Automoto

Pedrosa u glavnoj ulozi

Maja Giljanović • nedjelja, 17.07.2011.

Nakon što je poslije šestotjedne pauze zbog ozljede ključne kosti u Mugellu osvojio osmo mjesto Dani Pedrosa se 15 dana poslije u Sachsenringu vratio pod svjetla pozornice. Svjetskom viceprvaku na ruku je išla i činjenica da stazu poznaje kao unutrašnjost vlastitog džepa i ovog je puta ispred Jorgea Lorenza na drugom i Caseya Stonera na trećem mjestu stigao do treće pobjede na Velikoj nagradi Njemačke u najjačoj klasi u karijeri.

Nakon što je u Le Mansu obnovio ozljedu ključne kosti, po treći put morao pod nož i u sljedećih šest tjedana propustio Barcelonu i Silverstone Dani Pedrosa (Honda) se prije 15 dana vratio osmim mjestom u Mugellu, a dva tjedna poslije ponovno se našao obasjan svjetlima pozornice.

Nakon 2007. i prošle godine viceprvak svijeta je na Velikoj nagradi Njemačke u Sachsenringu pobijedio i treći put u najjačoj klasi u karijeri: kao i prošle sezone iza sebe je Jorgea Lorenza (Yamaha) ostavio na drugom, a timskog kolegu Caseya Stonera na trećem mjestu.

Pedrosa je izvukao najviše što je mogao iz konfiguracija staze: 10 od ukupno 14 zavoja na Sachsenringu je lijevih i melem su na ranu Španjolčevoj bolnoj desnoj strani ključne kosti. Nije sve ni za Pedrosu išlo glatko, ali ni u jednom trenutku nije gubio glavu, u pravom je trenutku napao prvo Stonera, devet krugova prije kraja i Lorenza i stigao do druge pobjede sezone i 37. ukupno u karijeri.

Lorenzo i Stoner vodili su ljutu bitku za drugo mjesto u kojoj je kao pobjednik izašao aktualni svjetski prvak, Top 5 su izborili i Andrea Dovizioso (Honda) i Ben Spies (Yamaha), a iza Marca Simoncellija (Honda) na šestom mjestu najmanji zaostatak je gotovo pola minute sporiji rezultat Alvara Bautiste (Suzuki). Najbolji Ducati je Nicky Hayden na osmom mjestu, a Valentino Rossi je zauzeo deveto (+27,576).

Poslije devet utrka Stoner je na prvom mjestu skupio 168 bodova, 15 manje ih je osvojio Lorenzo na drugom, a 36 manje Dovizioso na trećem mjestu. Rossi je i dalje četvrti (98), ali Pedrosa mu puše za vratom (94).

U Moto2 ispred Stefana Bradla i Alexa De Angelisa slavio je Marc Marquez (41:37,457), a u klasi do 125 kubika ispred Johanna Zarca u foto-finišu i Mavericka Vinalesa Hector Faubel. U ukupnom poretku u najslabijoj klasi čelo ispred Zarca i Vinalesa drži Nicolas Terol, a u Moto2 ispred Marqueza i Simonea Corsija u vodstvu je Bradl.