Fenerbahčeu pobjeda, Linehanu rekord

Vedran Filipović • četvrtak, 03.11.2011.

Kompletirano je treće kolo skupine A košarkaške Eurolige u kojem su domaćini ostvarili tri pobjede. Caja je svladala Olympiakos u srijedu dok je u četvrtak Fenerbahče svladao Nancy 90:86, a talijanski Cantu je bio bolji od Banićevog Bilbaa 78:69.

Turski Fenerbahče ostvario je svoju prvu ovosezonsku pobjedu u Euroligi, Nancy je s četiri poena razlike poražen u Istanbulu, no bilo je to uvjerljivije nego što konačan rezultat prikazuje. Prva četvrtina odigrana je u grču od strane domaćina koji su imali imperativ pobjede dok je goste vukao Nicolas Batum. Ipak, Gist i Sefolosha su bili raspoloženi te je prva četvrtina završena s 23:17.

U drugoj četvrtini Bojan Bogdanović je povezao dvije trice te odveo svoju momčad na velikih 41:22 da bi se na poluvrijeme otišlo s 21 košem razlike za momčad Nevena Spahije.

Linehan novi rekorder

Razigravač Nancyja John Linehan srušio je Thea Papaloukasa i Tyusa Edneya u broju asistencija na jednoj utakmici te je postao novi rekorder Eurolige s 15 dodavanja koje je ostvario u porazu svoje momčadi od Fenerbahčea. Rekord mu je omogućio suigrač Nicolas Batum tricom 11 sekundi prije kraja budući da je dosadašnji rekord bio 14 asistencija.

Ali, gosti u 29. minuti dolaze na 69:61 prvenstveno zahvaljujući Batumu i Schuleru koje je odlično razigravao play Linehan. Onan i Ukić ne dozvoljavaju potpuni priključak te vraćaju Fener na 77:66.

Francuzi se nisu predavali, četiri minute prije kraja Batum je nakon tehničke pogreške Preldžića pogodio sva četiri slobodna bacanja te postavio 84:79 nakon čega je promašio tricu. Onan i Gist vraćaju domaćima dvoznamenkastu prednost (89:79), a Nancy je do kraja samo ublažio poraz preko Moermana.

Kod domaćih Sefolosha 19 poena, a 13 Onan, Savaš i Gist. Roko Ukić u 25 minuta postigao je dva poena i podijelio šest asistencija, Bogdanović je za 15 minuta utrpao 11 poena, a treba istaknuti i 12 asistencija Emira Preldžića. Kod Francuza Batum 22 poena, šest skokova i asistencija, a najefikasniji je bio Samnick s 14 poena. Linehan je podijelio fantastičnih 15 asistencija, a Moerman uzeo isto toliko skokova. Fenerbahčeu je ovo prva pobjeda te su se izjednačili s Francuzima na omjeru 1-2.

Cantu je u Italiji svladao Bilbao rezultatom 78:69. Prednost su stekli u drugoj četvrtini serijom 10:0 kada su poveli 34:24 nakon čega se gosti više nisu uspjeli osjetnije približiti. Talijane je predvodio Šermadini sa 16 poena (šut za dva 8/9) i šest skokova, 14 je zabio Leunen, a dva manje Markoišvili. Prvo ime Bilbaa opet je bio naš Marko Banić koji je postigao 19 poena (šut za dva 7/8) i uzeo četiri skoka u 31 minutu provedenu na parketu, Mumbru je zabio 20, a Fischer 10 uz tri blokade.

Cantuu je ovo bila druga pobjeda dok je Bilbao ostao na jednoj.