Prvi poraz Ajaxa, PSV se izvukao

Josip Piršljin • nedjelja, 02.10.2011.

U osmom kolu nizozemske Eredivisie Ajax je upisao prvi poraz ove sezone na gostovanju kod Groningena. Izgubio je i Feyenoord, PSV se izvukao u Nijmegenu, dok je AZ povećao svoju prednost na čelu ljestvice.

Nakon što su u Ligi prvaka uvjerljivo poraženi od Real Madrida, Kopljanici su izgubili i u domaćem prvenstvu. Bolji od njih bili su igrači Groningena koji su pred vlastitim navijačima slavili s minimalnih 1:0. Sljedeći suparnik zagrebačkog Dinama u Ligi prvaka ovim je neuspjehom ostao na šest bodova zaostatka za vodećim AZ-om.

U prvom poluvremenu nije bilo pogodaka premda je Ajax imao sjajnu šansu kada je Siem de Jong poslao loptu za Miralema Sulejmanija, no srpski reprezentativac nije uspio zabiti, već je lopta prošla pored vratnice.

Ključni trenutak na utakmici dogodio se nakon sat vremena igre. Petter Andersson je išao sam na Ajaxovog vratara Kennetha Vermeera, a u šesnaestercu ga je srušio Gregory van der Wiel koji je pritom zaradio isključujući drugi žuti karton. Kazneni udarac je realizirao Leandro Bacuna, a pošto do kraja susreta nije bilo novih pogodaka, Groningen je upisao pobjedu od 1:0.

PSV je poslije pobjede od 3:1 protiv Rapida iz Bukurešta u Europskoj ligi gostovao u Nijmegenu. Momčad iz Eindhovena je protiv NEC-a uspjela odnijeti sva tri boda, premda je sve do 85. minute domaći sastav držao rezultat 0:0. Prvi je domaću mrežu zatresao Zakaria Labyad koji je ušao s klupe, a samo dvije minute kasnije pobjedu potvrđuje slovenski reprezentativac Tim Matavž. Ovim slavljem ekipa Freda Ruttena je izbila na drugo mjesto prvenstvene tablice.

Feyenoord je u Rotterdamu iznenađujuće izgubio od ADO Den Haaga s čak 3:0. Igrači Ronalda Koemana pružili su vrlo lošu igru, te su propustili popeti se na drugu poziciju Eredivisie. U 15. minuti gostujući sastav je poveo preko Johna Verhoeka, a u zadnjoj minuti prvog dijela to je vodstvo povećao njegov brat Wesley Verhoek. Za konačnih 3:0 gol je postigao Tjarron Chery nedugo nakon početka nastavka.

AZ nastavlja sa sjajnim igrama u prvenstvu. U osmom kolu došli su do sedme pobjede i povećali su svoju prednost na čelu tablice na četiri boda ispred drugoplasiranog PSV-a. Na gostovanju kod pretposljednjeg Venla AZ je slavio s 3:1, a pogotke su postigli Elm, Maher i Poulsen. Domaći su se probudili tek u samoj završnici kada je nakon promašenog jedanaesterca Muse na odbijanac dobro reagirao Cullen i smanjio na 3:1.

Twente je kiksao na domaćem terenu protiv posljednjeplasirane momčadi na tablici Excelsiora, no na kraju mogu biti zadovoljni i s bodom. Twente je poveo preko Johna u prvom dijelu, a šok im je priredio Maatsen koji je s dva pogotka u razmaku od 85. do 86. minute potpuno preokrenuo rezultat. Ipak, domaći su se u sudačkoj nadoknadi dokopali boda pogotkom Luuka de Jonga.

U ostalim utakmicama osmog kola pobjede su još upisali i Heracles protiv De Graafschapa 2:0, te Utrecht koji je protiv Waalwijka bio nešto uvjerljiviji slavivši s 3:0. Heerenveen je nastavio sa slabim predstavama ove sezone, te su kod Vitessea odigrali samo 1:1. Čak sedam golova postignuto je na utakmici između Rode JC i NAC Brede, a do sva tri boda došli su domaći.