Vodeni sportovi

Čista petica Phelpsa, Capan 21.

Maja Giljanović • ponedjeljak, 14.11.2011.

U tri dana Grand Prix mitinga u Minneapolisu 14-erostruki olimpijski pobjednik Michael Phelps nastupio je u pet disciplina, na svih pet izborio finala i u svih pet osvojio zlatne medalje. Posljednjeg dana natjecanja Phelps je na 200 mješovito pobijedio rezultatom 1:57,58 koji je najbrže što se u periodu između ljeta i Božića spustio u svim godinama karijere. 20-godišnji mladostaš Hrvoje Capan zauzeo je 25. mjesto u kvalifikacijama i podijelio peto mjesto u C finalu na 100 metara slobodno.

Nakon pobjeda na 200 slobodno, 100 i 200 delfin i 100 leđno Michael Phelps je posljednjeg dana Grand Prix mitinga u Minneapolisu pobijedio i u petoj disciplini koju je prijavio, na 200 mješovito.

I ovog puta rezultat 14-erostrukog olimpijskog pobjednika upozorava da Phelps na OI još nije rekao svoju posljednju riječ, 1:59,26 na koliko se spustio prije pet godina bilo je dosad najbrže što je plivao u periodu između ljeta i Božića, a danas je iznova pokazao da je klasa za sebe.

1:57,58 gotovo je četiri sekunde brže od prvog pratitelja Dariana Townsenda (2:01,55), a Wu Peng koji je u 2011. godini Phelpsa pobijedio dvaput na trećem je mjestu zaostao gotovo četiri i pol sekunde (2:01,97). Svjetski prvak i svjetski rekorder Ryan Lochte u kvalifikacijama je iza Phelpsovih 2:02,23 zauzeo treće mjesto (2:04,15), ali od finala je odustao.

Odustao je Lochte i od finala na 200 leđno. U kvalifikacijama je bio najbrži (2:00,49), a njegov je izostanak na najbolji mogući način iskoristio Tyler Clary (1:58,39).

Svjetska prvakinja i svjetska rekorderka u 25-metarskim bazenima Melissa Franklin (2:08,03) na 200 leđno je bila neuhvatljiva za svih među ostalima i za bivšu europsku prvakinju i prvu Francuskinju osvajačicu zlatne olimpijske medalje (2004. u Ateni na 400 slobodno) Laure Manaudou na osmom mjestu (2:21,64).

Franklin je pobijedila i na 100 slobodno (54,69), a prvo su mjesto osvojili i olimpijski pobjednik Oussama Mellouli (15:50,50) na 1500 metara, Camille Muffat (8:31,23) na 800 metara, bivša svjetska prvakinja Kathryn Hoff (2:12,02) na 200 mješovito i Brett Fraser (48,88) na 100 slobodno.

Na 100 slobodno je nastupio i Hrvoje Capan: 20-godišnji mladostaš u kvalifikacijama je zauzeo 25. mjesto (52,15), a do u stotinku identičan rezultat u C finalu studentu je Sveučilišta Minnesota donio diobu petog mjesta (ukupno 21.).

• Obrisan korisnik14.11.2011. u 16:14