Ajax posustao, PSV uvjerljiv

Josip Piršljin • nedjelja, 21.08.2011.

Odigrano je treće kolo nizozemskog nogometnog prvenstva. Ajax je nakon dvije uvjerljive pobjede ipak posustao i odigrao neriješeno protiv Venla, a PSV je s 3:0 bio bolji od Den Haaga. Vrh ljestvice preuzeo je Twente koji i nakon trećeg susreta ima stopostotni učinak.

Ajax je jako dobro ušao u novu sezonu Eredivisie visokim pobjedama protiv De Graafschapa i Heerenveena, no u trećem su kolu ipak zaustavljeni na gostovanju u Venlu. Domaći VVV je čak i vodio s 2:0 sve do 68. minute, ali tada se Ajax s dva brza pogotka vraća u utakmicu.

Na poluvremenu nije bilo pogodaka, ali su strijelci zato proradili u nastavku. U 47. minuti domaći dolaze do vodstva nakon gola Ahmeda Muse, a isti je igrač pogodio za 2:0 i 13 minuta kasnije. Ipak, Ajax se od poraza uspio spasiti s dva brza pogotka u razmaku od dvije minute. Najprije je smanjio Theo Janssen, a izjednačenje Kopljanicima donosi Kolbeinn Sigthorsson. Iako je moglo završiti i drukčije, na kraju je rezultat glasio 2:2.

Za razliku od rivala iz Amsterdama, PSV je sve riješio već u prvih 45 minuta. Na gostovanju kod ADO Den Haaga igrači Freda Ruttena slavili su s 3:0, a prvi gol djelo je Belgijanca Driesa Martensa u 21. minuti. Nedugo potom prednost gostiju povisio je Georginio Wijnaldum, a konačnih 3:0 postavio je švedski reprezentativac Ola Toivonen šest minuta prije kraja prvog dijela.

Najuvjerljiviju pobjedu u trećem kolu ostvarili su nogometaši Twentea koji su s 5:1 nadvladali Heerenveen. Igrači Rona Jansa s istim su rezultatom poraženi i u prošlom kolu od Ajaxa, a Twente je već na poluvremenu imao 3:0. Za gostujući Twente zabijali su De Jong, Janssen, Bajrami i Janko dva puta, dok je počasni gol za domaće uspio postići Narsingh pred sam kraj.

Osim Twentea, uvjerljiv je bio i AZ Alkmaar koji je s 4:0 bio bolji od NEC-a iz Nijmegena. Do 64. minute bilo je samo 1:0 za AZ golom Altidorea, no tada je NEC-u isključen Črnovs i do kraja susreta su primili još tri pogotka. Iz jedanaesterca je bio precizan Elm, a zabili su još i Moisander, te drugi put Altidore.

Feyenoord je slavio u prva dva susreta prvenstva, ali danas su odigrali tek neriješeno na gostovanju u Almelu protiv Heraclesa. Domaći su čak i poveli preko Pleta u 63. minuti, a sedmi bod momčadi iz Rotterdama osigurao je Fernandez 12 minuta prije posljednjeg sučeva zvižduka.

U ostalim susretima pobjedu je upisao Vitesse koji se popeo do četvrtog mjesta slavljem nad Utrechtom, te Waalwijk koji je protiv Rode JC upisao prvi trobod. Bez pobjednika su odigrali Excelsior i De Graafschap, a remi su upisali i nogometaši NAC-a iz Brede i Groningena.