Copa América 2011., završnica, finale, 24.07.2011., Estadio Monumental Antonio Vespucio Liberti, Buenos Aires, gledatelja: 57.000
Suci: Sálvio Fagundes, Santiago (Brazil), Mondría (Čile)

Vedran Babić • nedjelja, 24.07.2011.

Godinu dana nakon što su se na Svjetskom prvenstvu u Južnoafričkoj Republici predstavili svijetu u sjajnom svjetlu osvojivši četvrto mjesto, nogometaši Urugvaja otišli su do kraja na prvenstvu Južne Amerike, Copa Americi. U finalu 43. izdanja ovog natjecanja oni su s 3:0 golovima Suareza i Forlana u prvom poluvremenu te ponovno Forlana u drugom nadigrali Paragvaj i mogu početi sa zasluženim slavljem...

Edinson Cavani
64'
8
Sebastian Eguren
70'
3
Diego Godin
89'
Marcelo Estigarribia
65'
23
Hernán Pérez
65'
19
Lucas Barrios
77'
Gerardo Martino

Nakon dva uvodna remija u skupini protiv Perua i Čilea, Urugvajci su porazili Meksiko, zatim u četvrtfinalu na jedanaesterce eliminirali domaćina Argentinu i onda u polufinalu Peru prije nego što su u finalu, odigranom u glavnom gradu Buenos Airesu, s 3:0 bili bolji od Paragvaja i tako osvojili svoj 15. naslov (prvi od 1995.), čime su postali najuspješnija nacija ovog natjecanja (Argentina ima 14, Brazil 8, itd.).

Pobjedi Urugvaja u finalu ne može se prigovoriti apsolutno ništa. Od prve minute pokazali su svoj autoritet i kvalitetu u odnosu na Paragvaj, koji na cijelom prvenstvu nije ostvario niti jednu pobjedu (tri remija u skupini i potom prolazak na jedanaesterce u četvrtfinalu i polufinalu).

Odmah u početku Urugvaj je pritisnuo svoje suparnike i počeo stvarati šanse. U prvih deset minuta izveli su čak šest kornera, a prvi su prijetili Suarez i Lugano. Njihove pokušaje zaustavio je paragvajski vratar Villar, koji u 12. minuti ipak nije imao šanse. Suarez se domogao jedne lopte i matirao ga ljevicom. Lopta se odbila od Verona, potom i od vratnice, i na kraju ipak ušla u mrežu.

Forlan na vrhu

S nova dva reprezentativna pogotka za Urugvaj, Diego Forlan izjednačio se na ljestvici najboljih strijelaca svoje nacije svih vremena. S 31 postignutim pogotkom sada dijeli čelno mjesto s Hectorom Scaroneom, koji je taj domet dosegao u razdoblju od 1917. do 1930. godine i koji je među pokojnima još od 1967.

Prvu priliku Paragvaj je dočekao u 16. minuti kada je Valdez iz voleja pucao visoko preko gola. Nakon toga, vidjeli smo vrlo malo igre i puno žustrih prekršaja pa je brazilski sudac Fagundes bio primoran pokazati i nekoliko žutih kartona.

Kako je poluvrijeme odmicalo, tako su se Urugvajci počeli buditi, posebice Suarez i Forlan. Upravo njih dvojica stvorili su nekoliko vrlo opasnih situacija u kaznenom prostoru Paragvaja te je u 41. minuti Urugvaj zasluženo udvostručio vodstvo. Paragvajska obrana je kiksala i ostavila mnogo prostora Arevalu, koji je na drugoj strani uposlio Forlana, a ovaj pogodio suprotni kut Villarova gola.

Drugo poluvrijeme Paragvajci su otvorili sjajnim udarcem Valdeza koji je uz malu pomoć Muslere odsjeo na gredi. Urugvaj kao da je prepustio inicijativu suparniku te se malo povukao. Paragvaj je imao veći posjed lopte u nastavku, ali svi njegovi pokušaji bili su nekako nedorečeni. Posljednji pokušaj Paragvaja bilježimo u 81. minuti kada je Muslera obranio udarac Valdeza.

Urugvaj je prijetio iz kontranapada, a iz jednog takvog postigao je i svoj treći pogodak. Cavani i Suarez namjestili su loptu Forlanu, koji ju je samo pogurnuo ispod nadolazećeg Villara za konačnih 3:0 u 90. minuti.

Copa America 2011. - Završnica

finale

Urugvaj3:0Paragvaj

• Bogomdani26.07.2011. u 11:26
    Da je Suarez igrao u polufinalu SP-a protiv grube Nizozemske igrao bi Urugvaj to finale... A to bi bio nogomet, oni i Španjolci, a ne onakvi Nizozemci.