Finci razorili BiH s 28 razlike

Josip Tolić • subota, 03.09.2011.

Raspad sustava. Tako se najkraće može opisati ono što se dogodilo reprezentaciji Bosne i Hercegovine u utakmici trećeg kola skupine C na Europskom prvenstvu u Litvi. Razgoropađena Finska taktički je odlično odigrala ovu utakmicu i "sredila" naše susjede s 92:64.

Finci su nakon dva poraza od Hrvatske i Grčke konačno našli svoju prvu žrtvu na Eurobasketu u Litvi. U Alytusu je pala Bosna i Hercegovina i to ponajviše zahvaljujući blokiranju njihova ključnog igrača u pobjedi nad Crnom Gorom Mirze Teletovića kojem nisu dali doći do pozicija za poentiranje, ostavivši ga na samo šest koševa.

Doduše, reprezentativci BiH nisu loše otvorili susret i u petoj minuti imali su "plus šest", 14:8. No Finci su tu tek "zagrijali motore" i do kraja čevrtine prešli u vodstvo 24:20. U drugoj je dionici BiH još nekako bila uz bok Skandinavcima, no već prije predaha Finci serijom 11:3 bježe na 42:35, zaključivši poluvrijeme s "plus četiri".

To je bio samo nagovještaj događanja u drugom poluvremenu. U prve tri minute Finci rade novu seriju i odlaze na 11 razlike, a do kraja treće čevrtine serijom trica na velikih +20 (76:56). Zadnji čin "bosanskohercegovačke tragedije" dogodio se u posljednjoj četvrtini, u kojoj su se Finci dodatno poigrali s našim susjedima i zaključili utakmicu s nestvarnih 28 razlike (92:64).

Najučinkovitiji u pobjedničkim redovima bio je Koivisto sa 17 poena, a tome je dodao tri skoka i dva dodavanja. Uz bok mu je išao Koponen s 14 ubačaja. Kod poraženih bh. reprezentativaca istaknuo se Henry Domercant s 25 poena, a dvoznamenkast je bio i Bajramović s 10 koševa.