Blackpool i Birmingham na putu prema dolje

Marin Vuković • nedjelja, 22.05.2011.

U nevjerojatno dramatičnom posljednjem kolu engleske Premier lige razriješene su sve nepoznanice, pa tako i ona o putnicima u Championship. U drugoligaškom će se društvu sljedeće sezone West Hamu pridružiti Blackpool i Birmingham, a za dlaku su se spasili Wigan i Wolverhampton, te Blackburn. Manchester United je naslov prvaka proslavio pobjedom koja je Mandarine poslala u niži rang, Chelsea izgubio protiv desetorice na Goodison Parku, a Manchester City zacementirao treće mjesto i u pretkolo Lige prvaka poslao Arsenal.

Čak 32 pogotka postignuta su na deset travnjaka tijekom posljednjih 90 minuta ovosezonskog izdanja engleske Premier lige. Tijekom tih 90 minuta na nekoliko su se stadiona smjenjivali suze i osmijesi, radili su kalkulatori i bjesomučno se izračunavao omjer primljenih i postignutih pogodaka.

Na kraju dana računica je sljedeća: porazom na Old Traffordu nogometaši Blackpoola sljedeće sezone igrat će u drugoj ligi, a njima će se pridružiti i ovosezonski pobjednik Carling kupa Birmingham, koji je također poražen na White Hart Laneu.

Vezane vijesti

Ian Holloway, menadžer Blackpoola: "Nismo izgubili prvoligaški status ovdje, već na drugim stadionima. Vidjeli ste kako smo igrali i kakve smo prilike stvarali. To morate iskoristiti želite li biti u ovoj ligi."

Roberto Martinez, menadžer Wigana: "Ovo je bila najteža sezona Premier lige za osiguranje opstanka i nevjerojatan je, nevjerojatan uspjeh na kraju ga i izboriti."

Alex McLeish, menadžer Birminghama: "Ovo je još jedan dokaz dramatične sezone, 39 bodova u pravilu bi nam bilo dovoljno za opstanak. Strašno sam razočaran zbog navijača, no nismo ispali u posljednjoj utakmici, u mnogima smo podbacili. Kvaliteta donje polovice lige ove je sezone bila strašna. Mi nemamo pravo zabiti glavu u pijesak, nastavljamo dalje raditi i okrećemo se novim izazovima."

Usprkos domaćem porazu Wolverhampton se provukao kroz ušicu igle i zahvaljujući porazima Blackpoola i Birminghama ostao iznad opasne zone. Tamo se u posljednji tren našao i Wigan, koji je na Britanniji golom Huga Rodallege slavio s 1:0.

Alex Ferguson je održao obećanje i tjedan dana prije finala Lige prvaka na travnjak raspjevanog Old Trafforda poslao izmijenjenu, ali ipak jaku momčad. United niti u jednom trenutku nije igrao u najvišoj brzini, ali mu se ne može poreći da je igrao na pobjedu i na kraju je i izborio.

Crveni vragovi poveli su u 21. minuti golom Ji-Sung Parka nakon loše procjene gostujuće obrane, no Blackpool je iskoristio ležeran pristup novih prvaka i sjajnim golom Charlieja Adama iz slobodnog udarca izjednačio, a u 57. minuti golom Taylora-Fletchera i poveo.

U tim trenucima navijači Blackpoola pjevali su "we are staying up", no situacija se vrlo brzo izmijenila. Pet minuta kasnije na 2:2 je izjednačio Anderson, a u 74. minuti Evatt je u najgorem mogućem trenutku autogolom dao prednost Unitedu. Konačnih 4:2 postavio je Michael Owen i Mandarine na žalost mnogih poslao u drugu ligu.

Tamo će se naći i Birmingham, koji je na White Hart Laneu dugo visio na rubu zone ispadanja, na trenutak iz nje izašao da bi na kraju u njoj ipak ostao. Spursi su slavili s 2:1, oba je pogotka postigao Roman Pavljučenko, a onim drugim slomio je srca gostujućih navijača u trećoj minuti sudačke nadoknade.

Luka Modrić odigrao je svih 90 minuta, a Niko Kranjčar posljednjih sedam. Vedran Ćorluka cijelu je utakmicu gledao s klupe, a Stipe Pletikosa nije bio u zapisniku.

Navijačima Wolverhamptona trebat će grupna terapija nakon svega što su proživjeli u posljednjih 90 minuta sezone. Vukove su Jason Roberts, Brett Emerton i David Hoilett razbili u prvom poluvremenu i s 3:0 doveli na rub ponora, ali je razvoj događaja na ostalim terenima vratio nadu momčadi Micka McCarthyja da može sačuvati prvoligaški status.

Blackpool je izgubio prednost, Birmingham izgubio na White Hart Laneu, a domaćin se s dva pogotka Jamieja O'Hare i Stephena Hunta vratio na samo gol zaostatka. Omjer pogodaka na kraju ipak nije bio bitan, s 40 bodova Vukovi su za dlaku ostali u Premier ligi, a pobjedom su to osigurali i gosti za koje nije zaigrao Nikola Kalinić.

Što se drugog kraja ljestvice tiče, i tamo je sve jasno. Manchester City je pobjedom od 2:0 u Boltonu zadržao treće mjesto i bodovno se čak izjednačio s drugoplasiranim Chelseajem, no najviše od svega bit će zadovoljni činjenicom da će u Ligi prvaka sljedeće sezone ući izravno u skupine.

Pogotke za pobjedu postigli su Joleon Lescott i Edin Džeko, a Boltonu je isključen Daniel Sturridge. To ujedno znači da je Carlos Tevez, baš kao i Dimitar Berbatov, ostao bez pogotka koji bi mu donio zlatnu kopačku, pa će je morati podijeliti s napadačem Uniteda. Ivan Klasnić igrao je posljednjih petnaestak minuta utakmice.

Chelsea je na Goodison Parku sezonu završio porazom, premda je od 52. minute i drugog žutog kartona Seamusa Colemana igrao s igračem više. Jedini pogodak Evertona 16 minuta prije kraja postigao je Jermaine Beckford i sada već bivšem prvaku pokvario kraj sezone.

Do pobjede u posljednjem kolu nije došao ni Arsenal, koji će se nakon bitke za četiri trofeja morati zadovoljiti - četvrtim mjestom. I Topnici su imali prednost igrača više nakon isključenja Zoltana Gere u 71. minuti, no na kraju su tek podijelili bodove s Fulhamom odigravši 2:2.

Steve Sidwell i Bobby Zamora pogađali su za domaće, a Robin van Persie i Theo Walcott za goste. Van Persieju je to rekordna deveta uzastopna utakmica u gostima na kojoj je postigao pogodak.

Liverpool je sezonu završio porazom i šestim mjestom te ostao bez Europske lige. Aston Villa je pred svojim navijačima slavila pogotkom Stewarta Downinga, a od svojih navijača i Premier lige teškim se porazom oprostio i West Ham. Sunderland je na Upton Parku golovima Zendena, Sessegnona i Riverosa proslavio pobjedu od visokih 3:0.

Time je završena jedna od najnapetijih i najneizvjesnijih sezona Premier lige u kojoj je rekordni, 19. put, trofej namijenjen prvaku podigao Manchester United. U Ligu prvaka će uz Crvene vragove i Chelsea, Manchester City te Arsenal, dok će u Europsku ligu Tottenham.

U prvoligaškom društvu sljedeće sezone ćemo gledati Queens Park Rangers i Norwich City, a nepoznat je ostao tek treći novi prvoligaš, čije ćemo ime doznati nakon završetka doigravanja.

• Obrisan korisnik23.05.2011. u 07:41
    Baš me zanima kakav će siti biti u ligi prvaka. Nadam se da će biti malo osvježenje kao i totenhem ove godine.
  • The Phantom23.05.2011. u 00:35