Zadar poražen od Jazina u generalci

Hrvoje Bajlo • ponedjeljak, 03.10.2011.

Košarkaši Zadra poraženi su u posljednjoj pripremnoj utakmici od lokalnog A-2 ligaša Jazina rezultatom 87:84. Iako su Zadrani na ulasku u posljednju dionicu susreta imali +14, nisu uspjeli sačuvati teškom mukom stečenu prednost. Za napomenuti je i da su Zadrani igrali bez prvog razigravača Uroša Zadnika, ali to se može uzeti samo i jedino kao izlika, jer je njegova zamjena, Ante Delaš odigrao na visokoj razini postigavši 31 koš. Pobjednike gradskog derbija predvodili su Šime Špralja sa 25 i Pankracije Barać sa 22 ubačaja, sve redom bivši igrači Zadra...

Da Zadar neće olako doći do pobjede pokazale su prve minute susreta. Nakon uvodnih 0:2 za Jazine, Zadar je krenulo serijom 6:0 preko Ivanova i Tončinića. S druge strane, Jazine su držale priključak preko danas nerješive enigme za trenera Zadra Aleša Pipana, Pankracija Baraća i Šime Špralje. Zadrani su dvije minute prije kraja prve četvrtine, pri rezultatu 22:11 imali 11 koševa razlike, no momčad Jazina vraća se "u život". Sa zvukom sirene Mate Anđelić pogodio je tricu za 25:19.

Zadar - Jazine 84:87 (25:19, 25:22, 19:14, 15:28)

Zadar: Smolić, Delaš 31, Batur 1, Brnas 1, Ramljak, Radić 9, Šango 17, Olivari 5, Ivanov 9, Tončinić 7, Kaštropil 2, Vlaić 2. Trener: Aleš Pipan

Jazine: Pelczmann, Hoti 6, Kaštropil, Perinčić 10, Anđelić 6, Ljubičić 9, Barać 22, Špralja 25, Baždarić 2, Ercegović 7, Škara. Trener: Čedomir Perinčić

Ni u drugoj četvrtini favoriti nisu pokazali puno bolju igru od drugoligaša, čak štoviše, momčad trenera Čede Perinčića došla je do izjednačenja (28:28) početkom druge četvrtine. Ipak tricom Delaša, kasnije i koševima Vlaića, Zadar odlazi na 41:32. Do kraja četvrtine Zadar je ostao u prednosti od devet koševa (50:41).

Pretposljednja dionica protekla je u djelomičnoj dominaciji Zadra. Nakon uvodnih koševa Delaša, Ercegović sam postiže pet koševa u nizu, od čega je bila i jedna trica. S druge strane, za Zadrane koševe postižu Ivanov, koji pogađa koš i dodatno bacanje, kasnije i Delaš koji nakon prekršaja na trici pogađa sva tri slobodna bacanja. Do kraja utakmice, Franko Šango, jedna od svjetlijih karika današnjeg Zadra, također sam postiže šest koševa u nizu za 69:55.

Posljednja dionica susreta pripala je danas iznimno motiviranim igračima Jazina. Za deset minuta Zadrani su postigli svega 15 koševa, dok je momčad Jazina za isto vrijeme postigla čak 28 koševa. Kod rezultata 84:85 nakon minute odmora Zadar radi taktički prekršaj nad Andrijom Hotijem koji mirne ruke pogađa oba bacanja za pobjedu Jazina nad Zadrom 84:87.

Treneru Zadra, Alešu Pipanu, tako je do otvaranja A-1 lige ostalo vrlo malo vremena kako bi unaprijedio igru svoje momčadi. Jer ako Zadar želi do pobjede na vrućem gostovanju u Križevcima, morat će pokazati bitno drugačiji pristup i angažman u svim segmentima igre.