Vodeni sportovi

Šimunić prvi u svojoj skupini, ukupno 23.

Iz Šangaja za SportnetMaja Giljanović • subota, 30.07.2011.

Sedmog, predzadnjeg dana Svjetskog prvenstva u Šangaju nastupio je i posljednji hrvatski reprezentativac Roko Šimunić. 22-godišnjak je u kvalifikacijama na 50 metara leđno pobijedio u svojoj skupini i na konucu s 26,07 zauzeo 23. mjesto među 39 natjecatelja koji su završili utrku. Među 10 Hrvata na 14. SP-u, sedam u bazenu i tri u daljinskom plivanju, najbolji rezultat je 12. mjesto s novim hrvatskim rekordom Karle Šitić na 25 kilometara.

39.Videgni (Benin) 42,95

Hrvatsko plivanje na 14. izdanju Svjetskog prvenstva predstavljalo je 10 reprezentativaca, daljinci Karla Šitić i braća Josip i Tomislav Soldo te u bazenu Sanja Jovanović, Mario Todorović, Dominik Straga, Erazmo Maršanić, Nikša Roki i Lovro Bilonić. Svi su svoje odradili do drugog vikenda u Šangaju, a u subotu, predzadnjeg dana SP-a nastupio je i Roko Šimunić.

100 prsno 1:02,44 (46.)

Ukupno najbolji rezultat hrvatskog plivanja je 12. mjesto Šitić u potpuno neregularnim uvjetima, u temperaturi mora većoj od 32 stupnja, s novim hrvatskim rekordoma na 25 kilometara, a među sedmorkom u bazenu osobni rekord poboljšao je samo Maršanić na 800 metara (8:23,53). Todorović je, pak, letvicu najboljeg hr-plasmana postavio na 50 delfin 20. mjestom, a Šimunićev nastup nije donio promjene ni u prvoj ni u drugoj statističkoj rubrici.

22-godišnjak je među osmorkom prijavljenom u trećoj skupini s 25,97 imao treći najbrži rezultat iza Pedra Medela (25,94) i Omara Pinzona (25,96), ali na koncu je osvojio prvo mjesto. Nije se spustio na razinu osobnog rekorda (25,62), nije se spustio ni ispod 26 sekundi, ali i 26,07 pokazalo se dovoljnim za pobjedu ispred Medela (26,08), a Jean-Françoisa Schneidersa (26,70), Olivera Elliot Banadosa (26,72), Zanea Jordana (27,12), Borisa Kirilova (27,25) i Antonija Tonga (28,46) s tim da se Kolumbijac Pinzon nije pojavio na startu.

26,07 je sekundu i 35 stotinki sporije od najbržeg u kvalifikacijama Gerharda Zandberga koji se jedini spustio ispod 25 sekundi (24,72), Camille Lacourt (25,03) i Helge Meeuw (25,04) na drugom i trećem mjestu kucaju na vrata, aktualni prvak svijeta i svjetski rekorder Liam Tancock zauzeo je 10. mjesto (25,26), a crta za polufinale povučena je 25,43 Charlesa Francisa (Kinez Sun na 17. je mjestu ostao stotinku sekunde prekratak).