Nema stopostotnih, povratak Raštana

Josip Tolić • četvrtak, 15.09.2011.

Relativno kasni početak natjecanja u Trećoj hrvatskoj nogometnoj ligi klubovi iz ovog nogometnog razreda nadoknađuju igranjem preko tjedna. Tako su i Jugaši odradili svoj program četvrtog kola, a ističu se visoke pobjede Uskoka, Neretvanca i Raštana, te remi stobrečkog Primorca koji znači prekid stopostotnog niza u prva tri kola.

Nogometaši Primorca 1929 na gostovanju kod makarskog Zmaja nadali su se pobjedi kojom bi učvrstili vodeću poziciju na tablici Treće HNL. Međutim, ekipa Davora Mladine veći dio utakmice s protivnikom koji je u prva tri kola uhvatio tek jedan bod bila je u podređenom položaju. Do pobjede su ipak mogli doći u 81. nakon jedanaesterca kojeg je izborio Škorput, no udarac Bradarića zaustavio je vratar Franić, pa je svaka ekipa na kraju osvojila po bod.

Derbijem kola mogla bi se okarakterizirati utakmica Raštana i Dinare na Igralištu Tihomira Mitrovića u kojoj su se domaćini sjajnom igrom vratili na pobjednički kolosijek nakon prošlotjednog poraza u Unešiću. Župan je postigao vodeći gol za Raštane iz jedanaesterca u 13. minuti, na 2:0 povisio je Čirjak na asistenciju Burčula u 54., a pobjedu je potvrdio Rašić minutu prije kraja nakon još jednog dodavanja Burčula.

Još veću domaću pobjedu ostvarili su Uskokovi nogometaši koji su Omišane ispratili s pet golova u mreži. Golijadu je otvorio Čaleta krasnim udarcem s ruba šesnaesterca u desetoj minuti. Gotovo na isti način Kordić je udvostručio vodstvo Klišana samo šest minuta poslije. U nastavku svaku dvojbu oko pobjednika riješio je Guvo u 49. minuti, a od 72. do 75. minute gostujući vratar Baučić još je dva puta odlazio po loptu u mrežu zahvaljujući pogocima Mihovilovića i Aničića.

Kolo visokih domaćih pobjeda obilježio je i Neretvanac te drugim uzastopnim slavljem u pet dana skočio na peto mjesto ljestvice. Konavljanin je u Opuzenu prvi pogodak primio u 13. minuti nakon udarca iz kuta Brečića te lijepog skoka Jerkovića. Konačan slom gostiju stigao je u nastavku golovima Lešića u 53., Dragobratovića na Lešićevu asistenciju tri minute poslije, te Mihaljevića pet minuta prije posljednjeg sudačkog zvižduka nakon dodavanja Zonjića.

Čini se da visoki poraz u prošlom kolu u Dubrovniku na biogradski Primorac nije ostavio trag. Naime, na svom su terenu ovaj utorak svladali Zagoru koja se proslavila pobjedom nad Raštanama. Terenska nadmoć kroz čitav dvoboj domaćinima se isplatila tek u samoj završnici, u 90. minuti, kada je Roko Mišlov u gužvi u šesnaestercu Unešićana spretno zabio za jedan, ali vrijedan gol Primorca te tri važna boda.

Nedvojbeno dizanje forme pokazao je i pločanski Jadran nakon što je drugom pobjedom u nizu oprao gorak okus s početka prvenstva gdje su u prva dva kola osvojili samo bod. Na domaćem terenu pao je imenjak iz Kaštel Sućurca s 3:1 iako su mu nedostajala četiri igrača iz prvih 11. Gosti su sjajno otvorili utakmicu vodstvom poslije slobodnog udarca Katića u 17. minuti, no tu su stali. Domaćini su već do poluvremena golovima Dabića u 30. i 42. s bijele točke preokrenuli, a pobjedu je potvrdio Barbir u 86. minuti.

Na isti način počela je i utakmica Velebita i Neretve u Benkovcu. Gosti su poveli u četvrtoj minuti iz kontre koju je poveo Prce, a zaključio Vrnoga. Samo tri minute poslije domaćini se vraćaju zahvaljujući sjajnom slobodnom udarcu Uskoka s 20 metara. Tri boda ipak su uzeli Metkovci iz akcije koju je "zakuhao" Brajković prodorom i asistencijom za Prcu koji ju je zakucao u mrežu i donio jedinu gostujuću pobjedu ovoga kola.

Novi trećeligaš Val nastavio je ritam pobjeđivanja na domaćem, a gubljenja u gostima. Ovo kolo bili su domaćini Hrvacama te pobijedili s 2:1. Vodstvo im je donio gostujući igrač Mičić u 40. minuti autogolom. Ipak, već u idućem napadu Hrvace su izjednačile dobrom reakcijom Grubišića poslije udarca iz kuta. Domaćini su u nastavku krenuli po vraćanje vodstva i to im se isplatilo u 55. minuti na sličan način; Samardžić je nakon kornera prebacio loptu na drugu stativu gdje se ukazao Čubrilo i poentirao za slavlje Vala.

I drugi Zmaj, onaj s Korčule, u ovom je kolu na svom terenu odigrao "nulu". U Blato su stigli Goškovci i krenuli bolje u utakmicu te imali premoć u prvih pola sata, no bez konkretnijeg učinka. Od tog trenutka do kraja dvoboja Zmajevci su se probudili i konstantno stvarali prilike, no gostujući vratar Kristić sjajnim obranama sačuvao je praznu mrežu.