Slavlje Crvene zvezde, poraz Sarajeva

Ante Dubravac • četvrtak, 28.07.2011.

Odigrani su prvi susreti trećeg pretkola Europske lige. Robert Prosinečki je s Crvenom zvezdom slavio na gostovanju kod Ventspilsa.

Treće pretkolo otvoreno je susretom između poljskog Slaska i Lokomotiv Sofije. S konačnih 0:0 zadovoljniji su sigurno gosti koji pred svojom publikom imaju priliku tražiti prolaz u iduće kolo. Susret između AEK Larnaca i Mlade Boleslav završen je pobjedom domaćina 3:0. Prvi pogodak na susretu djelo je Gregora van Dijka u 63. minuti. 11 minuta kasnije na 2:0 povisuje Gonzalo García, a u posljednjom minuti sudačke nadoknade za konačnih 3:0 pogađa Tim de Cler.

Svoj europski put s Crvenom zvezdom počeo je i Robert Prosinečki na gostovanju kod Ventspilsa. U šestoj minuti utakmice prvi pokušaj Crvene zvezde, puca Kovačević međutim lopta odlazi pokraj gola. U devetoj minuti uzvraćaju domaćini. Odličan udarac s dvadesetak metara krajnjim naporom u korner odbija vratar Bajković. Već u idućem napada Crvena zvezda dolazi u vodstvo. Kaluđerović se nalazi na pravom mjestu u protivničkom šesnaestercu i bez većih problema glavom pogađa za 1:0. Nakon nekoliko poluprilika na obje strane u posljednjim trenucima prvog dijela domaćin dolazi do izjednačenja preko Visnakovsa.

Drugo poluvrijeme se nastavilo u vrlo sličnom tempu kao i prvi dio. Crvena zvezda je pokušala iz slobodnog udarca, međutim šut Kadua brani domaći vratar. U 78. dobar pokušaj Vešovića odlazi malo pokraj gola. Kada se činilo da će utakmica završiti s 1:1 Crvena zvezda dolazi do vodstva 2:1. Strijelac vrlo vrijednoga pogotka uoči uzvrata bio je Bruno Mezenga koji je u igru ušao u 83. minuti.

Sparta iz Praga je na svom stadionu dočekala momčad Sarajeva i upisala pobjedu rezultatom 5:0. U momčadi domaćina od početka je nastupio Manuel Pamić dok je Andrej Kerić cijeli susret proveo na klupi. Sparta je povela već u petoj minuti kada nakon kornera zabija Leony Kweuke. U 13. minuti velika prilika za goste da dođu do izjednačenja, ali obrana Sparte s gol crte izbija udarac Hadžića. U 28. minuti gužva pred domaćim golom, ali nitko od igrača Sarajeva se ne snalazi pa ostaje 1:0.

Ipak, u 35 minuti pritisak domaćina je urodio plodom. Odličan centaršut koristi Libor Sionko i zabija za 2:0. Bio je to ujedno i rezultat s kojim se otišlo na odmor. Na otvaranju drugog dijela velika prilika za Kweukea koji izlazi sam pred golmana, ali puca preko gola. U 63. minuti slobodan udarac za Sarajevo na sedamnaest metara izvodi Zoran Belošević čiji udarac odlazi pokraj desne stative. Šest minuta kasnije, nakon prodora Kadleca Kwauke zabija svoj drugi pogodak i podiže prednost svoje momčadi na 3:0. U sudačkoj nadoknadi Sparta postiže još dva gola. 4:0 djelo je Jakuba Podanýja, a konačnih 5:0 svojim trećim pogotkom postavlja Kweuke.

Olimpija je u Ljubljani dočekala Austriju iz Beča koja u vodstvo dolazi u 33. minuti preko Rolanda Linza. Bolju igru u nastavku domaćin je okrunio u 60. minuti kada pogotkom Dare Vršiča dolaze do izjednačenja. Unatoč nekoliko prilika na obje strane do kraja susreta nije bilo rezultatske promijene.

U susretu između Valerenge i PAOK-a koji je završio pobjedom gostiju od 2:0 glavni sudac bio je naš Ante Vučemilović-Šimunović kojem su pomagali Dalibor Conjar i Igor Krmar, dok je za goste svih 90 minuta odradio Dario Krešić.

Od ostalih rezultata treba izdvojiti uvjerljivu pobjedu Rennesa na gostovanju kod gruzijskog Metalurgija rezultatom 5:2, slavlje Rabotničkog kod Anarthosisa 2:0 te pobjedu Red Bull Salzburga protiv slovačkih Senica s 1:0.