Maccabi prejak za Real

Branko Barić • petak, 06.05.2011.

Real Madrid neće imati priliku u Barceloni doći do svog devetog naslova prvaka Europe. U drugom polufinalnom susretu završnog turnira Eurolige Maccabi je potpuno zasluženo i uvjerljivo nadigrao španjolsku momčad i tako osigurao veliko finale s Panathinaikosom...

Izjednačeno prvo poluvrijeme bolje je otvorio Real te koševima Tomića i Reyesa poveo s 4:0. Maccabi s druge strane nije dozvolio veće odvajanje protivnika, a u devetoj minuti dolazi košem Parga dolazi do svog prvog vodstva (11:10). Prva četvrtina završava rezultatom 15:12 za Izraelce, nakon čega počinje period igre u kojem oni kontroliraju situaciju na terenu.

Najkritičnije u prvom poluvremenu po španjolsku momčad bilo je na otvaranju druge dionice dok je Emanuel Molin odmarao na klupi Tomića, a taj period puleni Davida Blatta tricom raspucanog Pninija i zakucavanjem Schortsanitisa koriste za bijeg na 22:14. Talijanski trener na klupi Reala zove minutu odmora i vraća hrvatskog centra, što vrlo brzo daje rezultate. Uz dvije trice Prigionija i četiri poena Reyesa Madriđani su već na 24:24. Zahvaljujući ponajprije Schortsanitisu i njegovim poenima prvo poluvrijeme ipak odlazi na stranu Maccabija rezultatom 32:29.

U trećoj četvrtini počinje se prelamati susret. Maccabi već na startu bježi na osam poena razlike (40:32), no Real se se tricama Lulla i Prigionija ponovno vraća u igru. Ključnim se pokazala druga polovica četvrtine kada Molin ponovno na odmor šalje udarnu trojku Tomić-Prigioni-Reyes, a momčad u tradicionalno žutim dresovima to koristi kako bi po prvi put otišla na dvoznamenkastu prednost (53:43). Veliku ulogu u tome imao je Edison koji je sa svojom agresivnošću i all-round igrom digao na noge i momčad i brojnu vojsku žutih navijača na tribinama. Tomić se ubrzo vratio na parket i odmah sa svoja četiri poena smanjio na 53:47, no nezadrživi Pargo nakon sjajnog solo-prodora polaže za 55:47 nakon 30 minuta igre.

Pitanje pobjednika riješeno je u prve tri minute posljednje dionice. U tom periodu Real je preko Tomića postigao tek dva poena, a primio čak 11, čime je Blattova momčad stigla do prednosti 66:49 koju više nije mogla ispustiti.

Prvo ime susreta koji je okončan rezultatom 82:63 bez dvojbe je Chuck Edison koji je ostvario učinak od 19 poena (3/5 za dva, 4/5 za tri) uz osam skokova i čak šest osvojenih lopti. Schortsanitis je ubacio 16 poena uz pet skokova, Pnini je ubacio 14 (4/6 za tri), dok je Pargo postigao 13 poena uz sedam asistencija. Ante Tomić sa 17 koševa i šest skokova u 28 minuta igre i Felipe Reyes s 15 poena i 14 skokova predvodili su kraljevski klub, koji će tako do daljnjega ostati na svojih osam osvojenih naslova europskog prvaka.