Isner odveo Nadala u peti, ali ostao kratak

Ante Zovko • utorak, 24.05.2011.

Prvi meč u pet setova na Roland Garrosu mogao je biti koban za branitelja naslova Rafaela Nadala. John Isner opet je zauzeo naslovnice, ali nije uspio prirediti priču turnira. Titula najvećeg iznenađenja tako je pripala porazu Nicolasa Almagra.

John Isner već je ušao u povijest. Prošle je godine u Wimbledonu s Nicolasom Mahutom odigrao najduži meč u povijesti profesionalnog tenisa, a u prvom kolu Roland Garrosa mogao je prirediti senzaciju nad senzacijama. Prvi je peterostrukog pobjednika Pariza Rafaela Nadala odveo u pet setova na pariškoj zemlji. Međutim, nije izdržao i branitelj naslova se izvukao sa 6:4, 6:7(2), 6:7(2), 6:2, 6:4.

Nakon što je izgubio jedan servis od pet Nadalovih pokušaja u prvom setu, Isner je šokirao Španjolca u drugom. Kad je gubio 4:2, dobio je tri uzastopna gema te dominirao u tie-breaku. U drugom se izvukao iz 15:40 na 5:6 i opet nije ostavio Nadalu šanse u odlučujućoj igri. "Bilo je kao raspucavanje penala. Njegov servis je gotovo nezaustavljiv. U tie-breaku cijelo vrijeme igrate pod pritiskom", komentirao Nadal kasnije.

Nakon dva izgubljena servisa u četvrtom setu, za Isnera nije bilo povratka. U petom Nadal je dva puta dočekao Amerikančev drugi servis i breaknuo za 2:1. Iako je Isner ovaj put pružio puno veći otpor, povratka više nije bilo, a ni velikog iznenađenja.

Protivnik Ivana Ljubičića u drugom kolu bit će Sam Querrey koji je prvi put u petom pokušaju osjetio kako je pobijediti u francuskoj metropoli. Nakon prvog seta protiv Philippa Kohlschreibera (3:6) nije slutilo na dobro, ali se Amerikanac preporodio i dobio ostala tri 6:1, 6:2, 6:4.

Dok se prvi igrač svijeta izvukao, njegov sunarodnjak Nicolas Almagro, 11. nositelj i pobjednik tri ovosezonska turnira na zemlji, razočarao je izgubivši, činilo se, dobiveni meč. Poljski kvalifikant Lukasz Kubot izgubio je prva dva seta (3:6, 2:6), ali je okrenuo meč naglavačke dobivši u trećem 7:6(3), a u posljednja dva seta 7:6(5), 6:4. Kubot je dobar dio poena osvojio na na mreži, 63 od 102 pokušaja. Ovo je Almagrov prvi poraz u prvom kolu u Roland Garrosu nakon 2004., kada je kao debitant poražen od Kuertena.

Andy Murray, iako je kvalifikantu Ericu Prodonu ostavio samo osam gemova (6:4, 6:1, 6:3), nije uživao u meču. Četvrtog nositelja živcirale su skraćene lopte koje je Francuz forsirao kako bi izbjegao duge izmjene, ali to mu nije mnogo pomoglo. Ostao je na tek jednoj pobjedi na Touru u karijeri.

Nakon što je izgubio u kvalifikacijama i zavitlao reket na stablo, Ryan Harrison dobio je priliku za "iskupljenje" i fino namučio Robina Söderlinga. Šveđanin je počeo autoritativno (6:1), ali je onda neplanirano izgubio drugi set (6:7(5), da bi se teže od očekivanog probio u četiri seta.

Osmopostavljeni Jürgen Melzer napravio je tek 15 neprisiljenih pogrešaka protiv Andreasa Becka u glatkoj pobjedi 6:3, 6:4, 6:2. Melzerov sunarodnjak Rainer Schüttler prošao je slično kao Beck. Aleksandr Dolgopolov arhivirao ga je za 90 minuta igrom na kakvoj bi mu mnogi pozavidjeli. Ispustio je samo sedam poena na prvom servisu uz 48 winnera za glatku pobjedu 6:3, 6:3, 6:1.