Vodeni sportovi

Phelps gubi kontrolu na 200 delfin

Maja Giljanović • ponedjeljak, 20.06.2011.

Nakon što punih devet godina nije okusio poraz na 200 delfin Michael Phelps je "svoju" utrku izgubio i treći put uzastopce. Nakon Wu Penga dvaput 14-erostrukog olimpijskog pobjednika u Santa Clari je pobijedio i Nick D'Arcy.

Nepodnošljivom lakoćom Michael Phelps je punih devet godina pobjeđivao na 200 delfin, ali jedva dva mjeseca prije Svjetskog prvenstva u Šangaju 14-erostruki olimpijski pobjednik "svoju" je utrku izgubio i treći put uzastopce.

Svjetskog rekordera dvaput je dobio Kinez Wu Peng, a na mitingu u Santa Clari pobijedio ga je i Nick D'Arcy. Phelps je na pola staze vodio, vodio je i na 150 metara, ali Australac je u finišu podigao ritam i rezultatom 1:55,39 Phelpsa prestigao za jednu stotinku sekunde.

Nakon prvog mjesta na 100 delfin (52,41), drugog iza Tae-Hwan Parka na 100 slobodno (49,61) i drugog na 200 delfin Phelps je u Santa Clari nastupio i na 200 leđno i pobijedio (1:57,05) više od tri sekunde ispred Mitchella Larkina.

"Osjećam se znatno bolje nego prije tri-četiri tjedna, visinske pripreme" (u Coloradu, nap. a.) "daju rezultat i siguran sam da će mi forma i dalje rasti", izjavio je Phelps koji će se prije puta u Šangaj testirati još i u Montrealu 2. i 3. srpnja.

Bivši svjetski rekorder na 100 i 200 prsno Brendan Hansen na svom je prvom mitingu nakon više od tri godine izbivanja nakon drugog mjesta na 200 prsno osvojio drugo mjesto i na 100. 29-godišnjaka je ponovno pobijedio Eric Shanteau: na dvostruko duljoj dionici Shanteau ga je ostavio za cijelu sekundu, a na 100 metara za samo 12 stotinki sekunde.