Automoto

Stoner predvodi četiri Honde na čelu

Maja Giljanović • subota, 14.05.2011.

Sve se jačima čine reference Caseyja Stonera pred Veliku nagradu Francuske u Le Mansu, na stazi na kojoj nikad nije pobijedio bivši svjetski prvak je nakon slobodnih treninga najbrži bio i u kvalifikacijama i ispred Marca Simoncellija i Andree Doviziosa izborio svoj 25. pole u najjačoj klasi.

Tvornička, satelit, tvornička, tvornička - zajedničko im je obilježje da su sve četiri Honde. Kvalifikacije četvrte utrke sezone u Francuskoj osvojio je Casey Stoner (Repsol), prvi su startni red izborili i Marco Simoncelli (San Carlo Gresini) za treptaj oka iza Stonera (+0,059) i Andrea Dovizioso (Repsol) u pet do 12 u posljednjeg krugu, a drugi startni red predvodi viceprvak svijeta i prije dva tjedna pobjednik Estorila Dani Pedrosa (Repsol) kojem je ovo prvi put u sezoni da je u kvalifikacijama skliznuo izvan Top 3.

I svjetski prvak Jorge Lorenzo (Yamaha) prvi put u 2011. starta iz drugog reda i to u utrci na kojoj će postati najmlađi u povijesti, mlađi od aktualnog rekordera Pedrose, koji je odvozio 150 Grand Prix utrka u karijeri.

Nikad bolje kvalifikacije odradio je Cal Crutchlow (Yamaha) i zauzeo šesto mjesto, ispod jedne sekunde za Stonerom je zaostao i Colin Edwards, a u Top 10 su završili i Ben Spies, Valentino Rossi i Nicky Hayden.

Entuzijazam domaće publike splasnuo je nakon nepunih 10 minuta izlijetanjem Randyja De Punieta, ali Francuz se izvukao iz šljunka i dogurao do 11. mjesta. Alvaro Bautista koji je prošle sezone Le Mans propustio zbog slomljene ključne kosti ovog se puta oporavlja od slomljene bedrene kosti zauzeo je 12. mjesto, a na začelju su Karel Abraham i Toni Elias koji su poput De Punieta pali i prošli bez ozljeda.