Zmaj spašen, Mladost ispada

Josip Tolić • ponedjeljak, 06.06.2011.

Prošli tjedan odigrano je posljednje, 34. kolo Treće HNL Jug. Očekivali smo žestoku borbu između makarskog Zmaja i Mladosti za 17. poziciju koja jamči ostanak u ligi i iduće sezone, i dobili smo je. Makarani su ovisili sami o sebi i s pobjedom protiv pločanskog Jadrana osigurali su trećeligaški status i najesen, a Mladost nije uspjela ugrabiti tri boda protiv BŠK Zmaja.

U Makarskoj Zmajevci ništa nisu prepuštali slučaju. Već u prvoj minuti susreta Mataga je bio precizan za vodstvo domaćina. U razdoblju od 31. do 39. minute Gojak je dvaput poentirao za visoku prednost Zmaja. U drugom dijelu i Mataga je postigao svoj drugi pogodak i bacio gledalište u delirij u 48'. Međutim, domaćini su tu stali i gosti od 56. do 68. minute postigli tri brza gola preko Dabića, Nikolca i Karamatića. Do izjednačujućeg gola ipak nije došlo i Zmaj je mogao početi slaviti ostanak u Trećoj HNL Jug!

U drugom dvoboju koji je odlučivao o ostanku u ligi Mladost je ugostila blatski Zmaj u svome Prološcu, no nije pokazala pravu igru. Gosti su poveli u 23. minuti, a mrežu je zatresao Sardelić. S rezultatom 0:1 otišlo se i na odmor, a u nastavku su domaćini pokazali mnogo bolje lice. Begić u 67' poravnava ishod, a 11 minuta prije kraja vodstvo Mladostašima donosi Paradžik. Ipak, tračak nade koji je postojao za Proložane ugasio je Mate Grabovac autogolom za 2:2 u 87. minuti. Mladost je tako, unatoč sjajnim igrama potkraj prvenstva, ispala iz trećeg ranga, a na njeno mjesto doći će Val iz Kaštel Starog.

U sjeni borbe za "goli život" odigrano je još sedam zaključnih dvoboja ove sezone 3. HNL Jug. Prvak Raštane, koji ipak zbog neadekvatnih uvjeta na svome stadionu neće vidjeti Drugu ligu, remizirao je bez pogodaka s Omišom na Stadionu Anđelka Marušića. Neretvanac je osigurao drugo mjesto gostujućom pobjedom kod Konavljanina. Strijelci su bili Brečić u 13. i Mihaljević u 74. minuti.

Poraz Konavljanina iskoristila je metkovska Neretva i došla do 13. mjesta pobjedom nad Zagorom 2:1. Domaćini su poveli u 20. minuti prekrasnim lobom Andrije Milinkovića. U 34. Vrnoga je udvostručio vodstvo Neretve na asistenciju strijelca prvog gola Milinkovića. Gosti su smanjili zaostatak preko Grbeše u 52', no tri boda ostala su u Metkoviću.

U Hrvacama se istoimeni domaćin visokom pobjedom protiv Goška dokopao sedme pozicije upravo zahvaljujući podbačaju Zagore. Kegalj je donio prednost domaćinima lijepim udarcem iz daljine, a u nastavku se iskazao Tino Lagator hat-trickom: mrežu dubrovačkog vratara Kristića zatresao je u 37., 60. (iz jedanaesterca) i 85. minuti.

Biogradski Primorac na domaćem je terenu svladao Uskok s 4:2, što je otvorilo priliku Dinari i Jadranu iz Kaštel Sućurca da u direktnom dvoboju odluče o 11. mjestu na ljestvici. To su bili Kninjani zahvaljujući pobjedi od 2:1. Vodeći gol za Dinaru postigao je Jurić u petoj minuti, a samo dvije minute potom Kapitanović je izjednačio. Konačni rezultat postavio je Paradžik u 55. minuti razornim udarcem.

Primorac 1929 iznenađujuće je slavio protiv trećeplasiranog Velebita u Stobreču istim rezultatom, 2:1. Strijelci za domaćine, koji su se s ova tri boda našli u društvu Konavljanina s 43 boda na 15. mjestu, bili su Batinić u 21. i Dilber u 72. minuti, a za Benkovčane je precizan bio Šarić u 29'.