Slovenija tricaški u drugi krug

Ante Zovko • subota, 03.09.2011.

Slovenija je trećom pobjedom u skupini osigurala svoje mjesto u drugom krugu Europskog prvenstva. Gruzija je dobro parirala u tri četvrtine, ali je slomljena preciznim šutom, i izvana i s linije slobodnih bacanja.

87:75 na kraju zvuči vjerojatno uvjerljivije nego što je to Slovenija bila. Ipak, uz dobru obranu funkcionirao je šut i jedni od favorita Skupine D riješili su pitanje pobjednika bez stresne završnice.

Počelo je obećavajuće za Gruzijce. Na krilima Pačulije stigli su do prednosti od deset razlike (15:25) na kraju prve četvrtine. U drugoj su se probudili slovenski strijelci i do kraja poluvremena u gruzijski obruč upalo je sedam trica. Na odmoru je bilo 40:40.

Slovenci su se u drugom poluvremenu "uozbiljili" i poveli. Erazem Lorbek zabija pet poena u nizu (51:45), gruzijski izbornik Kokoškov zove minutu odmora, ali ne uspijeva razbiti slovenski ritam. Ipak, uspijevaju se Gruzijci približiti favoritu na kraju trećeg perioda (59:58).

Opet je proradila slovenska trica u ključnim trenucima. Sašo Ožbolt, Zoran Dragić i Jaka Lakovič pogađaju za 73:65, a onda se ušlo u mirnu završnicu gdje su Slovenci prednost održavali uglavnom s linije slobodnih bacanja. Nekoliko trenutaka prije završetka Ožbolt je ubacio četiri zaredom, a Maljković je mogao pružiti priliku i debitantu Luki Rupniku.

Petorica u pobjedničkoj momčadi bila su dvoznamenkasta. Lakovič je imao 22 poena (trica 5/9) i četiri asistencije. Ožbolt 21 uz četiri skoka i dvije asistencije, Zoran Dragić 15 (dva skoka, dvije asistencije, dvije ukradene lopte), Lorbek 12 (šest skokova, tri asistencije), a Jagodnik deset poena (četiri skoka).

Kako se i očekivalo, Pačulia je predvodio gruzijske strijelce (22 poena). 16 je upisao Markoišvili (dva skoka, dvije asistencije), a deset Sanikadze.