Gruzija nije izdržala

Mišo Gulić • utorak, 11.10.2011.

Gruzija u Tbilisiju nije uspjela svladati Grčku i tako Hrvatsku izravno gurnuti na Euro, iako je punih 78 minuta vodila i bila blizu velikog iznenađenja. U drugoj utakmici skupine F, Izrael je na Malti, nakon neuvjerljive predstave, došao do pete pobjede u kvalifikacijama.

Gruzija - Grčka 1:2 (1:0)

Samo otvaranje susreta pripalo je Grcima koji su u dva navrata opasno zaprijetili, ali spremna je bila domaća obrana. Odgovor domaćih je stigao šest minuta potom kada je Mchedlidze za malo zakasnio na ubačaj s lijeve strane i tako propustio biti "hrvatskim" junakom.

Gruzijci potom preuzimaju inicijativu, a nagrada je stigla u 19. minuti kada je Targamadze iz slobodnog udarca matirao gostujućeg vratara za vodstvo od 1:0. Imali su Gruzijci u 24. minuti priliku i za povećati vodstvo, ali udarac Kobiašvilija je završio malo pored gola.

U 28. minuti Grci su imali veliku prigodu kada je, nakon pokušaja Katsouranisa, lopta došla do Gekasa koji s pet metara, neometan, puca visoko iznad gola.

Do odlaska na odmor Grčka se nametnula i konstantno boravila na polovici Gruzije, ali za to vrijeme su tek jednom zaprijetili, međutim, nedovoljno precizno.

Nastavak susreta je donio bolju igru Gruzije, a u 58. minuti, nakon ubačaja iz kuta, lopta je prevarila Tzorvasa, ali na njegovu sreću grčki braniči čiste s gol crte.

Grčka je do izjednačenja, na pomalo sretan način, stigla u 78. minuti kada je gruzijski branič glavom skrenuo udarac Fotakisa i na taj način prevario svog vratara. Samo pet minuta poslije Grci su zgoditkom Charisteasa potvrdili Euro i time ugasili sve hrvatske nade u prvo mjesto u skupini.

Do kraja susreta nije bilo pretjeranih uzbuđenja, a Grci su ponovno, na sebi svojstven način, došli do bodova i izborili izravan plasman na Europsko prvenstvo u Poljskoj i Ukrajini.

Malta - Izrael 0:2 (0:1)

Malta je na svom stadionu kapitulirala već nakon deset minuta igre kada je za vodstvo Izraela, udarcem izvan kaznenog prostora, pogodio Rafaelov. Naredne minute nisu ponudile izgledne prilike, sve do 29. kada je Hemed dobro pucao glavom, ali nedovoljno precizno.

Do kraja prvog poluvremena igralo se između dva šesnaesterca, bez izrazitih prigoda, s tek ponekim pokušajem iz daljine pa su oba vratara bili u statusu "promatrača".

Izraelci su u nastavku pritisnuli domaćine, a najbliži pogotku bili su u 51. minuti kada je Ben Sahar pogodio okvir gola. Sredinom drugog dijela zaprijetili su i Maltežani u nekoliko navrata, ali udarci Woodsa i Sciberrasa nisu bili dovoljno precizni.

Kada se činilo da će Maltežani biti minimalno poraženi, Gershon je, debelo u sudačkoj nadoknadi, uspio svladati Hogga za konačnih 2:0 i naoko rutiniranu pobjedu.