobijedili. Nama sada ostaje da skupimo glave i protiv Primorja" (prva utakmica finalne serije doigravanja u Gružu se igra u nedjelju, 8. svibnja, nap. a.) "uzmemo još jedan naslov".

Primorje je protiv Vasasa u Budimpešti gubilo i tri razlike, ali se čupalo i manje od minutu i pol prije kraja utakmice golom kapetana Samira Barača došlo u posjed vize za Rim. Poveli su 12:11, ali na koncu nisu izdržali: primili su gol, a napad i to s igračem više u posljednjih 20 sekundi prokockali, Nikoli Frankoviću ispala je lopta i na gol Nagyja nisu ni zapucali.

Profitirala je Mladost koja je svoj susret u Genovi završila šest minuta prije i gledala rasplet u Budimpešti. Mladost je pružila solidan otpor Pro Reccu i mada su ostali bez boda koji bi im osigurao Rim bez obzira na ishod susreta u Budimpešti na koncu su Zagrepčani ti koji će u Rimu braniti hrvatske boje.

Da nova metla bolje mete kao i Slobodan Mačić na mjestu Veselina Krivokapića u Budvi pokazao je i Vjekoslav Kobeščak i nakon dolaska na poziciju smijenjenog Emila Nikolića Žapcima produljio sezonu.

Budvu u Rimu čeka branitelj naslova Pro Recco, a Mladost u polufinalu igra protiv Partizana. Crno-beli su u Euroligi pobijedili svih šest utakmica u četvrtfinalnoj skupini, a u prvoj fazi natjecanja zabilježili su jedan remi i jedan poraz: bod im je na Banjici uzela Barcelona (6:6), a pobijedila ih je upravo Mladost.

Sredinom studenog u prvom kolu na Savi Partzan se nije ni okrenuo, a Mladost je nakon prve četvrtine vodila 5:1. Na poluvremenu je prednost iznosila 7:2, a jedino što je Partizan do konca susreta uspio je da kozmetički uljepša rezultat i izvuče respektabilnih 8:10.