Ostali sportovi

Hrvatska poražena od Azerbajdžana

Zvonka Keliš • nedjelja, 25.09.2011.

U trećem i posljednjem susretu u skupini B Hrvatice su pretrpjele svoj drugi poraz na Europskom prvenstvu. Unatoč želji i velikoj borbi Azerbajdžanke su bile bolje s 3:1 u setovima te su osigurale svoje mjesto u drugom krugu. Naše odbojkašice sada čekaju susret Turske i Italije koji će odlučiti o drugom putniku u razigravanje za četvrtfinale.

Azerbajdžan - Hrvatska 3:1 (27:25, 18:25, 25:21, 25:18)

MONZA, Gledatelja: 1800
Suci: Brian McDougall/Piotr Dudek

Azerbajdžan: Zamanova, Kovaljenko 10, Parkhomenko O. 8, Aliyeva, Parkhomenko Y. 7, Gasimova, Mammadova 27, Mamadjarova, Korotenko, Karimova, Kiseljova, Rahimova 23
Izbornik: Faig Garayev

Hrvatska: Gligorović 3, Draženović, Miletić 9, Popović 5, Čutura 1, Dugandžić 1, Topić 6, Kovačić, Miloš 10, Došen, Alajbeg 15, Poljak 20
Izbornik: Damir Jurko

Na Europskom odbojkaškom prvenstvu koje se ovih dana odigrava u Italiji i Srbiji ženska odbojkaška reprezentacija Hrvatske pretrpjela je svoj drugi poraz. Bolje od naših odbojkašica bile su Azerbajdžanke s 3:1 (27:25, 18:25, 25:21, 25:18) u setovima.

Krenule su Hrvatice dobro u prvi set i povele 2:0 da bi prednost čuvale sve do 6:4 kada Azerbajdžanke rade seriju 4-0 i preokreću rezultat u svoju korist. Nakon tehničkog time-outa naše se djevojke vraćaju i ubrzo izjednačuju na 9:9, da bi potom Alajbeg i greška na mreži dovele Hrvatsku u vodstvo 11:9. Vodstvo Hrvatica nije dugo potrajalo budući da su Azerbajdžanke predvođene Mammadovom brzo prešle u vodstvo 13:12.

Nastavila se potom napeta i izjednačena borba do samoga kraja, a prvi korak prema osvajanju prvoga seta rade Azerbajdžanke vodstvom 21:19 zahvaljujući greškama naših odbojkašica. Nakon potrebnog time-outa Hrvatice izjednačuju na 21:21 i kreće uzbudljiva završnica prvoga seta u Monzi. Igralo se čvrsto do 23:23 kada sudac svojom pogreškom donosi prvu set-loptu za Azerbajdžanke, no Alajbeg uspijeva spasiti Hrvatice. Našu set-loptu, pak, netom poslije spašava Mammadova čija ekipa potom uzima prvi set s 27:25.

Na startu drugoga seta Azerbajdžanke su povele 2:0, no naše se odbojkašice nisu ni u jednom trenutku predavale. Naprotiv, odličan blok protiv Mammadove, njen umor i sjajan poen Miletić zaslužne su za prednost Hrvatica od četiri pogotka (8:4). Potom je uslijedila ista situacija kao i u prvom setu, Azerbajdžanke serijom 5-0 potpuno preokreću rezultat (10:8), a hrvatski izbornik Damir Jurko primoran je napraviti izmjene u svojoj ekipi. Spas je stigao u obliku Sanje Popović koja zaustavlja seriju Azerbajdžanki i ubrzo započinje naših 5-0 koji nas odvode do 13:12. Napeto je bilo i u nastavku, no Hrvatice uspijevaju držati +2 (20:18), a njihove protivnice bivaju sve izgubljenije. Rahimova potom mnogo griješi, naš blok je siguran kao i Poljak na servisu i serijom 5-0 za 25:18 Hrvatice uzimaju drugi set.

Probuđena Rahimova predvodila je svoju ekipu na samom startu trećeg seta. Naime, Hrvatice loše kreću u susret i ubrzo su četiri poena u zaostatku (3:7), a nakon prvog tehničkog time-outa Azerbajdžanke to dižu i na 11:6. Jurko se stoga odlučuje za novu izmjenu i umjesto Alajbeg u igru ulazi Čutura, no Hrvaticama ni dva time-out ne pomažu, dok njihove protivnice odlaze na velikih +10 (17:7).

Međutim, Miletić tada prekida seriju Azerbajdžanki, a najbolji hrvatski blok do sada na ovom EP-u zaustavlja Mammadovu te vraća naše odbojkašice u susret. Više od toga Hrvatice ipak nisu uspjele postići, naime, Rahimova se budi, Čutura je blokirana, a iako Alajbeg spašava prvu set-loptu Azerbajdžanki, one su na drugoj uvjerljive i uzimaju i drugi set u susretu s 25:21.

I četvrti su set bolje otvorile Azerbajdžanke koje nakon 5:3 prve stižu do tehničkog time-outa. Iako su se naše djevojke uspjele vratiti na 9:9, Rahimova i Mammadova ponovno pokazuju svoju kvalitetu i vode Azerbajdžan do 17:14, a tu prednost čuvaju i do same završnice gdje se Hrvatice nisu uspjele nametnuti protivnicama koje su slavljem 25:18 osigurale svoje mjesto u drugom krugu.

Izbornik naše reprezentacije, Damir Jurko, nakon susreta za poraz je ponajprije okrivio umor svojih igračica koje sada čekaju i posljednji susret u skupini, onaj između Italije i Turske. Naime, ukoliko braniteljice naslova, Talijanke, svladaju Turkinje, naše će odbojkašice u razigravanje za četvrtfinale.

• Obrisan korisnik26.09.2011. u 06:19
    šteta - a 8 su u tablici evrope.
  • Zdren25.09.2011. u 23:25
    jebemu miša tko bi očekivao da će turkinje dobiti mutave talijanke. pfuj.
    Zdren
  • Obrisan korisnik25.09.2011. u 23:16
    popović guza LIKE!
  • Obrisan korisnik25.09.2011. u 22:05
    pa ne igra savez. uvijek je netko drugi kriv. igraju prek one stvari i jedino je to u pitanju. pa ako ne mogu dobiti bar 2 seta protiv azerbejđanki onda kaj uopće traže na EP!?
  • Obrisan korisnik25.09.2011. u 22:02
    Turska povela protiv Italije 2:1 tako da nazalost nase nece vise igrati na ovom turniru. Bez obzira na sve BRAVO CURE! a neznam sta bi rekao za ovu gamad u savezu...