Lyon osigurao Ligu prvaka

Maj Gašparac • nedjelja, 29.05.2011.

Kako je pitanje prvaka u Francuskoj već odlučeno, posljednje kolo donijelo je odgovor na zadnje dvije nepoznanice. Nakon završnih 90 minuta poznato je kako će treći francuski predstavnik u Ligi prvaka biti Lyon, dok će prvu ligu napustiti momčad Monaca.

Najzanimljivija utakmica posljednjeg kola francuskog prvenstva bila je ona između Monaca i Lyona jer je taj susret jednima odlučivao o ulasku u Europu, a drugima o ostanku u ligi. Momčad našeg Dejana Lovrena uoči susreta nalazila se na trećem mjestu prvenstvene ljestvice, s dva boda prednosti nad četvrtoplasiranim PSG- om, koje vodi u Ligu prvaka i za potvrdu plasmana trebala im je pobjeda, dok se Monaco nalazi na 18. mjestu na tablici i za opstanak bila su im potrebna sva tri boda te posrtanje nekog od konkurenata s dna tablice.

Prvo poluvrijeme obilježila je čvrsta igra obje momčadi, a u najboljoj prilici našao se Jimmy Briand u 41. minuti, no nije uspio donijeti vodstvo gostujućoj momčadi. Drugo poluvrijeme bolje su otvorili domaći nogometaši te je opasno zaprijetio Malonga, no domaćine je spasio Lloris.

Gosti su se ubrzo oslobodili pritiska i pokušali uzvratiti preko Lisandra Lopeza koji se našao u dvije dobre prilike, ali argentinski napadač nije bio precizan. Gosti su nastavili s dobrom igrom, a do vodećeg pogotka došli su u 67. minuti kada je poentirao Diakhate.

Kako nisu imali više ništa za izgubiti, domaćini su nakon primljenog pogotka krenuli u potpunu ofenzivu, no nisu uspjeli izjednačiti, a Lyon je pobjedu potvrdio zgoditkom Lopeza osam minuta prije kraja susreta.

Četvrtoplasirani PSG nadao se kiksu Lyona kako bi ga pobjedom na gostovanju kod Saint- Etiennea prestigao na trećem mjestu i izborio nastup u Ligi prvaka, no do toga nije došlo. Čak da je i Monaco uspio svladati Lyon, Parižani bi ostali na četvrtoj poziciji jer su odigrali neodlučeno na gostovanju kod Saint Etiennea. Konačni rezultat bio je 1:1, a strijelci su bili Guilavogui za domaćine te Bodmer za goste.

Ovogodišnji prvaci, momčad Lillea, ugostili su Rennes, a njihov susret završen je rezultatom 3:2 u korist domaćina. Poveli su gosti pogotkom Chejdoua u 26. minuti, a domaćini su izjednačili zgoditkom Sowa deset minuta kasnije. Isti igrač s dva pogotka u drugom dijelu donio je prvaku potpuni preokret i vodstvo od 3:1, a do kraja susreta gosti su uspjeli tek smanjiti zaostatak pogotkom Montana te je utakmica završena rezultatom 3:2.

Drugoplasirani Marseille odigrao je neodlučeno na gostovanju kod Caena. Činilo se da je utakmica odlučena u prvom dijelu kada su domaćini pogocima Molla i Nianga stvorili prednost od dva pogotka razlike, no gosti su izjednačili i izborili bod u drugom dijelu dvama pogocima Remyja.

Arles, posljednja momčad na tablici od prve lige se oprostila porazom od Sochauxa na domaćem terenu. Poveli su gosti pogotkom Boudebouza u 18. minuti, a domaćini su izjednačili zgoditkom Cabelle deset minuta kasnije. Drugo poluvrijeme izvrsno su otvorili gostujući nogometaši i poveli pogotkom Nogueire, a na konačnih 3:1 povisio je Maiga u 83. minuti.

Momčad Lorienta na svojem terenu poražena je od Auxerrea rezultatom 1:2. Poveli su domaćini golom Gameira nakon 20 minuta igre, ali gosti su do kraja poluvremena uspjeli preokrenuti rezultat. Prvo je izjednačio Ecuele Manga u 25. minuti, a pobjedonosni pogodak postigao je Birsa krajem prvog dijela.

Bordeaux je pobjedom zaključio sezonu, a u posljednjem kolu svladali su ekipu Montpelliera na domaćem terenu rezultatom 2:0. Oba pogotka su postignuta u prvom poluvremenu a strijelci su bili Diabate i Wendel.

Momčad Toulousea slavila je na gostovanju kod Bresta rezultatom 2:0. Gosti su poveli golom Penecotea u trećoj minuti susreta, a isti igrač povisio je na konačnih 2:0 u 63. minuti.

Nogometaši Valenciennesa ugostili su momčad Nice i slavili s konačnih 2:1. Vodeći pogodak za domaćine postigao je Pujol početkom drugog poluvremena, a isti igrač udvostručio je prednost domaćina u 70. minuti. Do kraja susreta gosti su tek uspjeli smanjiti zaostatak golom Moulounguia koji je poentirao tri minute prije kraja.

Momčad Nancyja je na svojem terenu uvjerljivo svladala budućeg drugoligaša, momčad Lensa, rezultatom 4:0, a strijelci su bili Berenguer u 29. i 47., Traore u 44. te Vahirua u trećoj minuti sudačke nadoknade.