Makedonci "ugušili" Grke

Vedran Filipović • subota, 03.09.2011.

Grčka je stradala od Makedonije, i to gore od Hrvatske. Makedonska obrana onemogućila je grčki napad kojem su u dvije četvrtine dozvolili svega 11 poena. Skupina C postala je "gordijski čvor" ovog natjecanja, sudionici drugog kruga neće se znati do posljednjih sekunda.

Najave su se pokazale točnima, od samog početka meč Grčke i Makedonije pružio je gledateljima igru s mnogo kontakta, pritiska i emocija, pogotovo s makedonske strane. Grke su na početku iznenadili Gečevski i Antić koji su postigli deset od prvih trinaest poena, dok se braniči McCalebb i Ilievski nisu vidjeli na parketu. Makedonski izbornik Dokuzovski odlučio se na udvajanje Bourousisa i Fotsisa, riskirao je vanjski šut bekova što je Zizis dobro koristio. Prva četvrtina završila je minimalnim vodstvom Grka.

Ni u drugoj četvrtini stvari se nisu mnogo promijenile. Grci se nisu uspijevali odvojiti iako su igrali dobru obranu te ostavili svoje rivale nekoliko minuta bez koša. Probudio se ubojiti bekovski dvojac i na poluvrijeme otišlo se s 30:29 za Makedoniju, na radost njihovih bučnih navijača.

Nikako nisu mogli igrači trenera Zourosa zaustaviti brzu igru svojih suparnika, McCalebb je radio što je htio u polukontrama. Tako je u 25. minuti Gečevski pogodio tricu, da bi u sljedećem napadu Amerikanac zabio koš uz dodatan faul. Grčkim igračima voda je već došla do grla i nazirao se neizvjestan završetak susreta. Izbornik Grčke morao je pozvati minutu odmora dvije minute prije kraja treće četvrtine kada je Antić zakucao loptu za +8 svoje momčadi. No, isti igrač je napravio i četvrti prekršaj nedugo zatim.

Ostala je ista prednost i nakon tri minute posljednje četvrtine, Grci su neobjašnjivo dodavali loptu u ruke svojih mrskih rivala čije je samopouzdanje samo bujalo. Prednost je narasla i na dvoznamenkastu slobodnim bacanjima McCalebba i Gečevskog. Posljednje tri minute skakala je makedonska klupa na svaku odluku, nama poznatog, suca Lamonice, a Čekovski je tricom podigao prednost na nedostižnih 15 razlike. Dok je cjelokupni makedonski stručni stožer slavio ovu veliku pobjedu s igračima kao da su osvojili jednu od medalja, Alytus Arenom orilo se "Ma-ke-do-ni-ja, Ma-ke-do-ni-ja". Junak ove značajne pobjede bio je Bo McCalebb, jedini čovjek na terenu koji nije bio opterećen ničim drugim osim košarke, dok je kod Grka najraspoloženiji bio Fotsis sa 16 koševa. Presudila je posljednja četvrtina gdje je Grčka postigla svega 11 poena za konačan rezultat 72:58.