Vodeći trojac ne posustaje

Mihaela Bradovski • ponedjeljak, 19.09.2011.

U kolu s čak 29 postignutih pogodaka u osam utakmica najviše su zabili juniori Dinama i Cibalije - njih čak šest. Derbi petog kola između Hajduka i Zagreba završio je minimalnom pobjedom domaćina koji se tako i dalje nalazi usamljen na vodećoj poziciji, dok mladi nogometaši Splita niti nakon gostovanja u Sigetu ne znaju za pobjedu...

Hajdukovci ne ispuštaju vodstvo

Mladi Hajdukovci vodeću poziciju drže i nakon pet odigranih kola i gostovanja Zagreba. Domaći je sastav u utakmicu ušao s tri boda prednosti pred Pjesnicima koji se kao posljedica subotnjeg poraza sada nalaze na sredini poretka. Ivo Milić u Split je poveo i dvojicu igrača koji iza sebe imaju i nastupe za prvu momčad iz Ulice pjesnika, Hrvoja Cindrića i Dinu Bevaba, no na kraju je ipak upisan minimalan poraz.

16. Split 2 (4-9)

Mrežu Ivana Tirića načeo je u 21. minuti Frane Vladislavić i s tada postavljenom minimalnom prednosti otišlo se i na odmor. Nakon nešto više od pola sata igre, točnije u 64. minuti, ponovno se zatresla mreža, no ovoga puta domaće "jedinice" Ivana Banića. Mrežu je pogodio Filip Bazina koji se s četiri postignuta pogotka nalazi na trećem mjestu ukupne ljestvice strijelaca. Do ovoga kola prvog strijelca lige, Tomislava Kiša, u 57. minuti zamijenio je Krešimir Jelić i upravo je njegov pogodak riješio pitanje pobjednika. Odluka je pala osam minuta prije završetka susreta.

Drugi splitsko-zagrebački dvoboj odigran je u Sigetu, a niti nakon njega nogometaši Splita nisu uspjeli stići do prvog troboda. Sastav Ivana Matića dva je puta vodio, no domaći su unatoč svemu izborili vrijedan bod. Crnima nakon 65. minute savjetima s klupe nije mogao pomoći trener Besnik Prenga koji je isključen radi ulaska u teren, ali pet minuta kasnije, samo nekoliko trenutaka nakon svog ulaska Nikola Eller uspijeva postaviti konačnih 2:2.

Pogotkom Marija Zebića, najboljeg pojedinca na terenu, poveli su Splitovci u 11. minuti. Poravnanje domaćih stiglo je u nastavku susreta kojeg su snimale i kamere Meteora produkcije. Nikolu Kirevskog u 53. je minuti svladao Jajčinović, no odmah po kretanju s centra gosti su ponovno stigli u prednost - za 1:2 s bijele je točke pogodio kapetan Splita Domagoj Franić.

U završnici susreta dogodila su se i dvije sporne situacije, no snimke Meteora produkcije pokazale su kako su u oba slučaja djelitelji pravde bili u pravu. Prvo je u kaznenom prostoru gostiju pao Petković, ali sudac Matoc pušta igru dalje, a u samom finišu Splitovci preko Juretića postižu treći pogodak, no ovoga puta pomoćni Bertol diže zastavicu. Snimka utakmice bit će prikazana na SPTV u srijedu, 21. rujna u 15 sati.

Šestice Dinama i Cibalije

Čak šest lopti u subotu je iz svoje mreže mora vaditi vratar Osijeka Borna Žitnjak. Vršnjaci iz Maksimira stigli su odlučni u namjeri da napokon pruže predstavu vrijednu branitelja naslova, ali i ostanu u ulozi prvog pratitelja Hajduka. Već do odlaska na odmor modri su imali više nego solidnu prednost, a u nastavku su domaće nade u potpunosti ugasili novim trima pogocima. Odličan dan Dinamovih strijelaca započeo je Herdi Prenga nakon dvadeset minuta igre, Hrvoje Plum cilj je pogodio pet minuta kasnije, a prvi dio zaključio je Kruno Ivančić.

Šibenik - Zadar 1:0

Gostujuća "devetka", Dino Špehar, u Osijek se vratio u modrom dresu i nakon dva pogotka u debiju za juniore Dinama u 67. je minuti nastavio svoj realizatorski niz. Matija Čakarun u igru je ušao sredinom nastavka umjesto strijelca trećeg pogotka i povjerenje trenera vratio je postavivši 0:5. Točku na i stavio je Plum drugim svojim pogotkom pet minuta prije označenog kraja utakmice.

Pogodak više vidjelo je 200-tinjak gledatelja u Sesvetama gdje je Croatia ugostila vršnjake iz Vinkovaca, a zanimljivo je kako su svi pogoci postignuti u drugom poluvremenu. Domaći nogometaši na protivnički su pritisak uspjeli odgovoriti tek u 78. minuti, ali tada postignuti pogodak, djelo Ivana Krivića, tek je ublažilo već dovoljno neugodnih 0:4.

Uspješnu vinkovačku priču pokrenuo je Jakov Puljić u petoj minuti nastavka, a isti je igrač zgoditkom završio akciju i u 62. minuti. Prvo ime susreta bez konkurencije je bio trostruki strijelac Drago Ćorić koji je nakon petog kola preuzeo vodstvo na prvenstvenoj ljestvici najefikasnijih juniora. Antonija Orlovića prvi je put matirao u 55. minuti, a kao pobjednik je izlazio i nakon udaraca u 79., odnosno 80. minuti. U strijelce se upisao i Mišić, bila je to četvrta lopta u domaćoj mreži.

Inter i Rijeka uspješni na gostovanjima

A teže od očekivanog stigli su do pobjede, koja im je bodovni učinak dovela do brojke 11, i Riječani na gostovanju na Kajzerici. Lokosi su otvorili susret na najbolji mogući način, nakon svega tri minute stigli su do vodstva, a za njega se pobrinuo Stilinović. Ipak, domaća momčad nije izdržala nalete Riječana u drugom dijelu susreta pa je zamjena Paolo Škulić u svega tri minute razmaka izjednačio, a potom i donio pobjedu svom sastavu. Domaći u nastavku nisu uspjeli stvoriti niti jednu priliku pred vratarem Berkovićem. Rijeka, baš kao i Dinamo, za Hajdukom zaostaje dva boda.

Šibenik - Zadar 0:0

I juniori Slaven Belupa poveli su protiv vršnjaka iz Zaprešića, ali baš kao i na Kajzerici i u Koprivici su tri boda na kraju slavili gosti. Pogodak Abramovića iz 18. minute anulirao je Luka Hadžić deset minuta prije završetka prve polovice susreta. Inter je do odlaska na odmor uspio preokrenuti rezultat u svoju korist, a potvrda pobjede stigla je u samom finišu susreta. Domaći čuvar mreže Dalibor Breški ponovno nije imao rješenja za najraspoloženijeg pojedinca, strijelca hat-tricka Hadžića.

Susjedski derbi između juniora Šibenika i Zadra završio je minimalnom pobjedom domaćih koji su se tako nakon pet kola barem malo udaljili od samog dna prvoligaškog društva. Jedini gol na susretu djelo je Ivice Zelića iz 34. minute. Istim rezultatom slavili su i mladi nogometaši Varaždina protiv gostiju iz Pule. Njima je puni plijen osigurao Ivan Antolek šest minuta prije odlaska na odmor. Sastav Rade Hercega nakon petog se kola nalazi na petoj poziciji s tri boda zaostatka za vodećim Hajdukom.

Ne okreći se sine...

Iza nas je još jedan dan na Europskom prvenstvu koji je obilježilo igranje naših susjeda. Slovenija je, za razliku od Srbije, došla do boda...