Ostali sportovi

U Dohi podijeljeni prvi dijamanti

Maja Giljanović • petak, 06.05.2011.

Bez europske i svjetske prvakinje u skoku u vis Blanke Vlašić i europske prvakinje u bacanju diska Sandre Perković koje su prošle sezone u Dohi osvojile prvo i treće mjesto danas je u katarskoj prijestolnici podijeljen prvi set dijamanata u novoj sezoni. Nastupilo je 11 prošlogodišnjih ukupnih pobjednika i postavljeno je 11 novih najboljih rezultata sezone, ali nisu svi branitelji naslova pokazali naročitu formu. Zakazao je u prvom redu europski, svjetski i olimpijski prvak Andreas Thorkildsen koji je u bacanju koplja zauzeo tek peto mjestu, a prošle je sezone pobijedio na sedam od osam mitinga.

I bez europske i svjetske prvakinje u skoku u vis Blanke Vlašić i europske prvakinje u bacanju diska Sandre Perković, koje su prošle sezone u Dohi osvojile prvo i treće mjesto, dupkom ispunjene tribine stadiona u katarskoj prijestolnici svjedočile su paradi europskih i svjetskih prvaka, olimpijskih pobjednika i prošlogodišnjih ukupnih pobjednika Dijamantne lige.

Na otvaranju druge sezone pojavilo se devet prošlogodišnjih ukupnih pobjednika: svjetski prvak u bacanju kugle Christian Cantwell, europski prvak u bacanju diska Piotr Malachowski, europski, svjetski i olimpijski prvak u bacanju koplja Andreas Thorkildsen, brončana sa Svjetskog prvenstva na 3000 metara sa zaprekama Milcah Chemos Cheywa, svjetska prvakinja na 200 metara Allyson Felix, svjetski dvoranski rekorder u troskoku Teddy Tamgho, olimpijski pobjednik na 1500 metara Asbel Kiprop i europski prvak u skoku s motkom Renaud Lavillenie, a pobijedilo ih je niti pola.

Vezane vijesti

Allyson Felix je ispred Amantle Montsho (50,41) i Patricije Hall (51,74) najbržih 400 metara sezone istrčala za 50,33, Teddy Tamgho ispred Leevana Sandsa (17,09) i Alexisa Copella (17,05) najbolji je troskok sezone produljio do 17,49 m, Milcah Chemos Cheywa je ispred Mercy Njoroge (9:16,94) i Lydije Rotich (9:19,20) najboljih 3000 metara sa zaprekama spustila na 9:16,44, a Asbel Kiprop je za pobjedu u utrci na 800 metara bez ozlijeđenog svjetskog rekordera Davida Rudishe istrčao 1:44,78.

Jackson je na 400 s preponama zauzeo treće mjesto (48,44) ispred 48,11 Luisa Van Zyla (WL), Lavillenie u skoku s motkom četvrto (5,50 m) iza 5,81 m Maltea Mohra (WL), Malachowski u bacanju diska peto (63,59 m) iza 67,49 m Gerda Kantera (WL), Cantwell u bacanju kugle peto (20,79 m) ispred 21,38 m Dylana Armstronga (WL) i Thorkildsen u bacanju koplja peto (83,63 m) iza 85,32 m Petra Frydrycha.

Funmi Jimoh je ispred Maurren Higa Maggi (6,87 m) i Ane Nazarove (6,77 m) u skoku u dalj slavila s najboljim rezultatom sezone (6,88 m),najbolje rezultate sezone postavili su i Kellie Wells (12,58) na 100 metara s preponama ispred Danielle Carruthers (12,64) i Lolo Jones (12,67), Walter Dix (20,06) na 200 metara ispred Femija Ogunodea (20,30) i Jaysume Saidy Ndurea (20,55), Ana Miščenko (4:03,00) na 1500 metara ispred Irene Jelagat (4:04,89) i Siham Hilali (4:05,18), Yenew Alamirew (7:27,26) na 3000 metara ispred Edwina Soija (7:27,55) i Eliuda Kipchogea (7:27,66) te Nixon Chepseba (3:31,84) na 1500 metara ispred Silasa Kiplagata (3:32,15) i Mekonnena Gebremedhina (3:32,28), a pobijedili su i Jesse Williams u skoku u vis (2,33 m) i Lashauntea Moore na 200 metara (22,83).

Drugi miting Dijamantne lige je 15. svibnja u Šangaju, a na Dunlop Golden Grand Prix mitingu nastupit će i to prvi put još nakon rujna prošle godine i prvog mjesta osvojenog u Kawasakiju i jedina koja je prošle sezone pobijedila na svim mitinzima Dijamantne lige na kojima je skakala Blanka Vlašić.