Automoto

Spies upalio svijeću u Katedrali

Maja Giljanović • subota, 25.06.2011.

Bivši svjetski prvak u Superbikeu Ben Spies u četvrtoj je sezoni u MotoGP-ju stigao do svog veliko trenutka. 26-godišnji Amerikanac do Assena je podij izborio triput, a u Katedrali je pobijedio ispred vodećeg u ukupnom poretku Caseya Stonera na drugom i Andree Doviziosa na trećem mjestu. Drugi najbolji rezultat sezone na četvrtom je mjestu ostvario Valentino Rossi, a aktualni svjetski prvak Jorge Lorenzo zauzeo je šesto mjesto 45 sekundi iza Spiesa.

Nakon trećeg mjesta u Silverstoneu prošle godine što mu je otkad je iz Superbikea kao svjetski prvak 2008. potpisao za Suzuki i prešao u MotoGP bio prvi put na podiju, prošlogodišnjeg drugog mjesta u Indianapolisu što mu je do danas bio najbolji rezultat u karijeri u najjačoj klasi i trećeg mjesta u Barceloni početkom lipnja Ben Spies je svoj veliki trenutak dočekao na Velikoj nagradi Nizozemske.

26-godišnji Amerikanac brzo je s uma smetnuo izlijetanje u Silverstoneu prije tri tjedna i zaustavio niz Caseya Stonera od tri uzastopne pobjede. Spiesova Yamaha stazu je prošla za 41:44,659 minuta, a Honda bivšeg svjetskog prvaka i vodećeg u ukupnom poretku Stonera zaostala je 7,7 sekundi.

3.Cortese 94

Valentino Rossi je najbržim krugom (1:41,362) tijekom zagrijavanja koje je započelo na suhoj i završilo na mokroj stazi najavio dobar rezultat i zaista: sedmerostuki svjetski prvak u najjačoj klasi koji je kroz godine u Assenu pobijedio 2002. na Hondi i 2004., 2005., 2007. i 2009. na Yamahi ostvario je svoj drugi najbolji rezultat sezone. Bolji je bio samo u Le Mansu, a do još jednog trećeg mjesta nakon Francuske prije šest tjedana nedostajale su mu tri sekunde.

Podij je ipak izborio Talijan, ali ne kako se možda očekivalo nakon polea u kvalifikacijama Marco Simoncelli nego Andrea Dovizioso. Nakon što je u Le Mansu skrivio pad i ispostavilo se prijelom ključne kosti Danija Pedrose Simoncelli je ponovno zakuhao stvar: na trećem zavoju iz utrke za prvim mjestom izbacio je Jorgea Lorenza i sam u poretku na koncu skliznuo do devetog. Dovizioso je iskoristio prostor i s petog mjesta na startu probio se na treće.

Dobar dan za Ducati petim je mjestom upotpunio i Nicky Hayden, a ispod minute zaostatka za Spiesom završio je još samo aktualni svjetski prvak i prošlogodišnji pobjednik Lorenzo. U Top 10 su i Colin Edwards, Hiroshi Aoyama i Toni Elias, Hector Barbera i Kousuke Akiyoshi zaostali su jedan, Cal Crutchlow dva kruga, a Randy De Puniet i Karel Abraham ostali su bez plasmana.

U klasi Moto2 ispred Kenana Sofuoglua i Bradleya Smitha slavio je Marc Marquez, a u klasi do 125 kubika ispred Luisa Saloma i Sergija Gadee Maverick Vinales.