Odlični Barać nije spasio Efes

Marko Domljanović • četvrtak, 10.11.2011.

U tijesnoj i neizvjesnoj utakmici, Anadolu Efes još je jednom morao priznati poraz na domaćem parketu. Usprkos odličnoj partiji našeg Stanka Baraća, nakon Spiroua i Maccabi odnosi pobjedu iz Sinan Erdem Arene.

Domaćini su odlično otvorili utakmicu u Sinan Erdem Areni i, nakon što je Stanko Barać upisao prve poene na utatkmici, dolaze do 8:1 u petoj minuti susreta. Međutim, tada se kod izraelskog predstavnika budi Farmar koji sa sedam koševa predvodi preokret Maccabija i gosti nakon prve četvrtine imaju minimalnih 13:14.

U drugih deset minuta momčadi su bile prilično izjednačene i za svaki poen vodila se velika bitka. Činjenicu da je utakmica bila izjednačena do 17. minute i rezultata 29:29 domaćini mogu dobrim dijelom zahvaliti Baraću koji je tada preuzeo odgovornost u igri turskog kluba i zabio sedam koševa, ali tada gosti rade seriju od 7:1, koju predvodi Eliyahu, i po prvi put bježe na opipljiviju prednost. Ipak, Efes tricom Akyola i košem Batiste dolazi na samo 35:36, a poluvrijeme zakucavanjem zaključuje James i donosi tri koša prednosti gostujućoj momčadi.

Drugo poluvrijeme tricom otvara Blu, a domaćini uzvraćaju preko Ilyasove koji postiže četiri uzastopna koša. Gosti nakon toga malo pojačavaju tempo i povećavaju svoju prednost, a točno na polovici trećeg dijela rezultat glasi 43:52 zahvaljujući trici Farmara. Nakon otprilike dvije i pol minute bez koša Vujačić pogađa dvije trice za redom i vraća Efes u utakmicu, ali Izraelci nakon toga još malo pojačavaju obranu i do kraja četvrtine uspijevaju stvoriti šest poena viška - na posljednji predah se odlazi sa 53:59.

Gosti su prvi poentirali i u posljednjem dijelu nakon što je Ohayon zabio uz prekršaj Ilievskog, ali domaćini tricama Vujačića i Akyola opet dolaze na samo 61:64. Neko vrijeme nakon toga igra se koš za koš, a onda Barać pogađa za 67:68. Nova trica Vujačića nakon Farmarovog koša donosi i izjednačenje. Međutim, zadnje dvije minute susreta nisu prošle dobro po turskog predstavnika jer je najprije Farmar bio precizan sa linije slobodnih bacanja dva puta za redom za 70:74, a zatim je njegov primjer slijedio i Burstein koji je nakon dva promašaja Vujačića za tri poena donio gostima nedostižnih 70:76 samo 20 sekundi prije kraja. Osim koša Baraća domaćini više nisu mogli ništa učiniti pa Maccabi na kraju upisuje vrijednih 72:79 za sami vrh skupive C.

Anadolu Efes su predvodili Vujačić sa 21 košem, ali lošim postotkom šuta za tri poena (4/13) te naš Stanko Barać koji je uz 17 koševa imao i najbolju valorizaciju u redovima domaćina (26). Gosti su imali četvoricu dvoznamenkastih među kojima se najviše istaknuo Farmar sa 18 poena, pet skokova i šest asistencija (valorizacija 27) dok je Blu dodao 15 koševa.