Vodeni sportovi

Phelpsu jedno prvo i jedno drugo mjesto

Maja Giljanović • subota, 18.06.2011.

Jedna pobjeda i jedan poraz bilanca su nastupa Michaela Phelpsa prvog dana natjecanja na mitingu u Santa Clari. 14-erostruki olimpijski pobjednik ispred Nicka D'Arcyja osvojio je utrku na 100 delfin, a na 100 slobodno je zauzeo drugo mjesto iza Tae-Hwan Parka.

Na mitingu u Santa Clari od petka do nedjelje nastupa i Michael Phelps, ali svjetla pozornice prvog dana 14-erostrukom je olimpijskom pobjedniku preoteo Brendan Hansen.

Bivši svjetski rekorder na 100 i 200 metara prsno, jedan od najvećih prsaša svih vremena - šesterostruki svjetski prvak između Fukuoke 2001. i Melbournea 2007. godine, četverostruki prvak svijeta u 25-metarskim bazenima, 2004. olimpijski vicepobjednik na 100 prsno i dvostruki pobjednik u štafeti 4x100 mješovito (Atena, Peking) što je samo dio od ukupno 23 medalje osvojene na velikim natjecanjima - 2008. godine nakon OI se povukao iz bazena, ali je poput nedavno Iana Thorpea osjetio zov Olimpijskih igara u Londonu 2012. godine.

Vezane vijesti

29-godišnjak se u međuvremenu bavio triatlonom tako da je "pokriven" na dva polja: u odličnoj je formi, a i u stalnom je kontaktu s anti-doping komisijama pa za razliku od Thorpea ne mora pauzirati devet mjeseci nego se reaktivirati može momentalno.

To je i učinio i u Santa Clari u finalu utrke na 200 prsno rezultatom 2:14,56 zauzeo drugo mjesto iza olimpijca Erica Shanteaua (2:13,52).

Phelps je osvojio jedno prvo i jedno drugo mjesto. Pobijedio je na 100 delfin (52,41) gotovo sekundu ispred Nicka D'Arcyja (53,34) i gotovo sekundu i pol ispred Davisa Tarwatera (53,83), a na 100 slobodno (49,61) je ostao iza Tae-Hwana Parka (48,92). Olimpijski pobjednik na 400 slobodno Park je slavio i na 400 metara (3:44,99) ispred Ryana Cochranea (3:50,05) i Ryana Napoleona (3:50,12).

Pobijedili su i multitalentirana tinejdžerica Missy Franklin na 100 slobodno (54,33), Dana Vollmer na 100 delfin (58,22), olimpijska pobjednica Rebecca Soni na 200 prsno (2:23,38), Allison Schmitt na 400 slobodno (4:08,25), Cochrane na 800 (7:52,18) i 16-godišnja Camryne Morris na 1500 metara (16:30,98).