San Antonio pokleknuo na startu

Zvonka Keliš • subota, 10.09.2011.

Pobjedama Huesce i Academije Octavio nad San Antoniom, odnosno, Guadalajarom, krenula je nova sezona španjolskoga rukometnog prvenstva. Kako to i priliči Asobalu već na samome startu dočekala su nas i iznenađenja.

Prvo kolo Asobal lige u petak je navečer startalo dvjema zanimljivim utakmicama. Encuentro Academia Octavio ugostila je momčad Guadalajare, dok je San Antonio, bivši klub našega Ivane Balića, stigao u goste Huesci.

U prvome dvoboju večeri, onom između Academie Octavio i Guadalajare, gledatelji su uistinu imali što vidjeti. Iako početak utakmice nije to nagovještavao te je Guadalajara odmah povela s pet pogodaka razlike, nastavak je donio itekako napet i izjednačen dvoboj u kojemu je u konačnici bolja bila domaća momčad 29:28.

Čast da zabije prvi gol u novoj sezoni španjolskoga rukometnoga prvenstva pripala je Guadalajarinom Sergiu Fernandezu čiji suigrači serijom od 4-0 goste dovode u prednost već na samome startu. Iako se domaćin nije predavao, teško se nosio s naletom gostiju koji deset minuta prije kraja prvoga dijela i dalje imaju +5 (12:7). Serijom od tri gola, koju je započeo Francisco Gonzalez rukometaši Academie Octavio polako se počinju vraćati da bi do odlaska na odmor stigli i do gola prednosti (15:14).

Nastavak je, pak, donio gotovo identičnu igru kao u prvome poluvremenu, samo što je domaćin ovoga puta preuzeo ulogu vodeće momčadi. U osmoj minuti drugoga dijela Rafael Iglesias postiže pogodak za 20:17 i najveće vodstvo Octavie na utakmici. Ubrzo se momčadi počinju natjecati serijama pogodaka da bi nekoliko minuta prije kraja Guadalajara stigla na tek gol zaostatka (26:27). Upravo tada kreće ona najveća i posljednja borba u kojoj pobjedu 29:28 i prve bodove odnosi domaćin.

Najefikasniji u redovima pobjednika bio je Pablo Gonzalez s devet postignutih pogodaka, dok se na golu istaknuo Perez s 11 obrana. Najbolji kod Guadalajare bio je Alfonso Riaza s pet golova. Naš Alen Blažević, bivši igrač našičkoga Nexea u poraz svoje momčadi ugradio je jedan pogodak.

U drugoj utakmici prvoga kola Huesca je kod kuće uvjerljivo svladala San Antonio 33:24. Navijači Huesce uistinu su se imali čemu veseliti kada je pokleknuo jedan od bivših španjolskih prvaka.

Iako je prvih sedam minuta obilježila igra gol za gol, nakon 5:5 domaćin ubrzo pokazuje svoju nadmoćnost te osigurava prednost od četiri pogotka. Na +7 tri minute prije kraja prvoga dijela zabija Federico Vieyra. Do odlaska na odmor po pogodak sa svake strane označava konačan rezultat 18:11.

Odmah u nastavku utakmice rukometaši Huesce povećavaju svoje vodstvo na 21:14, dok se gosti ne uspijevaju ni približiti domaćinu. Već u 50. minuti Alvaro Sanchez postiže pogodak i za 29:19, dok na +12 ubrzo potom diže Alejandro Alvarez Liano. Do kraja je igračima Huesce preostalo tek potvrditi svoju prvu pobjedu u sezoni i uzeti dva boda.

Najbolji kod domaćina sa šest pogodaka iz šest pokušaja bio je Victor Dominguez, dok je Blaž Vončina na golu sakupio 15 obrana. U redovima San Antonia istaknuo se Alberto Garcia s pet golova.

Već u subotu su na rasporedu i preostali susreti prvoga kola. Aktualni europski klupski prvak i branitelj naslova prvaka Španjolske, Barcelona, ugostit će momčad Naturhouse La Rioje, Ademar Leon će kod kuće dočekati Torrevieju, dok će Granollers zaigrati s Anaitasunom. Ciudad Encantada će se suprotstaviti Puertu Saguntu, a Atequera Aragonu. Prvo kolo završava u nedjelju prvom rukometnom poslasticom, naime, u dvorani Vistalegre snage će odmjeriti španjolski viceprvak, Atletico de Madrid, i Valladolid.